bugün

kendisini ceza ya havale ettiğim raper.
sürekli ceza ile karşılaştırılmasında çok büyük bir mantık hatası olan rapper'dır.

sagopa kajmer iyidir hoştur, güzel sözler yazar, enteresan müzikler bulup sample'larını kullanır, lezzet bırakır damaklarda. fakat ceza ile aynı kulvarda değildir. sagopa kajmer, tasavvufi rap'e kaymıştır. ceza protest rap yapmaktadır. şimdi bu kavramları kıçımdan uydurdum, çok da önemli değil böyle türler olup olmadığı. ancak anlatmak istediğim farkı net bir şekilde ortaya koyuyor.

ceza, rap müziğin bütün gereklerini, -beat, lyric, diss, battle, canlı performans-, yerine getirmekte iken, sagopa kajmer bunlardan iki tam dörtte üçünü yerine getirmektedir.

"hangisi iyi?" kaygısına çare bulabilmek mümkün değildir. "mevlana mı kral adamdı neyzen tevfik mi?" sorusundan daha az abes olmayacaktır ikisini karşılaştırmak.

edit: ha, ikisi bir arada ne biçim coşturur bizi lan. keşke aralarındaki sorunları çözseler. kardeş kardeş geçinip, birlikte projeler yapsalar. artist ismi, ceza feat. sagopa kajmer veya sagopa kajmer feat. ceza olan şarkılar istiyor winamp'ım hararetle.
Alternatifsiz adam.

Bence Sagopa kajmer, şu anda türkiye'de Bu kalitede müzik yapabilen ve bu kalitede sese sahip başka bir insan olmadığı için vazgeçilemez durumda. Şarkılarının ister şarkılarının içeriği ister müziğinin ritmi veyaz tarzı değişsin, bu kalitede başka bir müzik bulamayacakları için müziksever insanlarımız bu adamı dinlemekten geri kalamıyorlar. "rap müzik dinlemiyorum, sagopa kajmer dinliyorum" insanlarının da en büyük dayanağı bu diye düşünüyorum.

Bu arada kaf-kef'in yeni çıkardığı pessimist ep 5 in tadı da bir başka olmuş, türkçe rapin çıtasını bir kademe daha yükseltmiş. Bir kısım dinleyici de "artık eski şarkıları gibi kaliteli şeyler yapamıyor" gibisinden eleştirilerde bulunuyor. Açıkçası ben bunu "yapamama" değil de, "yapmama" olarak görüyorum. Sonuçta bpg'deki veya romantizma'daki beatlere baktığımızda sagopa kajmer'in bugün anlatmaya çalıştığı şeylere pek uymayan müzikler. Daha protest, daha sert. Oysa sagopanın şimdiki sert şarkıları aşk yok artık gibi oluyor. Sonuçta adam sample kullanıyorsa, yine aynı türden sample bulabilir herhalde.

Bir de aklıma şu geldi: hani her şeyin ilki çok beğenilir ya, Örneğin üçleme olarak çekilen filmlerin ikinci veya üçüncü bölümleri genellikle daha az beğenilir; müzik de öyle. bpg de kajmerin bu kadar büyük bir değişim geçireceği beklenmiyordu. Beklentiler çok yükek değildi, oysa album beklentilerin kat kat üstündeydi. Romantizma'da ise böyle bir durum söz konusu değildi. Sagopa, bpg de protest tavrını ortaya dökmüş, romantizma'da kişisel çatışmalarını anlatmış, kits de ise iç çatışma safhasını da geçip maneviyata ermiş ve iç huzura kavuşmuş, bunu anlatıyor. Bpg den sonra kalitenin düşmediğini ama tarzın çok değiştiğini görüyorum. Kimisi de olayın siyasi bir boyutu olduğunu düşünüyor ama bana kalırsa siyasi tavır bpg den bu güne pek değişim göstermedi.

