bugün

Ne biçim baba lan o ismail karayel dedirten dizi.
Su anda yayinlanan en guzel dizi bence. Poyrazın aşkı yeter. Tabi bir de serseri oluşu.
yayınlanan son bölümüyle iyiden iyiye türk dizisine bağlamış olan dizidir. sürekli denk gelmeler, sürekli kapı aralarında dinlenen telefon konuşmaları. açıkçası bu sezondan sonra çokta ömrünün olacağını düşünmüyorum. evet oyunculuklar şahane. adeta yaşıyorlar ama senaryonun bu kadar basit şekilde ilerlemesi, belirli seviyedeki izleyiciyi bunaltıyor ne yazık ki.
türkiyede oyuncular dizilerde ölmüyor. mesela bugün adil topal'ın sağ kolu olan ufuk yakalanmasa öldürülse bu dizi kült olmaya aday olur. bizim konuk oyuncu cameo vs durumumuz olmuyor. sürekli oyuncu ara ara görünüyorsa konuk oyuncu diyoruz. halbu ki 2-3 bölüm oynayıp ölse adam belki tarihe geçecek. anthony hopkins kuzuların sessizliğinde toplam 15 dakika görünüyor ama tarihin gördüğü en efsane oyunculuklardan birine imza attı.
ilk sezonda sema'nın öldürülmemesi ile efsaneliğini benim nazarımda kaybetmiş dizidir.

Leyla ile mecnun yokluğunda hem duygulandıran hemde lm kadar olamaz tabi ama güldüren bir dizi olduğu için seviyorum bu diziyi.

--spoiler--

Birazcık öldürün be abi...

Evet anladık, siz Kurtlar vadisi gibi mafya, suskunlar gibi dram, aşkı memnu gibi aşk, leyla ile mecnun gibi komedi, behzat ç gibi polisiye bir dizi değilsiniz eyvallah ama birazcıkta realite lütfen. öldürün ki efsane olsun şu dizi. karakter sıkıntısı yok illa elimdeki karakterler dursun deme olayı yok yeni karakter yaratmak çok kolay. bu yüzden öldürün! sema ölseydi, sadrettin babaya durumu açıklayıp songül'ü öldürseydi ve ufuk'un başına çaylak bir adam dikmeyip babayı çağırmaya tek kişi gitse ufuk'u konuşturup veya konuşturmayıp öldürseler bu dizi efsane yolunda giderdi.

neyse bölüme dönersek, ayşegül'ün kaçırılmasıyla başlayalım...

Abi sıkılmadınız mı tesadüfler senaryosundan? tamam adil topal onur umman'ı öldürdü. normal çünkü bahri'nin kan düşmanı ve bu adamın poyraz'ın babası olması, poyraz'ın çölde kutup ayısı ile karşılaşan bahtsız bedevi rolüne bir artı olarak eklendi ve gayet güzel oldu ama her fırsatta ayşegül'ün gözüne girmeye çalışan mete ve mete'yi ayşegül'den uzak tutmaya çalışan poyraz ayşegül'ü niye aramaz?
sırf ufuk ayşegül'ün arabasına binsin diye bu durumu harcadılar.

ayrıca poyraz'ın ilk sezon sakladığı sır eyvallah ayşegül'e söylenmeyecek geçerli bir sırrı vardı ve sonunda sinan vardı ama bu sezon bu sır yüzünden yine bahri baba ve ayşegül ile poyraz'ın arası bozulursa bu dizi çöküşe gider söylemeliyim. Ayşegül'e söyle poyraz söylemeli ve bu yükten kurtulmalı ki ayşegül destek olsun.

dizide oyunculuklar mükemmel sonradan diziye giren Hare Sürel'in tarzı ve oyunculuğu gerçekten muhteşem keza Murat Prosçiler'in de psikopat halleri çok iyi ama özkan uğur'a pisliğe batmış ve pisliğe devam eden torununu evlatlarını hiçe sayan baba rolü gitmemiş bence.

