bugün

bir fenerli olarak sevdiğimiz bir teknik adam.

çünkü fatih terim olaydı gs 3-4 puan farkla lider olurdu.

bu kadrolu bir gs ancak böyle siktirilir.
sezon sonu yolları ayırmamız gereken teknik adam.

kendisiyle yeni sezona başlamak o sezonun da çöpe atılması anlamına gelecektir.
umursamaz bir insan.
Türkiye'ye gelmiş futbol sistemini bilmeyen, takımları hakkında fikri olmayan menejerlerden birisidir.
Bir fenerbahçe'li olarak söyleyebilirim ki iyi ki Galatasaray'ın başında olan.
Sezon sonu beklenmeden gitmesi gereken karaktersiz.
takımının en iyi oturduğu 4-2-3-1 veya 3-4-1-2 sistemi dışında 4-3-3 gibi bir ofansif taktik izlemeye devam ederse sadece avrupa dan değil, ligden de olacak olan teknik direktör. chelsea maçında sneijder i forvetin solunda heder etmiştir, halbuki gerçek mevkisi forvet arkasıdır. şöyle bir dağılım ile başarının gelmesi daha yüksek ihtimal dahilindeydi diye düşünüyorum:

muslera
eboue-chedjou-semih-hakan
melo-selçuk
burak-sneijder-telles
drogba

nihayetinde avrupa başarısızlığında en büyük pay kendisinindir. taktisyen olarak henüz jose mourinho seviyelerine ulaşamamıştır.
nedense bana sezon sonu galatasaray dan ayrılacakmış gibi gelen teknik direktördür.
bir fenerbahçeli olarak söylüyorum fatih terimi aratan teknik direktör.
Fatih terimden daha çok futbol bilgisi olduğu aşikar.

Tek sorun otoritesiz. Terim gibi topçulara ana bacı sövse bu takım uçar.
kendisini gelecek sezon göstereceğini düşündüğüm teknik adam. sonuna kadar güveniyorum.
tenkis baltasını kadroya savurması gereken kişi.
türkiyeye geldiği gün demiştik kendisinin buraya azcık para kasmaya ve kafa dağıtmaya geldiğini.hoş daha önce yazdığım entryi nasıl bulacağımı bilemediğim için kanıt gösteremiyorum.hacı adam diğerleri gibi yine türk halkını siklemedi ve dalgasına baktı sezon sonuda tazminatını çatır çatır alıp ülkeden döviz çıkışına neden olacak.tek başarısı juventusu oda bala göte erteleme maçında geçmesidir.kimse bana ezdik siktik soktuk edebiyatı yapmasın juve maçında şansınız yaver gitti yemediniz sneijder sıkıştırdı bitane araya.başarıyı küçümsemek olarak değerlendirilmesin bu dediğim ama şu da bir gerçek ki o maç ertelenmesiydi mancini ligte bu haftayı göremezdi.
vasat teknik direktör. bu adam galatasaray'ı fm'de bile şampiyon yapamaz.
vasat altı teknik direktör.

sneijder'i çizgiye hapsediyor, götümü yırttım o adamı oradan çıkar diye o görmedi, neyseki ikinci yarı çözdü de iş işten geçti.

böyle basit çok hatalar yapıyor ve fm oynuyormuş gibi durmadan oynuyor...

o yüzden olmaz, git kumda oyna.
terim mantalitesi taşıyan futbolcularla anca bunları yapabilen hoca.

fatih terim' in pohpohladığı türk oyuncuların şimdi performansları ortada. terim takımlarını bu yüzden yönetmek kolay değildir çünkü tamamen kendine göre takım kurar fatih hoca.

bu yüzden bıraktığı zaman geride kalan takım büyük bocalamalar yaşar düzgün bir sistem olmadığı için çarklar işlemez ve enkaz oluşur.

mancini' de bu enkaz oluşumu dönemine girdi. geldiğinden beri adamın yaptığı açıklamalara bakın, maçlarda ki tavırlarına bakın. kadrodan memnun değil, oyuncuların kafa yapılarını değiştirmeye çalışıyor ama nafile.

sene sonu kalırsa ünal aysal kendisine iyi bir bütçe vermeli ve takımı tamamen kendisine göre kurmalı.

bu oyuncularla bu kadar arkadaş kimse fatih terim böyle yaptı yeaaa diye cırlamasın. bu kadronun temelini kuran fatih terim. ikinci senesinden bahsediyorum tabi.
rezalet teknik direktör. ya arkadaş her hafta başka 11 ile oynarsan lig sonuncusu kayserispor bile seni madara eder. sonra twitter'de kızına ''embrassing manager'' denince kızı millete küfür ediyor. takım 3 maçtır gol atamıyor zaten deplasmanlarda cacık 3 galibiyeti var gelen geçen puan koparıyor.

puan kaybedince bu takımı ben kurmadım yok hede hödö kardeşim dalga mı geçiyorsun bizimle? sen bu takıma 6 ay önce geldin afedersin 6 ayda takımı hala tanıyamadın mı veya ünal aysal sana teknik direktörlük teklifi yaptığında bunu bilmeden mi geldin?
30 eylülde yazmışız...

