bugün

yılların fifacısı olarak bu oyun olmuş diyorum. cidden olmuş.
"pesçi" arkadasların umutla bekledigi oyundur.

Sonuç: husran
kuyt 74 topal 76 topuz 80 sabri 85 daha da bir şey demiyorum.
rezil olmuş gitmiş oyundur. fifa 13 ters yatırıp düz sikecek.
pes 2012'nin yerini dolduramayacağı aşikar. o yüzden yapılması gereken tek şey güncellemelerden faydalanarak kadroları ve takımları güncellemek olacaktır. bunun için de gerçekten sağlam güncellemeler mevcut ayrıca. ismini hatırlayamıyorum ancak bilgisayarda oynayanlar için pes 2012 adına son derece harika bir güncelleme mevcuttu.

güncelleme paketinin adı "T.S.C exTReme 12" imiş. bir kaç yıl daha bu güncellemeye destek verilir sanırım yapanlar tarafından. denenmesi gerekir.
çıkacak olan fifa 13 ü boşverin, fifa 12 ile dahi kıyaslanamayacak oyun. olmamış, olmamış.
çıkışa satmış oyundur. yok pardon, satışa çıkmış oyundur.

yorumum;

yapacağınız işi sikeyim!
2012 nin yerini tutmayandir. Fifa yeniden tahta oturacak gibi.
hayal kırıklığı yaşadığım oyundur. fifa tahtı geri alabilir.
(bkz: ölüsü yeter)
pes 2012'ye patch atıp menüyü falan değiştirip sürmüşler piyasaya. boş yere o kadar para vermeyin.
Her sene kendisini ultra düzeyde gelistiren futbol oyunudur.
oyuna ilk girdiğinizde çoğu zaman sizi ai se eu te pego ile karşılayan oyun. genel olarak da başarılı buldum.

ancak oyuncu güçleri arasında büyük dengesizlikler var mesela kuyt 74, falcao 79, sabri 85.
Simdilik güncellenmemiş gecen seneki gürlerle devam ediyor bir kaÇ hafta icinde guncellemelerle ulkem genÇliğimin yeni gözdesi olacaktır.
fifa yalakalarının kötülediği oyundur. bi bitmediniz mına koyim.
PeSBoX'un çıkardığı yama ile adama dönen oyun.
http://www.pesbox.com/pes...anatolia-2013-v0-7-a.html
alex de souza nın saçlı halini koymaları gerçekten çok saçma olmuş. tamam türkiye ligi kaale alınmayacak kadar dandik bir lig ama alex gibi bir oyuncu için biraz uğraşılsaydı iyi olurdu.
messinin tam messi, ronaldonun tam ronaldo olduğu oyundur. Pes yeni oyun motoru getirmediği için bu tarz oynayana "ronaldo yu yapmışlar amk. Messi ye bak köşeye taktı piç." dedirtecek çalışmalar yapmış. Mesut yine şut çekemiyor. Pepe ayağını sokmadık yer bırakmıyor. Gerçekçi olmuş işte amk.
sabrinin gücünün 85 falcaonun ise 79 olduğu oyundur.
bir dehşet yahu. futbol oyunları bilmeyenler ve fifacılar tarafından eleştirilmekte gerçi. sabri selçuktan hüçlü lafları ile. sabri bek özelliğine göre sıralanırsa 85 puanı alabilecek topçu iken, selçuk dünya çapında çok yarıştığı kaliteliler olduğundan 80- kalmış. tabi bilmeyenler de hemen patlatmak da eleştirileri. tabi bu eleştiriyi yapanlar carlos'u forvete alanlardı.

her neyse. bu oyunda çok şey değişmiş eskiye nazaran. mesela top bekleme yok pas kime ise geri koşuyor. ver kaçlar çok akıcı. çalımlar daha zor, sike sike pas atacaksın diyor oyun. zaten şu devirde çalıma dayalı oynayan takım kalmadı pek.

pesbox yaması ile hem düz bundesliga, online mode hem de türkiye süper ve 1. ligi bulunmakta.

bildiğim kadarı ile henüz 2. fixleme gelmediğinden 1 ay önceki transferler kalmış.

ama datası kötü olsa bile oyun anlayışı harika!
sanırım oyunu profesyonelleştirme anlayışları rakibi güçlendirmekten ziyade bizi zayıflaştırmak üzerine kurulmuş. en üst seviyede oynasanız da rakip takım normal oynuyor ama sizin takım salak salak hatalar yaparak, tüm defans tek adama çalımla geçilerek hatalı goller yiyiyor ve yeniliyorsunuz.
ayrıca serbest vuruşlarda kalecilerin kapattıkları köşeden gol yemeleri çok saçma olmuş.
bokum gibi oyundur.

