bugün

efsanedir.

http://www.youtube.com/watch?v=JVltZ7zWJXE
bugün tsonga ile yaptığı maçta ilk iki sette eski federer den örnekler sergileyen, sonrasında ise adeta sikerim lan tenisini, ben bodrum a domates yetiştirmeye gidiyorum dercesine maçtan kopan tenisin majestesi.
evvelki gün muhammed ali çakması fakat oldukça sempatik olan jo-wilfried tsonga adlı bir tenisçiye 2-0 önde 3-2 maç kaybeden dünyaca ünlü şahıs.
bir djokovicçi olarak hayranlıkla seyrettiğim efsanevi tenisçi. izlerken zevk aldığım tek oyuncu kendisi ve ne kadar düşüşe geçse de bu değişmeyecek.

roger federer budur işte;

http://www.youtube.com/wa...Z7zWJXE&feature=share
en çok toprak kortta izlemeyi sevdiğim*, bana göre tenisin gelmiş geçmiş en büyüğü. bir kuşağa tenisi sevdiren, teknik ve zeki adam. biraz yaşlanmış, olacak o kadar federer reis.**
wimbledon 2011 finalinde djokovic veya nadal (kuraya göre djokovic'le erken eşleşiyordu sanıyorum) yerine finalde olsaydı dediğim oyuncu.
gelmiş geçmiş en büyük tenisçidir diyorum sadece onunla ilgili. bir insanda bu kadar mı teknik olur?
tenisi sevmeme neden olan, 8 ağustos 1981 doğumlu, isviçreli, 16 tane grand slam kazanmış- ki bu çok büyük bir başarı- geçmişte rafael nadal ile çok büyük rekabete girmiş olan, tenisin gelmiş geçmiş en büyük tenisçisi olarak kabul edilen sporcudur. evli ve 3 çocuk sahibidir. yaşamıyla ve tenis kaiyeriyle herkese örnek olan büyük bir oyuncudur. şu anda dünyanın 3 numarası olsa da geçmişte 241 hafta dünyanın 1 numarası olarak kalmıştır. nadal ie oynadığı wimbledon 2006 finali izlenmeye değerdir.
rod laver'ın 1962 ve 1969'da gerçekleştirdiği grand slam'e en çok yaklaşan tenisçi olmuştur 2004, 2006 ve 2007 yıllarında. 4 grand slam'den üçünü kazanmış, fakat roland garros'ta hep kaybetmiştir; çoğunlukla da ispanyol boğası rafael nadal'a karşı.

17 masters şampiyonluğu ve 16 grand slam şampiyonluğu gibi ağırlıklı olmayan bir kupa dağılımına sahiptir, bu da onun grand slam'lere daha fazla önem veren bir tenisçi olduğunu gösterir.

30 yaşına girmiştir ki 30 yaşından sonra grand slam şampiyonu olan tenisçi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. fakat önümüzdeki us open 2011'de ondan bir şampiyonluk beklemek de bir mucizeyi beklemekle eşdeğer sayılmaz.

http://www.rogerfederer.com/en.html
djokoviçi elese bile nadala kaybederdi finalde. zaten son 3 senedir grandslamlardeki hiç bir nadal maçını kazanamamıştır bu adam. hala göze en hoş gelen oyunu oynamaktadır belki ama artık yenilmez ve en büyük olmadığı da ortadadır.
önemli bir not nadalın federeri yenemediği tek büyük turnuva en iyi 8 erkek tenisçinin katıldığı turnuva atp world tur finalleridir.
ahh ahh, elinin ucuna gelen fırsatı kaçırmış tenisçidir. umarım nadal onun yerine finalde djokoviçe saygılı olmasını öğretir.
Bir "efsane çöküyor", yüreğimizi kanatırcasına! Tenisin "teknik", "kondisyon" ve "konsantrasyondan" kurulu sacayağına fazlasıyla sahip bir oyuncuyken, gitgide kondisyonu zayıflayan ve buna bağlı olarak konstrasyonu dağılan bir Federer var artık karşımızda! Kortlara onun kadara yakışan bir tenisçi gelmeyeceği içindir ki, 2011 Amerika Açık Yarıfinali'nde olduğu gibi epik maçlarda aldığı her dramatik mağlubiyet, yüreğimizi tarifsiz acıtıyor! Tüm zamanların en iyisi olsa da...
Kargadan başka kuş, futboldan başka spor bilmeyenlerin ülkesinde tenisi sevdiysem, maçlarını kaçırmadan izlediysem ve 5600 nüfuslu kastamonu'nun cide ilçesi'nde sittin sene kimsenin aklının ucuna gelmeyecek bir heves içinde, kendi ellerimle tenis kortu yapıp burada tenis oynuyorsam, sebep olan tenis duayeni...Bu tadına doyulmaz sporu benim gibi pekçok kişiye sevdiren sensin efsane kral, hep gönüllerdesin!
yaşı gereği artık eski oyununu sergileyememektedir, fakat kendisi hala Kraldır.
yaşlandığı için maçların sonlarına doğru genelde oyundan düşen isviçreli tenis sporcusudur. ancak sanmıyorum ki iyi bir fizik gücüne sahip federer'in karşısında ne novak ne de rafa durabilsin.

(bkz: yaşayan efsane)
2011 Basel Atp'yi kazanarak 68. şampiyonluğunu yaşayan efsane raket.
2011 paris masters'te bir süredir belalısı olmaya aday çek raket tomas berdych'i 2-0 yenip finale yükselen ve bunu ilk kez başarmasıyla kariyerindeki bir eksikliği daha gideren efsane.
13 kasım 2011 pazar günü saat 16.00'da ntvspor'dan da canlı yayınlanacak olan maçı kazanıp paris master şampiyonu olmasını candan istiyorum.
sen çok yaşa ekselansları!
daha önce yazdım yine yazıyorum ne nadal ne djokoviç ne murray bu adam kadar oyununu izlemesi zevk veren bir tenisççi daha yok. bu kadar teknik bir adam da uzun süre gelmez tenis dünyasına.
hala izlemesi en zevkli olan. hala çok zeki, mevcut hali ile bile dünya tarihinin en zeki tenisçisi. biraz daha devam et fedex, bitmesin hemen, çok seviyoruz seni izlemeyi.
dünyanın en iyi tenisçisi. ama artık yaşı ilerlediği için vucüt sorunları çekmektedir. ama aklı ile o açığını kapatmaktadır. tenisi bıraktığında gerçekten insan tenis soğuyabilir. bize tenisi sevdiren adamdır kendisi.
raket tutuşuna, topa vuruşuna, o asil duruşuna kurban olunası efsane.
paris mastersı kazanarak 18. masters zaferini kazanmıştır.
18. masters zaferinden sonra yaptığı açıklaması gibi artık kendinden daha çevik tenisçiler mevcut. 3. sıraya kadar düştüm dedi ama gülüyor. eğlencesini kaybetmiyor. sempatik. her türlü zafere imzasını attı. daha ne olsun? hala da çıkıp çatır çatır oynuyor.

bazı rakipleri gibi türlü türlü oyunlar yapıp, şebeklikler yapıp maçı kazanmaya çalışmıyor.
13 kasım 2011 pazar günü finalde tsonga'yı 6-1 ve 7-6'lık setlerle 2-0 yenerek 2011 paris masters şampiyonu olan ve böylece kariyerinin 802.galibiyetini, 18.masters şampiyonluğunu ve 69. tekler zaferini elde eden efsane.
can kurban ekselansları !