bugün

dişçiyle randevu zamanının göstergesi... kolay gele... fırçalamazsan adam gibi böyle olur dedirten olay...
gece yatarken dişlerin fırçalanmasıyla ortadan kalkabilecek durum. yok ben diş hekimine fırçalatırım derseniz karışılmaz.
ayrıca:
(bkz: dişçi)
(bkz: diş hekimi)
-aşkım kahvaltıda ne var
+içecek olarak parfüm,yiyecek olarak karanfil
-tamam tamam fırçalıyorum dişlerimi
vivident xylit satış sebebi.
bir önceki akşam sarımsak yemenin sonucu ortaya çıkan durum. dişlerin fırçalanması ile çabucak aşılacak ve insana huzur verecektir.
uyurken tükrük bezleri ve mide çalıştığı için,yatmadan önce dişler fırçalansa da sabah kalktığımızda karşılaşacağımız kaçınılmaz sondur.yatmadan önce yemek yenmemesi ve dişlerin fırçalanması bu kokuyu en aza indirir tabiiki de.
karşı taraf için çok tehlikeli ve mide bulandirici bir durumdur.genelde açlığın,sigaranin ve çürük dişin verdiği kokudur.
(bkz: tatarcik)
ağız açık uyuma alışkanlığından kaynaklanıyor olabilir sorun.ülkemizde de çok yaygın olan ağzı açık ağızdan nefes alarak uyuyan insanların ne kadar diş bakımı da yapsa uyandıklarında ağız kuruluğu,kuru balgam ve boğazda yanma rahatsızlıkları olduğu bilinmelidir.gayret edildiği kadar ağzı kapalı ve burundan nefes alarak uyunmalı ve bu yönde insanın kendini şartlandırmasıyla bir nebze olsun çözüme ulaşabilir sorundur.
- üffff, bu ne lan!
- abi osurmuş şu yandaki herif!!

şeklindeki diyalogları duyarsa agzına tuz ruhu dökmeye karar verecek insandır..
özellekle uyandığınızda yalnız değilseniz ve partnerinizin libidosu tavan yapıyosa hergün ondan önce kalkıp diş fırçalamanızı gerektiren acıklı durum
sarimsakli iskembe corbasi icip otobuste gulucuk dagitmak
(bkz: bunlar hep sigaradan)
gece yatmadan once limon kabugu yenip gecirilebilecek durumsal
iskembeyle agzin yer degistirdigine isaret eder
sabah kalktıktan sonra yarım saat kimseyle konuşulmaması gerekilen vaka.
uyku kokusuyla beraber gelen durumdur..akşam yemek erken yenilmiştir,yatana kadar sürekli sigara içilmiş ve yatmadan önce o dişler nolur bari beni fırçala! bari bana değdir bi kaç antitartarlıdan! şeklinde çırpındıkları halde siz unutup hımmmffss die uykuya dalarsanız ertesi gün pencerenizi açar açmaz çiçeklerin birden solduğunu yem yemek için gelen kuşların muhteşem manevralarını..aşşağıda kaçışan insanları görmek size sadistçe bir zevk verebilir..belediyenin çöp ev ihparıyla evinizi basması o kadar hoşunuza gidermi bilmem..
(bkz: yatmadan önce her b ku yemek)
uyandiktan sonra soylenen ilk cumleden kaynaklanıyor olabilir.
bir efsaneye göre; gece ağzı açık uyuyanlara gelen ve ağız içine kakalarını yapmakla görevlendirilmiş kaka perileri varmış. sabah uyanınca ağızdaki kötü tat ve kokunun müsebbibi onlarmış. *