sema'nın gollerine bu hafta bittim. önce dafne'ye sonra sefer'e ardı ardına çok güzel goller attı.

iddia ediyorum begüm ayşegül'den daha seksi ve güzel. diziye ilk girdiğinde gıcıktım ama ilerleyen zamanda çok sevdim kadını.

bakalım neler olacak.
--spoiler--
arada seyrettiğim dizi. dizi tutsun diye çok emek verilmiş. konuda yok yok. mafya, polis, güzel kadınlar, komiklik, romantiklik.
bu arada behzat ç olmaya çalışılıyor. meyhane sahneleri, neşet ertaş türküleri vs. ama tırt bir dizidir.gerçekçilik yoktur.
Meyhane sahneleri türkü gibi unsurlar evet behzat ç. ile benzerlik gösteriyor ama bence bu sahneler yapay sahneler değil.

Mafya olarak görünen sefer zülfikar ve hikayesini henüz bilmediğimiz taskafa öyle holding dizilerindeki insanlar gibi kulübe gidip eğlenecek tipler değiller.

Dizinin karakterleri ve göndermeleri klasik dizi kalibinin dışında. Hemen her dizi kapitalist sisteme methiyeler duzerken bu dizi karikatürist bir üslupla bile olsa sefer zülfikar sohbetleri ile sisteme yönelik eleştirisini getiriyor.

Poyraz geçen bölümde ask acısı cekilecekse onu da en iyi biz çekeriz dedi. Bu ve bunun gibi göndermeler olması bence güzel oluyor.
31.bölüm fragmani yayınlanmış. Sado poyraza sıkıyor. Ulan poyraz sadoyu devirip saraya damat olsan ne güzel olur. Eski günlerde olduğu gibi bahri babayla gül gibi geçinip gidersiniz.
Spoiler vermeyin lan. Izleyememiş olanlar var.
bir dizidir. bu kadar yazildigina gore fena degildir diye ilk bolumune bakicam birazdan. bakalim neymis. lm falan demeyin ama, efsaneler farklidir.
Oyunculuklar sahne geçişleri kamera acıları ve tema müzikleri harikadir. istanbul dizisi olduğu için mekanlar da diziye eşlik eder. Hele bir de kar yagsin aysegul beresini giyip kazaginin kollarini uzatip kahve kupasini tutarken yagan kari izlesin tam super olacak (gaffur).

Bunlar iyi yönleri ama senaryo ilk sezonu aratıyor demedi deme ibrahim.
20 bölümde samsung'un ters çalışan telefonunun tanıtımını yapmış dizi.

görsel
Kanal d`de yayınlanan dizi. Daha önce hiç izleme gereği duymadım. Şu anda başlığının altına entry yazıyorum onuda bilmiyorum.
Oyunculuk olarak herkesin ayrı bir karakteri olması diziye çok ilginç bir hava katıyor. Özellikle Sefer ve Zülfikar karakterlerinin sahneleri müziklerle bir başka oluyor. Ara ara gösterilen Istanbul duvarlarındaki güzel dizeler/cümleler de cuk oturuyor.

Senaryo ve gerçekçilik olarak ben bu diziden fazla bir şey beklememeyi bayaa önceden bıraktım. Çünkü aşırıya kaçıyor çoğu zaman durumlar. Gerçekçilik sorgulaması yapınca da dizi sınıfta kalıyor o zaman. Bu yüzden diziyi sadece izleyin, işin mantık kısmına fazla kafa yormayın derim. Sadece Ayşegül karakterinin saçının sabah aksam mükemmel bir halde olması bile sorgulanır çünkü.
kroların izlediği dizi. yeni memoli.
(bkz: oo tarantino alırım bi dal)
pulp fiction'a gönderme yapan güzel dizi. samuel jackson kılıklı sefer imana gelip kuran okumaya başlar şimdi.
Biri bana zülfikar ile seferin karşısına çıkan adam onları nasıl vuramadı açıklayabilir mi ? Hiç bir bok anlamadım. Yoksa sefer ile zülfikar bu alemden değil mi ?

