bugün

çok uzak kaldım, çok.
html verisi ayıklar gibi xml ayıkladım. okulda hoca istediği için de mecburen string fonksiyonları ile yaptım.

sıkıntı şu:

xml'yi rss gibi düşünün.

<abc>afsafsa</abc>

4 tane daha farklı abc olduğunu düşünün. ancak benim yaptığım fonksiyon sadece ilk içeriği çekiyor.

xml verisi textarea'dan post ediliyor. ilk veri için doğru çekiyor. diğerleri sıkıntı.
Scripting dili diye habire bok atılan, ancak birşeyler yapmak için en basit şekilde kullanılabilecek hızlı, artık daha güzel (> 5.4) scripting dili.
Ne asp ciler php sever nede php ciler asp yi .
severek kullandığım mantık gerektiren web programlama dilidir.
Bir kadın vücuduna bürünse de yatağımı ısıtsa.
bazen 2. yıl projesi alırsınız ve basit bi site olmaktan çıkıp frameworke dönüşebilir. çok kolay bir dil.

daha önce çok muhabbetimiz olmadı kendisiyle. öğrenmek 2 ayımı almadı. şu sıralar projeyi frameworke çevirdim.

görsel
Bilmeyeni dövüyorlar artık dediğim web programlama dili.
Sınırsız sayıda iç içe array olduğunu varsayalım Örnek şöyle uzayan giden bir array:

$langs = [
'en' => [
'Evet' => 'Yes',
'Hayir' => 'No',
'undef' => [
'Ho!' => 'Undo',
'Zo!' => 'UnZo',
'E Oha' => [
'Hmm' => 'Ok'
]
]
],
'fr' => [
'Evet' => 'Qui',
'Hayir' => 'Non'
]
];

Bu arrayin en olan keyindeki undef keyinde bulunan E Oha key'ini itere etmek çok zor. Sürekli bir iç içe foreach gerekiyor. En basitinden E Oha'nın sadece kendisini alan altındaki değerleri almayan bir sınıf yazdığımızı düşünelim:

class Translator {
public static function DoTranslate(array $lang_arr) {
foreach ($lang_arr as $key => $value) {
$s = $lang_arr[$key];
foreach ($s as $skey => $svalue) {
if (!is_array($svalue)) {
echo "$skey -- $svalue<br/>";
}
else {
foreach ($svalue as $ikey => $ivalue) {
echo "$ikey -- $ivalue<br/>";
}
}
}
}
}
}

Bu sınıfta önce ilk array ile ilk değerler alınıyor. Sonra diğerleri.

var_dump(Translator::DoTranslate($langs));
die();

ile çıkan değere bakabiliriz:

Evet -- Yes
Hayir -- No
undef ===> Ho! -- Undo
undef ===> Zo! -- UnZo
undef ===> E Oha - Array
Evet -- Qui
Hayir -- Non

3. undef çıktısındaki E Oha'nın Array çıktısını otomatiğe bağlamak gerekiyor. Çözüm yolu gerekiyor bunun için.

Kodlara güzelce bakmak isteyen için Ubuntu Paste: http://paste.ubuntu.com/15112181/

iç içe arrayleri çözmek gerçekten geliyor.
ilerleyen zamanlarda öğrenmeyi hedeflediğim diller arasında yer alır kendileri.
bugün basit bi sitemap için xml encoding hatası aldıran dil. karakterler sıçıyor resmen.
javascript ile birlikte internet dünyasını domine eden bir betik programlama dilidir.

resmi sürümü derlenmez, çalışma anında yorumlanır. ancak facebook hiphop gibi bazı projeler php kodunu derleme yoluna giderek performans artışı sağlayabilmişlerdir.

ayrıca cli arayüzünü kullanarak, terminalde veya masaüstünde çalışan yazılımlar da yapılabilir.
php bilmiyorum inanın bana echo dan da nefret ediyorum. mysql mi yunus balığımı hiç aman aman düşman götüne diyeceğim, ama facebook çarpar. diyemem.

yazmadım amk dilinde hiç. düşünmüyorum da uzun bi süre.
en son versiyonuyla çok daha performanslı yazılımlar yazılabilen, önceki sürümlerine kıyasla PHP 7 ile harikalar ortaya çıkartılabildiğini gördüğüm en yaygın kullanıma sahip programlama dilidir.
bu dilde tam zamanlı debug işlemi nasıl yapılır. cidden visual studio olsun intellij ürünleri olsun aşmışlar debug olayında.

phpde debug olayı dev tools üzerinden halloluyor. asıl sıçış ajax çağrılarında.

her ajax isteği için networke gidiyorsunuz düşünsenize.
closure kavramını biliyordur php kodlayanlar. bu kavramın class olanı da vardır.

isimsiz class'lar oluşturulabilir. Burada amaç ne bilmiyorum aslında. Ama kod her çalıştığında farkı bir değer üretilir ise her process için başka adresler mi yaratılacak merak ediyorum.
nesne yönelimli, çok paradigmalı programlama dili.

emin olun daha fazlası değildir, zamanında güzel işler çıkartmıştır severlerine ama şuan yeteri kadar iyi midir? tartışılır. ruby, python felan dururken bilemiyorum.
Asp tutmayınca yardırıp giden bir dil.
Web sitelerinin veri tabanıyla arasındaki bağdan başka bir işe yaramaz.

Al gülüm ver gülüm.
technion kısa adlı israel institute of technology bir israil üniversitesinde yahudiler tarafından icad edilmiş programlama dilidir..

beraat dülger beyefendi kardeşimizin bundan haberi vardır umarım..
Kimse kusura bakmasın ama amale dilidir. Çok kolay kısımları vardır ortamlar uygundur eyvallah ama doğru dürüst object oriented dil değildir sonradan zorlama ile yapılan objeler sınıflar vardır. Şimdi gelip facebook da php deme bana onlar php yi yeniden yazdılar senin yazdığın <? Php echo "hello World" > değil malesef. Eğer sunucular Linux değil de Windows olsa idi phpnin kimse yüzüne bakmazdı. Ama kolaylık vardır dilde. HTML içine görmüyorsun ya sinir oluyorum. Ayrı gayrı yapsana şunu notepad de yazmayayım bırak şu visual Studio yu doya doya kullanayım orda da php yazılır ama yine zorlama. Ne cahil adamsınız.
Asp.net ile düşmandır.
bir çeşit kodlama dili.
web uygulamaları ve web siteleri oluşturmak için kullanılan, web tabanlı bir programlama dilidir.
filipinler pesosunun kodu.