bugün

başarısını ve yeteneğini anlatmaya kelimelerin yetersiz kaldığını düşündüğüm, yaratıcı, genel kültürü ve kelime haznesi geniş, sözlerinin anlamı ve derinliği kadar melodileri de güzel olan, çoğu rapçinin aksine kendini tekrarlamaktan uzak, son albümünü kendine ait internet sitesinden ücretsiz paylaşan ve bununla da müziği para için değil zevk için yaptığını göstermiş, şarkılarında aylarca dinledikten sonra bile bir anda 'burda bunu ima ediyormuş, yuh ben yeni anladım!' şeklinde şaşırmanıza neden olacak pek çok derin anlam barındıran, alanında kimsenin boy ölçüşemeyeceğini * düşünüdüğüm süper müzisyen, yetenekli insan.
Bir bilim adamı Mısır'daki piramitlerin sırrını çözmeye çalışır, Sagopa adlı piramidin içine girenin canlı çıkamadığını öğrenir ve piramidin sırrını çözmeye çalışır. Piramidin en son odasına gelip duvara adını kazır. Bu bilim adamının adı Kajmer olduğu için duvara "Sagopa Kajmer" yazar ve bu piramidin içinde hava akımından dolayı can verir. Sagopa Kajmer ismi buradan gelmektedir.
Kaynak: Vikipedi
suskunluğundan ötürü esefle kınadığım kişi. orda 6 kişiler(kuvvet mira) ama hiçbirinden ses seda yok. 7 aydır hiçbir icraat göremiyoruz. ayıptır ayıp...
çoğu kişinin önyargıyla yanaştığı, ben rap dinlemem ki dediği ama bir dinle ısrarlarına dayanamayıp dinlediği ve anında bağımlılık yapan üstad.
abluka alarmın albümünün bittiğini,yakında çıkacağını,korelayla olan düet albümünün de yakın zamanda çıkıcağını beyan etmiştir.
dissleri herkesin ağzında olsa da "ben diss atmıyorum,ben yokum" sözlerini söylemiştir.şaştım kaldım valla bazı rapperlerimizin dinine küfreden sagopa kajmer bari müslaman olsa demekten kendimi alamıyorum.
rap piyasasını sevmemekte olduğunu rap piyasasında olduğunu kabul etmediğini söylemiş,yediği ekmeğe ihanet etmiştir.sagopa kajmeri sagopa kajmer yapan bizlerizdir ve eğer böyleyse keyfi bilir deyip pcmizdeki dev sagopa kajmer arşivini silmemiz farz olmuştur.albümlerine ve konserlerine verdiğimiz paranın hepsi haram zıkkım olsundur.2 gıdım şöhret insanı bu kadar mı değiştirebilir,bu hainlik niyedir diye merak ediyorum.rap dinleyenleri aşşağılamak sagonun ne haddinedir!...
öte yandan türkiyede rap müzik tutulmayacaktır çok iyi yerlere gelmeyecektir demesi de insanın sinirlerini bozar cinsten.bu ülkede küçük yaşta bu işe başlayan gelecek vaat eden çok sayıda rapci var onları demoralize etmesi yerine onlara umut vermesini beklerdim.
yurtdışındaki insanlar müzikten anlıyor,ülkemizde bu yok tarzından bi lafı vardır.haklıdır veya haksızdır ama bu şekilde konuşması kesinlikle yanlıştır.
arkadasları olan manga grubu ve elemanlarını övüp durmaktadır.allahtan bi feat kaptı bu grupla artık 2 lafından biri manga olur...

