bugün

kurulan her cümlenin kalıbının şu şekilde olması.
aq özne tümleç yüklem aq...
komutan kontrol edecek diye tuvaletlerin kapısına paspasları çapraz koyup kimseyi içeri almamak.
(bkz: rahat)
(bkz: hazır ol)
şafağı 100 olan kadro erlerin bir şekilde koğuşlar bölgesine getirilmesi ve donuna kadar ıslatılması*. bu eylem yapılırken uzman çavuşun olay mahalline gelmesi. fırça yenilecek diye beklenirken hortumu alıp ıslatma eylemine iştirak etmesi.
memleket istikametine dönüp uçan kuşlara selam vermek.
çam ağaçlarına tekmil vermek.
su kulesine selam vererek ey su kulesi ey su kulesi ben neden bu kadar gerizekalı askerim cümlesini 100 defa bağırarak söylemek.
175 kişilik askeri inzibat çavuş eğitim takımına bir hafta * boyunca sabah eğitimlerinde* yaşanmış askeri ve sivil trafik kazalarının raporlarını ve askeri mahkeme dökümanlarını okumak. uyuyanları dövmek.
cep telefonu bölük komutanı tarafından yakalanmış ve ceza olarak 3 arkadaş her biri ikişer metre olan mezarlar kazmışızdır. her öğlen ezanında telefonları gömdüğümüz mezarların başına gidip, 15 dakika boyunca dua etmişizdir.
her askere birşeyler zimmetlerler. ilk zimmet tüfektir.
o senin zimmetinden önce namusundur. onu kaybedemezsin, düşüremezsin falan. neyse bir gün alayda piknik yapılacak. koç alındı. komutan beni çağırdı.

-olum bu koyun yarına kadar sana zimmetli. ölürse senden bilirim ona göre. ot topla ot aç kalmasın.

dedi.

böylelikle askerlik tarihinin en ilginç zimmetini üzerime almış oldum.
Çalışmayan tanka ceza verilmesi üstüne birde başına nöbetçi dikilmesi. *
BiZZAT BAŞIMDAN GEÇEN OLAYDA;
YER KERPE JANDARMA KARAKOLU
UYGUN ADIM YÜRÜYEMEYEN KARAKOL ERLERiNDEN SOLUNCAN VE SHREK LAKAPLI ASKERLERE COŞKUN UZMANIN VERDiĞi CEZA iLE KARAKOLUN KÖPEKLERi PAŞA iLE NAZ IN YANLARINA BiRER BiRER GiDEN SOLUCAN VE SHREK KÖPEKLERE ŞU ŞEKiLDE 15 DAKiKA TEKMiL VERMiŞTiR;

"-Bahçıvanım Biberim yok, Dalyarağım haberim yok"
tüfeğini yere düşüren arkadaşı uzman çavuş yanına çağırır ve şu konuşma geçer aralarında:

-olum silah bizim neyimiz?
-namusumuz.
-başka?
-?
-karımız. özür dile karından.
-özür dilerim karıcım. *
sadece kliplerin döndüğü TV kanalını saatlerce tepkisiz bi şekilde izlemek.
birliğin raporlu delisinin, kötü örnek olmasın diye lumbar agzi nöbetine boş şarjörle gönderilmesi. deliye boş şarjörle doldur-boşalt yaptırılması.
(bkz: bunlar boru)
çalışmayan arabaya ceza vermek. evet evet canlı olmayan bir şey ceza alıyor, yanlış okumadınız. kep yerine huni giymesi lazım bu insanların.
bir yaz mevsimi boyunca, günde en az 2 saat boyunca (o da zorunlu) havuzda yüzmek. ha ben tabi ki bokunu çıkartıp bütün gün cup cup takılmaktaydım. ama hiç yüzecek halim olmasa bile, komutanlar, "oğlum sen cankurtaransın, idmansız kalmamalısın, senin de eğitimin bu" şeklinde emirler * veriyorlardı. bir de askerliğinin bitmesine az bir zaman kaldığı için, havuza öylesine cankurtaran olarak verilen ve yüzme bilmeyen diğer bir cankurtaranı kurtarmak vardır ki, o daha fenadır, unutulmazdır.
yaşamadım ama abimin yaşadığı ve anlattığı kadarıyla, elma olmayan bir ağaçtan 1 saat boyunca elma toplamak. hem de 40 kişi!
- tören sırasında arızalanan tankın karsa sürgüne gönderilmesi.
- koğuşta bir kişi havlusunu e şeklinde katlamadı diye tüm bölüğün 2 hafta çarşısının kitlenmesi gibi uzar gider....
başka yerde olması muhtemel olmayan ya da başka yerde olmak zorunda olmayan şeylerin vuku bulduğu yer... insana "burada hiç mi iyi birşey olmaz a.q." dedirten olaylar...

ses kısılması (bkz: viyk)
orijinal küfürler (bkz: rraamın kurma kolu)
kendinden yaşça küçüklere, sırf rütbeli diye ağa muamelesi yapma (bkz: emredersin rrraaam diyememek)
heryere kullanma talimatı yapma (bkz: elektrik anahtarı kullanma talimatı)
sikik sikik şeyler (bkz: askerde olan herşey)
acemilikte gözünüzü o kadar korkuturlar ki; acemilik boyunca göt korkusuna onbaşılara selam verir olursunuz. uzman çavuşları takmamaya çalışmaksa tam bir çılgınlık. en azından iki haftalık bir kısa dönem* için.

böyle bir ortamda acemelik hayatı geçiren ve sadece evrak almak için gittiği tabur binasındaki yazıhane'nin ortasında, yüzüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalmasına sebep olacak habersiz denetlemedir. evet denetleme ekibi aynen şunlardan oluşuyordu: 1 orgenaral, 3 tümgeneral, 1 tuğgeneral, 5 albay, 10 yüzbaşı ve onlarca kıdemli kademeli astsubay başçavuş.

(bkz: sıçtın yeşili)
100 den düşeni kış yada yaz *farketmez donuna kadar ıslatmak.
seninle birlikte her kesimden, her düşünceden, her ırk ve dinden, her eğitim seviyesinden erkeğin bir arada yedirilip, içirilip, yatırılıp aynı kefede değerlendirilmesi.
(bkz: mıntıka temizliği)**
Bir çim futbol sahasıdır. Çimler eşit ölçüde kesilmiş, çizgiler gayet nizami şekilde çizilmiş, nizami kaleleri ve kalelerinde fileleri olan bir futbol sahasıdır ve sahanın ortasında bir uyarı levhasıdır; " çimlere basmayın! ". * * *
sadece flüt çalabilen bir adama keman çaldırmaya çalışmak.