bugün

ilacı bitirmeme 15 gün kaldı. ama bugün bir şeyi fark ettim. ilaç bana psikolojik olarak bir etki yapmıyor sanıyordum lakin öyle değilmiş yav. şöyle bir son 7-8 aylık internet geçmişime, yer imlerime eklediğim konulara falan bir baktım da neredeyse % 90'ı depresif içerikli.

misal yer imlerime eklemiş olduğum bazı sözlük konu başlıkları:

- hayattan zevk almamak

- hiç bir şeyden zevk almamak

- çirkin olmak

- duyarsızlık

- hiç bir şey yapmak istememek

- kendinin sıradan biri olduğunu fark etmek

- asla aşık olunamayacak bir insan olduğunu anlamak

- aniden gelen ben bir hiçim hissi

- hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı hissi

- hiç bir şey eskisi gibi olmayacak

- farkındalık

- hayattan bir beklentinin kalmaması

- bazı şeyleri unutabilmek için uyumak

- her şeyin kötü gittiği dönem

- kendini yalnız hissetmek

- yalnızlık

- asosyallik

- geçmişe özlem duymak

- hayal kurmaktan vazgeçme eşiği

vs. vs.

bela...
yaklaşık 11 ay kullandığım ilaç. etkilerini hala görmekteyim. sivilce problemini kökünden söküp atar ama kullanmadan önce ciddi anlamda düşünmek gerekir.
Yüzünüzdeki yağı alıp götüren götürürken de ekstra olarak karaciğerinizi yoran, yüzünüzü bir volkan kabul edersek önce volkanı patlatan sonra mayın tarlasındaki üstü kapalı olduğu bariz belli olan mayıncıklara çeviren, en az 6 ay kullanıldığı takdirde sonuç verdiği söylenen (!), Amerika' da intiharlara sebebiyet verdiği için yasaklanan ama tabiki de ülkemizde aspirin içiyormuş edasında dağıtılan ağır bir akne ilacıdır.
insanların yorumlarını okudukca sinir oldugum ilac. Herkes melek givbi bahsetmis 2. Aydan itibaren iyileşmeleri başlamışmış. Afedersiniz boyle isin ben amk o zaman. 3 gun sonra 90 gun olacak suratım bokun ötesinde. 4 sivilcem için bana bu ilacı veren doktorun da amk. Sayesinde o 4 sivilce 30 sivilce oldu. Hepsinin izleri kaldı. Şu an deri altımda bir sivilce var mosmor. Amk ya baska bir sey diyemiyorum.
çok zor bir kullanım süreci olmasına rağmen sonunda çektiğiniz tüm şeylere değdini göreceğiniz bir ilaç. aslında tıp dünyasında dahi yan etkileri tam olarak çözülememiş de olsa en büyük yan etkisinin cildinizin her yerinde özellikle de dudak ve burunda yaşadığınız kuruluk ve depresyon olduğu bir gerçek. özellikle ruhsal yönden ilacı kullanırken çok zorlanmama rağmen yine de iyi ki kullanmışım diyorum. ha tabi bir de alkol yasağını da unutmamalı!
doktor tavsiyesine birebir bagimli kalirsaniz mukemmel bi ilac. kesinlikle kurtulursunuz. yan etkileri var. ben birakali 2 sene oldu hala dudagima nemlendirici kullanmak zorunda kaliyorum. cildiyeye 2 senedir ugramadim dusunun kuruma problemi olmasa belki hic ugramayacagim o kadar kesin tedavi sivilcelerde.
dün başladığım ilaç aldıktan 1 saat sonra kalp ağrısı oldu ama bunlar hep plasebo etkisi diye iplemedim. doktor bu biraz sinir yapabilir dedikten sonra bizimkilerin bizim evlat zaten deli bakışı atması da bir oldu.
edit:Bir ayrilik sarkisi sec sessizce cal benim icin.
kullanılan süre boyunca burnun kanayıp içinde kurumasina sebep olduğu için sabahları nefessizlikten uyandıran ilaç. 6aylık tedavim 10gün önce bitti, sonuçtan memnun musun diye sorarsanız kesinlikle memnunum. Çekilen eziyete değiyor sonuç lakin yüzümde bir kaç leke kaldı bunların geçip geçmeyecegi konusunda fikri olan varsa selam ederim.
4 gündür günde 30 mg kullandığım ve henüz hiçbir yan etkiyle tanışmadığım ağır sivilce ilacı.