http://www.youtube.com/watch?v=rOKpBlGwRmU
http://www.youtube.com/watch?v=UsYr2BdLjUs
http://www.youtube.com/watch?v=4vL3dOi44os
http://www.youtube.com/watch?v=rv1NLqaZXBA
türkiye nin en iyi söz yazarı, rapçi kişilik.
Orhan Gencebay, Nur Belda Yoldaş, Ergüder Yoldaş, Barış Manço ve Kurtalan Express, Salim Dündar, Nükhet Duru, Mazhar Alanson, Mısırlı Ahmet, Hasan Cihat Örter gibi kendin önceki müzisyenlere saygı duydumasından ötürü saygı duyduğum ve umarım uzun soluklu olur temennisinde bulunduğum genç dönem türkçe rapçilerden.
türkiye'nin en büyük rapçisi. rapçisi ama rap satmıyor feda ediyor bunun önce küçük beyinlerin içine girmesi lazım. bazı kategorilerde fedakarlık yapan öncüler vardır bu katagoride bu insan sagopa kajmer'dir. eğer türkiye'de rap konuşuyorsanız ve yaşınız 13 veya 15* yaşında değilse muhabbetinizde kesinlikle sagopa kajmer vardır. yedi sene hakan taşıyan dinleyen arkadaşıma dinlettim beni çok etkiledi dedi. yedi sene şebnem ferah dinlemiş bir arkadaşa dinlettim 'rap böylemiydi ya' gibi bir tepki verdi. bu tepkileri verdiriyorsa bu işin kralıdır sagopa kajmer. gerçekçi olmakmıdır suç olan şu an türkiye'nin rap müziğe bakış açısı budur evet budur bunları anlatmış sagopa kajmer hemde harfiyen anlatmış kelimeler boğazına düğümlenmemiş belkide diğerleri gibi boğazına rocco kaçmadığı içindir. her kategoride bir gerçekçi vardır bu kategoride gerçekçi sagopa kajmer'dir.* evet sagopa kajmer olmasa biz ümit davala dinleyecektik rap diyerekten ve şebnem ferah dinleyicisinden veya hakan taşıyan dinleyicisinden rap böylemiydi hayran kaldık yorumu alamayacaktık. saygı sana sonsuz bunu her zaman böyle bil. hani diyorsun ya..
http://www.youtube.com/watch?v=rOKpBlGwRmU
sago defteri dürdü
en büyük düşmanım nankör bir bücürdü
aynaya bak yok sen
cahile entry gir bilgilensin.*
"ben gider ahım kalır" , "dertle anlaş deva bul" ,"Kafamı duvara yasladım, omuzların yanımda yok" , "Aldanışlar orada kaldı, aldatıldın ahın vardı, aldatıldım ahım aldı, yalvarıldım vahım oldu, aldanışta masum oldun,
yalvarışta yüzüm soldu." gibi şarkı sozleriyle bizleri kendisine baglıyan turkiyenin en iyi raper'ı
ben sagopa kajmer tarzı müzik yapıyorum, sadece rap değil... diyerek özgün bir tarzı olduğunu vurgulayan bunda da haklı olan güzel ve derin sözlerin sahibi söz mühendisidir.
baytar adli sarkisiyla astigini kanitlamis sanatci. normalde sarkilar bir kac kere üst üste dinlendiginde baysa da bu sarkida yalan oluyor bu olay, minimum 10 kere dinleseniz de tik yok, devam..

Bu dilden firar eden her söz, yaydan çıkmış ok gibi
Sözler bazen bir hazine bazen dermansız bir dert tipi
Geçmiş dünden bahsetmek lezzetsiz
Gelmemiş yarından hep mi şikayetçiyiz biz
Aklımın ipinin ucuda kaçmış, timsah katreleri boşalsın
Bir iki damla hiç değersiz
Hüzün ve kaderin pençesinde bir dev nam-ı-değersiz
Gece-gündüz ömürden yontar dünya dönmez yarensiz
Bugün ömrün yarım gün, serbest kalsın fikrim
Senin tozlarını silemez tenimden ellerim
Varlık ruhu terk eder gözüm gözünden ayrılınca
Bendeki aşk altın misali ağırlığınca
Sensiz benlik yokluk demek kalbim sana emekçi
Aşk denen illet çorak arazide tilki misal kurnaz bekçi
Başım sarkıt bir mahalsiz cümle yolumun önüne taş
Dudakların halden çakır keyif dertdaş
Gören der ki sel ağzına bina yapmak aptal işi
Yel eserse kırmaz dişimi, kalp bir körse görmez bir şeyi
Saniyeler dakikalarla yapar alışverişi
Saatler seni alır benden korkarım olamaz gelişi
Hasret gözümün ışıklarını söndüren alçak misafir
Afitap sönük bir mum ayrılık hain bir zehir
Melek yanımda yüzünü saklar felek yüzüme kaş çatar
Bir tek bu hüznü sen boğarsın ipek tenin derime batsın
Rüzgar saçını süpürse mest olur bakışlarım
Adınla uyanır kulaklarım, yüzünle açar göz kapaklarım
En güzel şiirlerimle kaleme adını sayıklatırım
Odamın hayaletisin sessizliğine aşığım