bir pes hayranı, pes'e toz kondurmayan, fifa daha iyi ya hacı çünkü rererörö diyenlerin ağzına bir tane çakan beni bile şu kanıya sürüklemiştir: artık günden güne kan kaybına uğrayan pro evolution soccer'ın yerini fifa aldı. yani artık yadsınamaz bir gerçek oldu bu. o ne lan öyle, kaleciyle karşı karşıya gol olmayan pozisyon yok, saçma sapan bir menü, gerizekalı bir yapay zeka ve daha neler neler. artık yorum yapmayacağım, tek sözüm şudur ben ve benim gibi pes hayranlarına: beyler, artık fifa'ya alışmak lazım.
ofsayt konusunda farkındalık yaratmıştır. rekip defans oyuncluları ofsayt sanıp ellerini kaldırdıklarında oyun hala devam ediyo olabilir. fauller zorlaştırılmış hakem artık her şeye düdük çalmıyo. aşırtma tamamen imkansız açıkcası hiç aşırtma atamadım. özel hareketler konusunda sınıfta kaldı bence. kalecinin elle topu oyuna sokmasına güç ibresi koymaları iyi olmuş gerçeğe yakın. 2012 deki oyuncu güçleriyle 2013 arasında baya fark var, artık herkes ronaldoyla yardıramıyo ama kabiliyetin varsa al git baba su gibi akıyo adam. villa yı bok etmişler hiç sevmedim. genel olarak oyunun gideri var yani olur o olur.
Topun bir türlü ayaktan çıkmak istemediği oyundur.Evde Playstation keyfi Pes tir kabulüm ama ben Fifa 97 den beri bu kadar çaresiz olmadım arkadaş.Top hep bende bir aşağı bir yukarı top yapıyorum kaleye yerine dağa taşa vuruyorum topu.Antrenmanda çalışıyorum maça geliyorum karşı karşıya gol atamıyorum.Son anda sağ oka bassam bile top dümdüz auta gidiyor.Yani savunma anlamında daha gerçekçi olmuş ama hücumda bu sefer sıkıntılar var.Ayrıca ciddi anlamda yavaş oyun , topu alması kontrol etmesi pas vermesi bir ömür sürüyor o arada da alıyorlar ayağından adamın.
PES 2012'e göre yol almış oyun. Yaklaşık 1 haftadır oynayarak çeşitli analizler yaptım. Analizlerime göre:

-LT+Şut veya Pas kombinasyonları hayli işe yaramakta. Topu istediğimiz yere yuvarlayarak değişik ataklar yapabiliyoruz. Ya da manuel şut seçeneği ile kaleciye ters köşe yaptırabiliyoruz.
-RT+RB deki bacak arası ve topu sağdan atıp soldan geçmek gibi hareketler pek gerekli olmasa da işe renk katabiliyor.
-Tanınmış futbolcuların koşularını aynen aktarmaları iyi olmuş. Misal Ronaldo'nun önüne top attığınız vakit o elleri açıp yaptığı koşusunu aynen yapıyor. Topa gerçek hayattaki gibi vuruyor falan.
-Kalecilerin PES 2012'de saç baş yolduran hataları bir nebze olsun giderilmiş. Ancak kalas gibi topa atlamaları devam ediyor.
-Market olayını kaldırıp tüm eklentileri oyuna açmaları biraz kötü olmuş, GP kasıp ML modu falan açmak iyiydi aslında.
-Efsane Ol Modu bir nebze olsun eğlenceli hale gelmiş.
-Son 2 yıldır bizi alkolik gibi oynatan blur modu yine aktif, ancak kapatınca 10 numara oluyor.
-Profesyonel zorlukta PES 2012'e göre daha az zorlanıyorsunuz.
-Defans oyuncuları saçma hatalara devam ediyor ancak bu sefer pres yapabiliyorlar.
-Faullere yapılan düzenleme bir nebze oyuna katkı sağlamış, ancak halen en basit temasa kendini yere atan oyuncular var. Hakemler daha az kart gösterir olmuş.
-Profesyonel seviyede 2 fark atıp top çevirmeye döndüğünüz vakit karşı takım anormal derecede baskılı oynuyor, beraberliği yakalıyor çoğu zaman.

Benim eyyorlamam bu kadar. Bu arada PesBoX yaması ile oynarsanız STSL ve Bank Asya takımlarını seçip kapışabilirsiniz. Tüm takımların lisanslanması da cabası.

Edit: PES 2013 ile bir grafik motorunun sonuna daha gelmiş bulunuyoruz. Fox Engine ile yapılan Pro Evolution Soccer 2014 eski yerini yeniden alacak, bundan eminim.