bugün

gibisi yoktur.
insanın içini ürperten korkusuz bünyeleri bile titretendir.
güne en güçlülerden birisi olarak başlatır insanı. içine işler o güzel makamda okunan ezan. kalkar, abdestini alır, güzelce namazını kılarsın. gün içinde aklına gelir kıldığın o sabah namazı. ve her aklına geldiğinde daha da bir güzel olursun.
insanı ürküten ama bi o kadar da huzur verendir.
asosyal yaşantınızı sürdürürken bir an durup hadi canım o kadar geç oldu mu demenize sebep olan ezan vakti.
huzur veriyor insanı düşündürüyor. an itibari ile düşünüyorum.
(bkz: huzur)
bu konu ile ilgili dini bilgileri ve psikolojik çıkarımları iyi olan bir yazar varsa bana mesaj atsındır.* her ezan okunuşunda içime bir sıkıntı giriyor, anlamıyorum neden. içim daralıyor adeta kendimi savaşın tam ortasındaymış gibi hissediyorum. velev ki ateist olsam bu kadar olmaz..

not: yobazing uzak dur.
An itibari ile duyulmaktadır.
yaklaşık 3 yıldır duymadan uyuyamaz oldum. imam müfettişi olduk.
izmir de köpeklerin uluyarak selamladığı ezandır.
harekete geçirendir. bazen şeytanı, bazen iradeyi.
Keraat bile cikti. Gunes gosterdi yuzunu.
müezzinin daha sakin okuması gereken ezandır. şayet akşam ezanında bu şevki göremiyoruz hocam sizde.
huzur. hele berat kandili gibi önemli bir günde büyük huzur.
edit: önemli dedim çünkü yatsı ile sabah ezanı arası tüm herşey yazılacak ölen, evlenen, işe girecekler falan mesaj atanların bilgisine.
saba makamıyla gelen ürpertidir.
izmir'de hala okunmadı bekliyorum.
sadece sabah ezanıdır bana günahlarımı hatırlatan. biraz huzur verir çoğu zaman ürpertir.
evin camiye yakınsa seni uykundan eden ses.
dinledikçe huzur verendir. günün boğucu gürültüsünden olabildiğince uzak bir saatte başladığından belki...
Makamı iyi okunduğunda dine olan inancın kat be kat artan "çağrı".
dua kapısının en açık olduğu zaman olduğu söylenir. evet.
ramazan'da imsak vakti okunandır, ramazan dışında normalde imsaktan takribi yarım saat kadar okunmaktadır.
genelde ramazan ayında dikkatle dinlediğin çağrı.
cogu insanda tirsma etkisi yaratan ezan. gerci okuyana göre değişir o.
üç harflilerin yeryüzünden ayrıldığı ezandır.
not: akşam ezanıyla geri geldikleri söylenir. ee ne de olsa gecenin şahidi yoktur.
(bkz: sabah ezanında köpeklerin uluması)