--spoiler--
adını daha dün duymuş şansal - erman izleyicisi kitle tarafından sevinçle karşılanan teknik direktör...

calciopoli'den beri iyi kötü takipteyiz.

bundan bir cacık olmaz.

gerçi bizde futbol sadece sahada oynanmıyor bakacağız, göreceğiz ama türk futbolu çöküşte. avrupa ve dünyada oynanan oyundan haberimiz yok. oyuncularımız modern futboldaki saha içi parselasyonlarını bile bilmiyor.

fenerbagçeli egemen, trabzonlu aykut, galatasaraylı semih hakkında pozisyon bilgisi yok, kötü oyuncu derseniz lümpen taraftar sanki cebinden parasını çalmışsınız gibi öfke kusuyor üzerinize.

geçen seneye kadar beşiktaş taraftarı ibrahim toraman'ın neden milli takıma alınmadığını sorguluyordu. bu oyuncunun ne kadar teneke bir oyuncu olduğunu yazanlara da küfrediyordu. slaven bilic geldi ve adam futbolu biliyor, yeni geldiği için de kulüp içi dengelerle işi yok. kesti attı toramanı ve beşiktaş vites büyüttü.

bugün beşiktaş'ın orta saha ve defansının rakip üzerindeki ofans ve pres baskısı en büyük silahı. ibrahim toraman denen mantafonun kesilmesi ise takımı el freni çekik araba durumundan kurtardı.

bu işin sorumlusu ise artık mafyalaşan yerli hocalar. terim de dahil hepsi 15 yıl öncesinde kalan hantal bir futbol anlayışıyla takım kuruyorlar. arkaya kümelenip, hızlı forvetlerle gol atarsanız atıyorsunuz (yüzde 80'i defans pozisyon hatalarından) avrupa'da defans kurgusu zayıf veya o kurgu sakatlıklarla bozulmuş bir rakip çıkarsa işler yürüyor, takım savunması yapan bir rakip çıkarsa pozisyon bile bulamadan yeniliyor takımlarımız.

mancini bu anlamda da verimli olamayacak. o da 4'lü defans kurgusunun önüne çift ön libero dizip (ön-stoper aslında) , kendi orta-saha oyuncularını kendi ön stoperlerinin kademesine sokup konya gibi rakipler karşısında bile 1 buçuk forvetle oynayacak. bilic belki inter veya city gibi takımları çalıştırmadı ama "yeni bir oyun" anlayışı oturtmaya çalışıyor. sadece geçen seneki aybaba takımı ile bilic takımı arasındaki kurgu ve alan paylaşımı anlayışına bile baksanız farkı anlarsınız.

galatasaray bu paraları saçacaksa capello gibi bir adamla anlaşmalıydı. çünkü gerets -terim- feldkampf kafasındaki anlayışla bir yere varmak mümkün değil. hatta gittikçe geriliyoruz.
--spoiler--

futboldan en fazla anneannem kadar anlayan saçma salak yazarların ve çakal yöneticilerin gazına gelip bu herif için sağa sola hakaret eden ergenler utanmıştır umuyoruz... dünyada hoca gibi hoca denecek zaten en fazla 20 adam var ve bu adam onlardan biri değil. mourinhoları, capelloları falan geçtim angelotti'nin bile tırnağı olamaz...
Seneye yerini lucescu ya birakip bol miktarda tazminatla italya ya döner.
uzun yıllar galatasaray'a hizmet etmesi gereken italyan futbol dehası.
takımın başında kalırsa, ki kalacaktır, selçuk'undan sneijder'ine kıyım yapacak hocadır. son mağlubiyetten sonra durum bunu göstermektedir.

hakkında çok şey söyleyebilirsiniz, sefil hisleriniz tatmin olsun diye aykut kocaman muamelesi de yapabilirsiniz..

ama sorun mancini'nin hocalığında değil, sorun türk futbolcusunda.

şampiyonluksa her sene şampiyon olunabilir. ama kulüp ve milli takımlar düzeyinde global başarıların peşine düşeceksek bu mantıkla olmaz bu iş.

ve mancini günü geldiğinde bunları bir bir söyleyecek. çok öncesinde söylemek istemişti ama mevcut dinamiklerle oynamak bu sezonu tamamen kaybetmekti.

önümüzdeki sezonun planlamasında da selçuk'tan matthaus yapmak varsa bence de arkasına bakmadan siktirip gitsin, bunu ben de memnuniyetle karşılarım.

ama galatasaray'ı yavuz hırsız kılıklı yarı amatör türk futbolcusundan kurtarıp melo, muslera, semih gibi her ortamda elinden geleni yapmak için uğraşan, hangi kültürden gelirse gelsin profesyonellik veya helal bir rızk için oynayan adamlarla dolduracaksa mahal memnuniye kalsın.

emin olun kariyeri türkiye'deki bütün hocaların ötesinde. bunu kabul edememek trollüktür.
galatasarayın başına gelmiş en kötü şey.
görsel

(bkz: uyuyan güzel)
son maçta oyunculara küçük not kağıtları ile taktik vermiş olan hoca. ev ödevi veriyo la sanki adama bak.
açıkçası geldiğinde umutluydum ama gitgide sıvıyor.
iyi bir hoca.Fakat açıkçası son 4 maç sıçtı sıvadı.