bugün

Ritmik ameikan poem'in kısaltmasıdır. poem ne ola ki diye ingilizce fakirleri için poem şiir demektir. Tahmin edileceği gibi siyahiler tarafından bulunmuştur. Türkiye'nin kartel ile tanıştığı bu müzik türü kısa sürede popüler olmuş özellikle gençler arasında yayılmıştır. Türkçe rap adı ile anılan bu türü resmi marşı "Neyim Var ki" olarak kabul edilmektedir. Old shool rap, derin manalı sözler içerirken günümüzde rap-pop karışımı daha çok melodinin ön planda olduğu bir türe evrilmiştir.
Ritmik amerikan poem'in kısaltmasıdır. poem ne ola ki diyen ingilizce fakirleri için poem şiir demektir. Tahmin edileceği gibi siyahiler tarafından bulunmuştur. Türkiye'nin kartel ile tanıştığı bu müzik türü kısa sürede popüler olmuş özellikle gençler arasında yayılmıştır. Türkçe rap adı ile anılan bu türü resmi marşı "Neyim Var ki" olarak kabul edilmektedir. Old shool rap, derin manalı sözler içerirken günümüzde rap-pop karışımı daha çok melodinin ön planda olduğu bir türe evrilmiştir.
en iyi rapi ülkemizde ceza ve sagopa yapmaktadır.
rytmik amerikan poem'in kısaltılmışıdır.
"diğer müzik türleri sarmıyor. güzel tınılar duyduğumuzda kulak kabartmıyor değiliz. fakat rap müziğin yeri ayrıdır." dediğimdir.
En sevdiğim müzik türüdür.
iyi veya kötü. kabul edin şu an piyasayı adeta domine ediyor. 30 yıllık rockciyim, kabul edin rock'ın anasını avradını sikti. şu an rock namına yeni bir şey yok, rock ve metal bitkisel hayata girdi. ama rapi artık her yerde duyuyoruz her yerde. iyi veya kötü olup olmamasını tartışmıyorum bakın mainstream olayını tartışıyorum.

bu duruma biraz da rock dinleyicileri ve tembel grupları sebep oldu. adama ''rock müzik namına bir şey çıkmıyor'' diyorum hala bana 50 yıllık grupları sayıyor. sen yeni bir grup dinlemiyorsun ki kafan hala 50 yıl öncesinde. o gruplarda bulmuş senin gibi dinazorları 30 yıl önceki albümlerinin hala ekmeğini yiyor yeni bir şey üretmektense.

rock bu kısır döngüyü kırmadığı sürece yok olmaya mahkum olacak, bunu bir rocker olarak söylüyorum. rock dinleyicileri yenilik konusunda rapcileri örnek almalı. adama ''son 10 yılda çıkmış 1-2 grup dışında bana rock grubu say'' diyorum hala ''metallica stadyumları dolduruyor'' diyor dalga geçer gibi ya.

neyse konudan sapmayalım. 15 yıl önceki rap vs rock tartışmalarını hatırlıyorum da. şu an rap müzik rockla farkını bir 5-0 falan açtı. bunu bir rocker olarak ve objektif gözlemle söylüyorum.
biraz yol yordam bilen, çevresi (çetesi) olan ve narkozun etkisindeymiş gibi konuşan her keşin yaptığı, dünyanın yapımı en kolay müzik türü. hala eski usul rap yapan dinlenir isimler olsa da 2010'larda trap - mumble rap boklarıyla birlikte foseptik seviyesine inmiştir.
Ceza der giderim.
Youtube yorumlarina bakinca Sanatcilarinin iq sunun yuksek dinleyicilerinin dusuk oldugunu dusundugum muzik turu.
Iyi ve kaliteli yapandan dinlendiğinde ne kadar iyiyse yapamayandan dinlendiğinde 100 kat berbat olan tür.
kelimeler hızlı söylendiği için anlayamadığım hede.
hızlı olanlarıni anlayamadigim.
dinleyeninden çok söyleyeni olan şey. müzik değil. müzik sanattır. sanatı herkes yapamaz.
Guluk Guluk her ne kadar zarar versede sago tedavi ediyor.
Gluk gluk, lo lo lo, sosis salam, rap müziğe dahil olmasın. Şöyle bişey olsun

Ama galiba, bütün bu olanlara dayanamam, ama hazırım
Sen giderken adımlarını sayarım
Heyhat! Ne yazık seni yanlış tanıdım sanırım.
Ortam çok karışık az önce hanıma diss attım.
Rap genelde toplumdaki bozukluklardan yapılır. Rap bozuldu,onlar da bozulana rap yaptı.
Bence taşlar yerinde.
Düşük zekalıların müziği.
Birbirlerine dis atma yarışına girmiş sözde rapçilerin gündem olmak için birbirlerine sataşması. Bu mu rap ? Yazık. Soğudum resmen.

Elin akıllısı neler yapıyor, bide bize bak neler yapıyoruz.

Yazık.
Rap garip zencilerin sisteme yakarış biçimidir.
Çirkin insanların diğerlerine yakarışıdır.
Sistemi en ağır şekilde eleştiridir.
Rap müzik insanı kendisini sorgulamayı amaçlar

Yaşasın Türkçe Rapin Devrimi.
Rap, zenginlerin fakirlerin hakkını göz boyayarak gasp ettiği düzenin bazı şeylerin farkına varmış insanlar tarafından eleştirilmesidir.

Pop ise aynı düzende ezilen insanların aklına saçma sapan sözler işleyerek ezilene ezildiğini unutturma sanatıdır.

Türkiye'de rap yıllarca gündeme gelmedi çünkü Sagopa ve Ceza'nın protest zamanları, Saian, Patron, Joker, No.1 ve Norm Ender gibi insanların sistemi eleştirdiği parçalar bazı medya patronlarının işine gelmedi.

Ancak 2018'den beri özellikle Ben Fero ve eski tarzlarına ihanet eden Ezhel ve Şehinşah gibi rapçiler pop yapmaya başladıkları için gerek televizyonlarda gerekse sosyal mecralarda onları daha çok görüyoruz, bazıları rap Türkiye'de yükseliyor diye sevinirken aslında Türkiye'de rapin asimile edilip popa evrildiğini görmezden geliyorlar. Ben dinlediğim şarkıda milletvekillerinin kendi maaşlarına bir gecede zam yapıp işçinin, emeklinin hakkını yediğini dinlemek istiyorum, ''hadi bakalım, demet akalın'' dinlemek istemiyorum. Hani bize diyorsunuz ya Ben Fero'yu neden sevmiyorsun diye, sevmemek değil belki de on numara beş yıldız bir adamdır ancak rap sektörünün içine bodoslama dalıp pop kitlesini rap piyasasına çekip rapi yanlış tanıtmasına kızıyoruz. Gerçek Türkçe Rap sevenler Ben Fero ve türevlerini ancak AVM'lerde veya kafelerde dinler, gerçek Türkçe Rap sevenler tek başına kaldıklarına Sago,Ceza, Fuat, Fuchs, Sansar, Joker, Patron, Saian, Karaçalı, Allame, No.1, Kayra, Hidra, Şanışer, Defkhan, Contra, Sehabe veya indigo gibi isimleri dinler.
(Alıntı)
görsel
herkesin facebook da olduğu zamanlar,şu yorumu yapmama vesile olan müzik türü.bi de düşüncelerim geçen zaman da değişmiş olabilir.
çok boktan bir müzik türüdür. türkiye'de kim bu müziği yapıyorsa anasını avradını sikeyim.