durum budur.
(bkz: rap i sevme nedeni)
muhteşem sözler yazan aynı zamanda dj lik yapan fakat yakın zamandaki bir ropörtajında türkçe rap dinleyen herkes özentidir deyip kendi dinleyenleri de dahil tüm rapçileri aşağılayan gerçek adı yunus olan ve kolera ile birlikte muhafazakarlaşan şahsiyet.
(#4550541)
büyük sanatçı. rap yapmıyor...daha üst seviyede, daha özel, daha manidar işler yapıyor artık. bu yüzden sıradan bir rapçiyle kıyaslanmamalı. (bkz: kulvar farkı)
"olması gereken şeylerin adını iyilik yapmak koymuşlar" diyip bizi bizden alan , "derdime çare baytarım yok" diyerek modern insanın düştüğü durumu açık gönüllükle vurgulayan söz sanatkarı.
malankolik bir adam, kesinlikle söz fabrikatörü standart üstü bir zekaya sahip.çok uzun yıllar dinledikten sonra ruhumun artık daha fazla bunu kaldıramayacağını anladım hareketli sayılı parçaları var yani şarkıları dinledikçe rap in arabesk olup olmadığını düşünüyosunuz istemsiz.birazda mutlu,umutlu şeyler yazsa tekrar ona dönebilirim *
şarkıların sözleri sizi sarhoş edecek kadar şaşkınlık verici.eskiden çok fazla küfür ederdi ama artık bıraktı zaten sakalıda uzattı izdivada kendileri.ceza ile olan rekabetleri sırasındada kanımca çok fazla yara aldı ceza,ayben,fuat,hakan tabiri caizse ezdiler ve geçtiler.
muzikten anlayan adam ,gurultu ve patirtinin ortasinda kimseye aldirmayip ayni kalitede isine devam eden ve yaptigi isi ,aldigi paranin 2 kat hakkini vererek yapan , albumlerinin torunlarimiza kalma olasiligi yuksek korsan muziklerini indirilme orani da bir okadar dusuk olan rap icraatcisi.
türkiyenin en iyi rapçilerindendir.genellikle sözleri ve müziği çok sevilir.işini düzgün yapan bir insandır.''melankolia muzik yapim dagitiım ltd. şti.''ninde sahibidir kendileri.''vasiyet'' isimli şarkısı ödül almıştır.
ep 5 kör cerrah ile sago yine yapmış diyeceksin.artık sagonun yavaş yavaş stili yerine oturmaya başlamıştır.ateşten gömlek, muamma ile gönüllere taht kurmuş rapin kralı.
ep 5 ini indirmek için;
http://www.sagopakajmer.org/
Duman'ın bateristliğini yapmaktadır. * *

http://www.youtube.com/watch?v=jeI5QErmbZ4
alanında en iyisi , bir adamın tüm şarkıları mı güzel olur ?
sago dinlemek fena bir durumdur , hastalık yapar. inanmıyorsanız ; (bkz: sago dan sonra baska sey dinleyememek)
O rapin oğlu , o cümle mühendisi , o küheylan , o evliya-ı rap ...
Rap'in ilahıdır. Düşüncelerine sonsuz saygı gösterilmesi gereken Raper'dir. En baba MC'dir.
duyguların tercümanı
düşüncenin söze yansıması
alanının piri
rapin miri...
(bkz: cümle mühendisi)
mükemmel sözler yazabilme yetisine sahip insan.
17 şubat tarihinde eşi kolera ile birlikte beyaz show'a katılacak olan süper insan.

http://melankolia.com.tr/...ajmer-kolera-beyaz-showda

edit: program 20 şubat tarihinde yayınlanacaktır.

edit2: programın yayınlanma tarihi 27 şubat tarihine ertelenmiştir.
beyazıt öztürkün beyaz show a katılması için anket vss düzenledigi isim. süper bir cevap vererek beyazıtın teklifini nazikce red etmişti '' cıkacagım zamanı ben belirlerim '' diyerek. sanırım belirledi.. onumuzdeki hafta 20 sinde yayınlanacak olan bolumunde yer olacak. 200 e yakın fun ınında yer alacagı showun super gecmesi en buyuk dilegimiz.
istanbul üniversitesi fars dili ve edebiyatı okumuş olan ve muhtemelen benim geçtiğim koridorlardan da geçmiş olan sesi güzel, sözcük hazinesi güçlü olan rapçi.
bu işi en iyi yapan şahıs, tv de çok görülmediği halde, tv dekilerden daha çok tanınan ve daha çok bilinen harika insan.
bence yıllarca eskimeyecek olan eseri;

bu dilden firar eden her söz, yaydan çıkmış ok gibi
sözler bazen bir hazine, bazen dermansız bir dert tipi

