bugün

houston rockets takımında 12 numaralı formayla oynayan 1.88m boyundaki basketbolcu
acayip uzak mesafeli üçlükler atabilen point guard.
(bkz: skip to my lou)
24 temmuz 1976 doğumlu basketbolcu..77 kg ağırlığında..
NBA'de oynayan, ama mazisi sokak basketboluna dayanan PG. AND1 adlı markanın mixtapelerinde boy gösteren, inanılmaz crossoverlarıyla parmak ısırtan yetenekli basketçi.
sokak basketbolu efsanesi... namı diğer skip to my lou... söylentiye göre bi ev partisinde rafer alston kendisini grant hill 'e "merhaba ben rafer alston" diye tanıtmış, grant hill'de hiç sallamamış...sonradan grant hill'e "lan o adam skip to my lou'ydu" demişler...grant hill'de gidip tekrar tokalaşmış elemanla...
skip to my lou, şu sıralar manhattan'da bir bar kavgasında adam bıçaklamadan suçlanıyormuş. söylenenlere göre, tutuklu yargılanacakmış.
sokak basketbolunun gelmis gecmis en büyük siması.skip to my lou lakabını rakiplerini cok kolay gecebildiginden almıstır.hala enbiey in yıldız gecinen bos herifleri bunun karsısında korktuklarını itiraf etmislerdir.nba allstar 2008 de kafadan 64 oyu benden *.artık allstar da gercek show izlemek istiyorsa millet bu adamı reylemeli..*
chris paul tarafından "diss"lenmiş oyuncu. hornets'i yanlış hatırlamıyorsam 3 sayıyla yendikleri maçın ardından skip to my lou'nun "hornets, david west'siz oynadı ondan yenildi şeklinde şeyler çıkacak basında. david west takımı için önemli olabilir ama o bir yıldız değil. biz ise yao ming'siz oynadık" şeklindeki açıklamasına paul, " west benim adamım. o önemli bir yıldız ve all star. rafer alston en son ne zaman all star da oynamış ? benim önümde bir pozisyonda bile duramayan bir oyuncunun böyle açıklamalar yapması komik" şeklinde cevap vermiş. hafiften ezmiş reyfırı.
sokak basketbolunda rocker parkta yapılan turnuvalarda parlayan sokak basketbolundaki usta isim. salonda o kadar sistematik işler yapamasa da sokakta neler yapabildiğini size şöyle anlatabilirim. hakkında konuştukları kobe bryant bile alston hakkında;

-sokakta onunla karşılaşmak istemezsiniz emin olun, onunla olan maç kasedimi basın bulup yayınlasa lakers da yedek bile kalabilirim...
eski houston yeni orlando oyuncusu.
takasın son gününde orlando magic'in yolunu tutmuş olan oyuncu. magic iyi iş çıkardı diyebiliriz, hatta müthiş bir iş çıkardı desek daha yerinde olur. böylece hido'yu da takımda tutmuş oldular.
orlando'ya takas olmuş,sokak basketbolu efsanesi.nam-ı diğer skip to my lou.beklenen performansı onca yıldır verememiştir o ayrı bir konu.
benim için -seyir zevki olarak- jameer nelson'dan sonra ilaç gibi gelmiştir orlando'ya. 11 sayı, 5 asist, 3 ribaunt ortalamasına sahiptir orlando forması ile.

edit: geri alıyorum entriyimi sözlük. penetreleri çok iyi olsa da ne jameer nelson kadar -iyi demeye dilim varmıyor- ballı bir şutördür ne de oyunun temposunu ayarlama yönünden jameer'den daha yeteneklidir.
kaan kural'ın onun hakkında yapmış olduğu şu yorum beni kopartmıştır: ''takım arkadaşları alston'un ne yapacağını kestirebilmeli ama alston bile çoğu zaman kendisinin ne yapacağını kestiremiyor.''
dün geceki 76ers maçında kaan kural'ın ''ya alston'ın dünyanın döndüğünden bile haberi yok!'' yorumuna maruz kalan magic guardı..
dün eddie house'un müthiş üçlük performansına kızıp edie house'un kafasına bir şamar indirmiştir. bir sonraki maçta cezalı olması kuvvetle muhtemel olan oyuncudur.

edit: 1 maç ceza almış.
istese atom mühendisi bile olur ama oyun kurucu asla.
9 haziran 2009 orlando magic la lakers maçı' ni adeta sokak basketbolu havasinda gecirmis guard. serinin ilk 2 macinin aksine sut sokmasiyla ve etkili crossoverlariyla takimina katki saglamistir. yine yeni yeniden yaptigi sikko top kayiplarini, oyunu sogutacagi anlarda tabakhaneye yetisirmiscesine top kullanmasini gormezsek tabi...
sabri sarıoğlu nun nba şubesidir kendisi.

sağ cenahtan yardır yardır yardır bi boka benzemesin.
murat kosova'nın hakkında ''bu adamın zararsız olmasını sağlamak için bir at gözlüğü taktırmak gerekiyor!'' şeklinde yorum yaptığı guard.. ha jameer nelson ha kendisi..
sokak basketboluna dönmesi gereken şahıs. acilen hemde.
streetball'da, basketball'da olduğundan daha iyi olan adam. boyu da kısacıktır. benden bilem kısadır hatta.

eski lakabı içün;

(bkz: skip 2 my lou)
new jersey nets ile karşılıklı olarak anlaşıp kontratını fesheden basketbolcu. miami heat'in rafer alston ile ilgilendiği haberleri çıkmaya başladı. büyük ihtimalle miami heat'in yolunu tutacaktır.

ekleme: dün akşam rafer alston ile miami heat sezon sonuna kadar sürecek olan bir kontrat imzaladı.
çin takımlarından Qingdao Double Star ile anlaşmaya varmış olan basketbolcu. sokak basketbolu'ndan gelen bir basketçi olduğu için çin'de kendine uygun bir ortam bulacaktır. kalitesi düşük bir ligin tozunu attırabilir.