Derdime çare baytarım yok
Dengeme destek tut ki durayım
Şafak güneşin fermanıı geçer acı tatlı sayılı zamanın sancısı
Ama melek bir yandan, şeytan bir yandan
Başım zindan yokluk var bu kaçıncı şikayetim bilmem

Kafamı duvara yasladım omuzların yanımda yok
Ahbaplar maymun iştah sahibi benim içim senle tok
Yok ki gücüm belki devler ülkesinde bücürüm
Sessizliğinle gelir hüznüm yokluğunda gömülü ölüyüm
Bu devranın binlerce sevgi müşterisinden biriyim
Yalnızlığıma küfrederim sensiz halden müştekilim
ilelebette dönmez olsan bil ki yalnız nöbetteyim
Hatalarıma savaş açtım her gün farklı kefendeyim
Hayat günlük defter yaprağı hazan gelir dökülür
Gelirken ne getirilir ki giderken ne götürülür
Dertle anlaş deva bul üzüntü kalbi sömürürür
Yüzüne baktığım her an cennetten bahçe görülür
Gülüşle şen değil gönül bucaklarında harabeler
Bu hilekar tavırla geçer fena saatler
Seni içeren masallarım anlatılacak kadar kısa değiller
Aşk ilinde bir tarafta cüceler diğer yanda devler

Derdime çare baytarım yok
Dengeme destek tut ki durayım
Şafak güneşin fermanıı geçer acı tatlı sayılı zamanın sancısı
Ama melek bir yandan , şeytan bir yandan
Başım zindan yokluk var bu kaçıncı şikayetim bilmem
10 mart 2007 jedi mind tricks konserinde türkiye ve türk rap'ini rezil eden şahıstır kendisi.

--spoiler--
http://www.hiphoplife.net...imit=15&limitstart=30
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=HN7RDJ61gtU

benim böyle sevenim olsa...
fox tv'dedir an itibariyle.
eskilerin yunus abisi, bir zamanların dj mike checki, şimdilerin ise raçi sagopa kajmeri ve melankolia recordzun patronu renkli insan.rap hayatına küfürlü bir giriş yapmasına ramen daha sonraları kendine pesimit ve türk insanının duygularını dile getiren bir çizgi çizmeyi başarmıştır. bir kaç şarkısını anlayarak dinledikten sonra bu adamdan vazgeçmek imkansız
(bkz: vasiyet)
baytar ve vasiyeti söyleyen rapçi. sevgiliyle yolculuk sırasında dinlenmesi tavsiye olunur.

saniyeler dakikalarla yapar alışverişi.
saatler seni alır benden.
korkarım olamaz gelişi.
hasret gözümün ışıklarını söndüren alçak misafir.
afitap sönük bir mum,ayrılık hain bir zehir.
melek yanında yüzünü saklar,felek yüzüme kaş çatar.
bir tek bu hüznü sen boğarsın !...
türkiyede doğru dürüst rap yapan tek isim. nam-ı diğer "silahsız kuvver", "Dj Mic"
diğer adi mic check olan rapci. Adının anlamı sagopa=gizem(li bir piramit), kajmer=gizemi bulan güzellik demekmiş. Analiz , Romantizma , Baytar , Vasiyet , bir pesimistin gözyaşları gibi güzel şarkıları olan şizofren...
yeni neslin önemli bir kısmının zevksiz, neo-lümpen ve hafiften zeka ve estetik özürlü olduğuna dair bende kanaat oluşturmuş rap denen abes meşguliyetin, bu kanılarımı bir kez daha teyit etmemi sağlamış, icracısı(!)
cezadan kat kat iyi olduğu kesin olan rapçi.
(bkz: evlia-i rap desende kabulumuz rumuz)
en sevdiği içecek su olan dünyanın bir numaralı rapper i.
romantizmayı dinleyen ve anlayan herkesin bu ülkenin en iyilerinden olduğunu bilmesi gereken rapçi.
asul adı yunus özyavuz olan,fars dili ve edebiyatı mezunu, rap sözlerinden gençliğinin çok ezik geçtiğini anlayabileceğimiz ama geçen sene evlendiği kendisi gibi rapçi sevgilisi kolera(esen) ile hayatına mutlu mesut devam eden ve ceza gibi sosyete rapçisi olmayan özgün rapçi.
rap'in oglu..piskopat herif...