2. aydan edit: Bugün itibariyle 39. gündeyim. Öncelikle beklendiği gibi bir artış oldu fakat bu kesinlikle dayanılmaz bir artış değil.Hatta son 1-2 gündür aktif sivilcelerim kurumaya bile başladı.Ancak izler yerli yerinde duruyor.
Yan etkilere gelecek olursak; şimdilik öyle ağır bir yan etkiyle karşılaşmadım.Dudaklarım kuruyor ama blistex medplus sayesinde herhangi bir çatlama ya da yarılma durumu olmadı.Yüzüm kuru ama ciddi bir dökülme yok.Her sabah güneş kremi sürmeden dışarı çıkmıyorum.ilk birkaç gün sırt ve bel ağrısı oldu ama sonra geçti.Kan değerlerim de son derece normal, ki pek diyet yaptığım da söylenemez.Kısacası şimdilik her şey yolunda gidiyor.Umarım tedavi boyunca böyle devam eder.

ilacın sonundan edit: 6.ayın sonu itibarıyla tedaviyi tamamladım. Öncelikle, dudak kurumasını hafif yaşamam dışında, ki bir ara 50 mg kullandım, hiçbir şekilde ağır bir yan etki görmedim. Kişiden kişiye değişiyor ama yine de siz, çevreden duyduklarınıza inanıp da ilacı kullanmamazlık yapmayın sakın. Zira düzenli kullanıldığında yüzü neredeyse tamamen düzeltiyor.
Yüzüme gelecek olursak; 6. ayın sonundayım ve aylardır hiç sivilce çıkmadı. izleri hala ufak da olsa duruyor o ayrı. Ama bir-iki ufak sivilce dışında hiç sivilcem yok şu an. Doktor, izleri geçirmek için Tretin yazdı ancak eczanelerin hepsi, ilacın piyasada olmadığını söylediler. Muhtemelen Acnelyse kullanacağım.
Sonuç olarak, genel itibarıyla zorlu bir süreci geride bıraktım. Darısı hala kullananların başına.
sivilce ilacı.
(düz adam)
lise dönemimde kullandığım ve cildimde ağır tahribat yaratan ilaçtır. kullanmayı bırakınca geçti elbette.

not: o kuruluğu hala hatırlıyorum...
bir kaç yağlı sivilceden kurtulmak için kullanılmaması gereken öldürücü kimyasal ilaçtır.
öldürücü falan deyip milletin korkutulmaması gereken ilaçtır kendileri. o kadar çok özgüven problemi yaşatır ki bu sivilceler , eğer sabır eder de kullanırsanız ne demek istediğimi anlarsınız. benim gözümde iyi ki kullanmışım dediğim ilaçtır.

not: saçımı seyrekleştirdi yalnız.
6. ayim bitti bitecek evet doğru bir geçme , azalma ve kurutma var ama 6. aya rağmen hala veridigm paranin hakkini vermis değil.
yaklaşık 3 aydır kullandığım ilaçtır. 2 ayda bir kere kan değerleri ölçülüyor. ilaca başlarken kolesterolüm 153'tü. Şu an 155. yani bana vurmadı kolesterol etkisi. bir arkadaş da demiş ya, bana pek psikolojik etki etmediğini düşünüyordum, fakat öyle değilmiş, özgüvenim çökmüş diye. heh işte ondan var bende. ama ilacı kullanmaya başlamadan önce de vardı. inşallah bittiğinde geçer. ki geçiyormuş.
ruhakıtan.
sivilceler için kesin çözüm olan ilaç.

79. günden edit: yüzümde neredeyse hiç aktif sivilce kalmadı. son bir haftadır durum bu yani. sadece biraz kırmızı iz var ama tedavinin daha yarısı bile olmadı henüz. onlar da geçer diye umuyorum. ilk 2 ay aşırı sivilce çıkarıp canımı sıktıysa da artık keyfim yerinde. yani bi intihar vakası falan oluyorsa ilk 2 ayda oluyordur bence. en azından benim için durum buydu. bakalım izler de geçecek mi...