edit: https://www.youtube.com/watch?v=cviNVuuWOTk buna gönderme yapmışlar bilemedim cahilliğime verin. ama şu kısa video da şunu fark ettim Samuel L. Jackson ile John Travolta farklı yerlere sıkmıyorlar mı ya lan neyse nereden nereye geldim.
Malların izlediği bir dizidir.ulan sizin yüzünüzden böyle salak salak diziler hala tvde,kral dizilerde yayından kalkıyor..
Sefer ve zülfikar üzerlerine bir şarjör mermi boşaltıldığı halde nasıl vurulmadı diyenler pulp fiction filmini izlemedikleri için filme yapılan göndermeyi de anlayamadılar.

Son sahnede ayşegül ada gibi bir şeyler yerken poyrazin alper gibi bir cümle ile olayı anlatması ıssız adamı hatırlattı.

Bu arada bence adil topal ismail karayel in kimliğini aldı. Yani gerçek ismail karayel öldü. Adil topal poyraz ın hem babası hem de değil.
(bkz: benim çektiğim acılarla 4 akıl hastanesi yapılır) (bkz: bu ne biçim ülkemiz be albayım)
Eve geldim iki dk bakayim da kalkip yarin ki sinavima calisayim dedim bir baktim diziyi bitirdim. Yarin muhasebe hocasi amortisman sorarsa aysegulu nasil kurtardiklarini anlatmayi dusunuyorum.
Gördüğüm ve göreceğim en güzel dizidir. Poyraz, Ayşegül çiftide izlenilesi bir çifttir efenim evet.
senaristiyle acilen tanışmam gereken dizi. kafa atacam kendisine.
söylesem kimse inanmaz elbet, ama söylemem lazım. acayip uyuz oldum.
2 sene evvel bi çizgi romana başladım. hem yazıyorum hem çiziyorum. 13 bölüm tamamlayıp kapı kapı gezecem güya. hikayeyi kurdum, karakterleri belirledim, taslak çizimleri yaptım. neyse, o oldu bu oldu ben biraz salladim işi. telefonu değiştirirken, eski tele fabrika ayarları çektikten bi kaç hafta sonra aklım başıma geldi, tüm kayıtlar ondaydı. yani bütün emeği sikip attım aptallığima.
neyse, epey sonra bu dizi başladı. bende üç ana karakter vardı. poyraz bunların tumlesmis hali gibi. çocuk eski eş yeni sevgili, hayata tutunamamis başrol, polis mafya ilişkisi bende polis örgüt ilişkisi idi. kötü adam ortada yok ama sağ kolu (bendeki adı kızıl'dı) tüm işleri görüyor. sezon sonunda, adamlarimdan birinin oglunu geçmişte öldürdüğü ortaya çıkıyor ve sonra mort. en ilginci de "adil topal" olayı. bende de var bu karakter ismi farklı. baş kötü. dizide milletvekili, bende orduda ve bürokraside çok güçlü bir adam. işte vurucu nokta; benim yazdığım adam babamdi. öz babam, adil topal tarzı bi pislikti.
aa, bombayı daha demedim. oğuz atay alıntılarıyla yürüyen dizi ya bu, benim hikayenin adı tutunamayanlardı.
bu senaristin benim olaydan haberinin olması imkansız. ama bu kadar tesadüf canımı sıkıyor.
söyledim rahatladım işte.
Eşşek kadar adamın sabi sübyana salça olduğunu gördüğüm dizi. Olum o kız senin çocuğun yaşında la. Ne öpüyon sen kızı.
carsamba aksamlari kanald de yayinlanan dizi.