geçmiş dünden bahsetmek lezzetsiz, gelmemiş yarından
hep mi şikayetçiyiz biz
aklımın ipinin ucu da kaçmış, timsah katreleri
boşalsın
bir iki damla hiç değersiz
hüzün ve kaderin pençesinde bir dev, nam-ı değersiz
gece gündüz ömürden yontar, dünya dönmez yaremsiz
bugün ömür yarım gün
serbest kalsın fikrim.senin tozlarını silemez tenimden
ellerim
varlık ruhu terkeder, gözün gözümden ayrılınca, bendeki
aşk altın misali, ağırlığınca
sensiz benlik yokluk demek, kalbim sana emekçi
aşk denen illet çorak arazide tilki misal kurnaz bekçi
başım sarkık, bir mahalsiz
cümle yolumun önüne taş
dudaklarını kadehe nikah eden çakır aaaif dertdaş
gören der ki; ''sel ağzına bina yapmak aptal işi''
yel eserse kırmaz dişimi, kalp bir körse görmez birşey
saniyeler dakikalarla yapar alışverişi
saatler seni alır benden
korkarım olamaz gelişi
hasret gözümün ışıklarını söndüren alçak misafir
afitap sönük bir mum, ayrılık hain bir zehir
melek yanında yüzünü saklar, felek yüzüme kaş çatar
bir tek bu hüznü sen boğarsın
ipek tenin derime batsın
rüzgar saçını süpürse mest olur bakışlarım
adınla uyanır kulaklarım
yüzünle açar göz kapaklarım
en güzel şiirlerimde kaleme adını sayıklatırım
odamın hayaletisin, sessizliğine aşığım

derdime çare, baytarım yok
dengeme destek, tut ki durayım
şafak güneşin fermanı, geçer acı tatlı sayılı zamanın
sancısı
ama
melek bir yandan, şeytan bir yandan
başım zindan yokluk var, bu kaçıncı şikayetim bilmem

kafamı duvara yasladım, omuzların yanımda yok
ahbaplar maymun iştah sahibi, benim içim senle tok
yok ki gücüm
belki devler ülkesinde bücürüm
sessizliğinle gelir hüznüm, yokluğunda gömülü ölüyüm
bu devranın binlerce sevgi müşterisinden biriyim
yalnızlığıma küfrederim sensiz halden müştkiyim
ilelebet de dönmez olsan bil ki yalnız nöbettteyim
hatalarıma savaş açtım, hergün farklı kefendeyim
hayat günü defter yaprağı, hazan gelir dökülür
gelirken ne getirilir ki, giderken ne götürülür
dertle anlaş deva bul, üzüntü kalbi sömürür
yüzüne baktığım her an, cennetten bahçe görülür
gülüş neşem değil, gönül bucaklarımda harabeler
bu hilekar tavırla geçer fena saatler
seni içeren masallarım anlatılacak kadar kısa değilller
aşk ilinde bir tarafta cüceler, diğer yanda devler.

bu ve bunun gibi manidar sözlerin sahibidir efendim.
beyaz show a katılacak olan rapcidir ...

süper bir yetenektir... bir sürü hayranı vardır... bir kulaç daha atsam karadayım ve gölge haramileri şarkısı süperdir...
27 şubat 2009 tarihli beyaz show'da izleyeceğimiz rapper.

gönül disko kralı'nda okan bayülgen'in konuğu olsun da bu iki laf cambazının karşılaşınca ne yapacaklarını görelim isterdi ama ceza ve fuat ergin'in okan bayülgen ile enseye şablak göte parmak durumunda olmalarından ötürü gitmiyor okan'ın programına sago..

hatırına izleyeceğiz beyaz show'u.

not: hazırlamış olduğum sagopa kajmer belgeselinin 3. bölümü en geç 10 gün içinde huzurlarınızda olacak.

edit:

sago'nun uslubundaki son 1-1.5 yıl içinde ortaya çıkan rahatsız edici havadan ötürü belgesel'in 3. bölümünü hazırlamak hiç içimden gelmedi.

ne demek istediğimi anlamak için melankolya'nın sitesindeki sago'nun ahaliye sesleniş yazılarına bakabilirsiniz.

bu konuda affınıza sığınıyorum.
beyaz show gibi cıvık bir piyasa programına katılacak olması beni üzmüş ve şaşırtmıştır.