150. günden edit: en son editlediğimden beri haftada bir iki tane çıkmaya başlayan sivilceler son 1 aydır hiç çıkmamaya başladı. kırmızı izler biraz azalsa da halen bir miktar duruyor. ama yüzümden memnunum. son ayıma başladım ve artık tek korkum, tedavi bittikten sonra sivilcelerin tekrar çıkmaya başlaması. ufak bi ihtimal de olsa bir-iki yıl sonra tekrar çıkma ihtimali varmış. eğer öyle bi durum olursa ve halen sözlükte takılıyor olursam editlerim. *

4 yıl sonra: tekrar çıkma falan olmadı. komple geçirdi. taş çatlasın ayda 1-2 tane normal ufak tefek sivilce çıkıyor onlar da 1-2 gün içinde kayboluyor. sonuç olarak tavsiye ediyorum.
Penis düşmanı ilaç.
ergenlerin en iyi bildiği ilaçtır.
psikolojik yan etkileri olan ilaçtır.

bunu kullanan arkadaşımın, nasılsın diyen doktora çok kötüyüm, hayat çok zor diyerek ağladığını biliyorum. *
Az sivilcesi olan arkadaşımın kullandığı sonradan yüzünde 30 tane sivilce çıkardığı ilaç. soruyodu bize bakın sivilcelerim her geçen gün geçiyo diyodu biz de acıyıp sivilcelerin baya azalmış diyoduk.
Lisede iken 7 ay boyunca kullandığım ilaçtır. Hayatınız boyunca cıkacak olan sivilceleri 7 ayda cıkartıp yok ediyor.
Genelde doktorlar bununla beraber yanında kremde verirler.

Yan etkisi oldugu dogrudur.
zaten sivilceniz varsa öyle aşırı bir sivilce çıkartmayan ilaçtır. dozuna göre depresyon, sinirlilik yapabilir. 6-7 ay ortalama kullanım süresidir. doktorun belirttiği doz ve süreye uyulmazsa ve düzenli kullanılmazsa bu kullanım süresi artar. etki bozulur vs. fakat burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta gidilen doktordur. kimileri yapılması gereken testleri bile istemeden aşırı yüksek dozlar vermekte * kimileri de aşırı düşük doz yazıp bi yıla yakın kullandırmakta ilacı. önceden oluşmuş sivilce izlerini de geçirmez. tedavi sonrası lazer önerir doktorlar kişiye göre. lise boyunca sivilce sorunu yaşamışsanız daha fazla beklemeden kullanmanız en iyisidir yan etkilerine rağmen.diğer ilaçlar, dermokozmetikler bunlar geçici bir süre belki azaltabilir fakat geçirmez sivilceyi. peki sonradan sivilce çıkıyor mu? kendi üzerimden gidecek olursam 3-4 yıl sonra tek tük çıkmaya başladı. onları da aradabir kurutucu ila. kullanarak geçiriyorum. yani eski abartı sivilce durumu hala olmadı. en iyisi sivilceler leke yapmadan kullanmaya başlamak olduğunu düşündüğüm ilaçtır.
kullanılırken, her ay düzenli olarak kan tahlili yapılması gerektiren, göz içi dahil vücudun her yerini kurutan bir ilaçtır. Yüzdeki sivilceleri kuruttuğu gibi siyah noktaları da yok eder, yüzde hoş bir duruluk oluşur, roaccutane kullanan insanları; yüzündeki duruluk ve şıkır şıkır parlayan dudakları ile bir kaç metre öteden tanıyabilirsiniz.
20. Gune girmisken hergun mutlaka cikan sivilcelerin artik cikmamasini gozlemlemis bulunmaktayim. ilk hafta 2 tane devasa buyuklukte cikip sonra ufak tefek cikmistir.

A vitamini bulunan gidalari tuketmemeye ozen gosteriyorum belki ondan olsa gerek dudaklarim bile hala kurumadi. Zaten kuru cildim oldugundan nemlendirici olmazda olmazimdi.

ilac son tercih olmali ama 22 yasina ragmen hala cikiyorsa kullanilmalidir. Genetik oldugunu dusunuyorum cunku 40 yasindaki teyzemin-28 yasindaki evli kuzenlerimin bile o yasta bu ilaci 4-5 ay kullandiklarini biliyorum.

Sonuc olarak sonumuz hayrola.

edit: 1.ayı geçtim ancak inanılmaz kuruluk başladı,saçım eskiden 2. gün yağlanırken artık 3-4. gün yağlanmaya başladı ve az biraz dökülüyor gibi, sanırsam iyi gidiyor diye a vitamini içeren besinlerden cok tükettigimden,tekrar yediklerime dikkat edeceğim bakalım. en önemlisi stres galiba,uzak duracağım.
güncel Önemli Başlıklar