bugün

low costta kımse sıze bedavaya 30 kg bagaj hakkı tanımaz, thy belırlı parkurlar harıc 30 kg sadece busınesse uygular,
bılet fıyatı gercektende 80tl olabılır, lakın sevgılı hasmetlı devletımız vatandasından havaalanı vergısı alırken euro kuruna gore almaktadır,
thy w classta thynın aldıgı ucret 1tl olabılıyor gerısı vergıdır. vergıyı devlet ve ozellestırılımıs alandakı ısletmeye kalır,
dedıgım gıbı vergı hıcbır sekılde havayollarında kalmaz, vergıye laf edeceksenız devlete etmenız gerekır euroyla gunluk kura gore senı benı sagan devlettır.
pegasustan nefret ederım, ama ulkedekı gercek low costtur.
duydum ki bu pegasusun gelir artırma çabaları varmış,
ve italya da tuvalet paralı burada neden olmasın diye düşünürmüş
e bilin ya sabancı bu italyanlar da bu dünyadaki her türlü katakullinin ağababasıdır,
o kavak istediği kilidi koysun, o italyan gelir onu bir şekilde açar

daha böyle egzantirik şeyler lazım,
mesela bu ulunun kobralarına satış rekoru kırarsın
check-in de bekar kız yanı 50 kaat ? yemez içmez verirler,
mesela uçakta hostes jartiyerle karşılayıp koltuğa oturtması 100 kaat,
pilotla resim çekinmek 200 kaat
pilot koltuğunda selfi 500 kaat,
bak kayserili değilim ama fikir çok
hadi pampa hayırlı işler.
en berbat hava sirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. her zaman rötar her zaman geç kalma olayları gorulur. 1 saat rotar yapmıslıgını gordum. hic sasmaz!
Pegasus cefası:

Türk Sivil havacılığında “EKONOMiK UÇUŞ” sloganıyla yeni bir yaklaşım getiren PEGASUS artık gün geçtikçe yolcular nezdinde saygınlığını yitiriyor. Uzun zamandır her uçuşta Check-In esnasında mutlaka görevliler ile tartışan hatta tartışma ötesi istenmeyen durumların arttığına şahit oluyoruz.

Check-in Sonrasında da “Gate” önünde “boarding” öncesinde müşterileri bilgilendirmemek, gecikme anonsu yapmadan bilgi vermeden son dakika emrivakileri ile yolcuya değer vermemek eş deyişle IATA kurallarını hiçe saymak gibi eğilimler artıyor..bu örnekler çoğaltılabilir..

Bagaj hakkını 15 kg’a çeken ve kabin içi bagajda’da 8 Kg kuralını çok “acımasız” uygulayan şirket, bu politikasını son derece “küstahça” ve yolcuları “aşağılayan” kabul edilemez bir tavır ile sürdürüyor.. Bu yazıyı yazmadan önce çok düşündüm ve bekledim.. Son bir iki aydır gözlemilerimi sürdürmeyi tercih ettim. Son zamanlarda devamlılık arzederek yaşadığım PEGASUS olumsuzluklarına geçtiğimiz hafta yaşadığım olay da eklenince bu benim için artık bardağı taşıran son damla oldu ve bu yazıyı kaleme aldım.

Son 50 yıldır oldukça sık bir hava yolcusuyum. Çocukluğumdan itibaren yakın ilgiyle sürdürdüğüm bu statüm öğrenciliğimden başlayan süreçte sonraları da hem işimin gereği gerekse de sosyal faaliyetlerim ve bireysel seyahatlerimin çoğunluğu ile sürekli gelişti. THY’nin ilk çıktığı günden beri önce “Miles&More” sonra “Miles&Smiles” programında bugüne kadar “milyon’larca” mil biriktirdim. Bunları yazıyor olmam sadece “arada bir uçağa binen” biri olmadığımı ve Sivil Havacılığın ciddi ve özgün bir sektör olduğunu biliyor olduğumu vurgulamak içindir.

Geçen hafta Sabiha Gökçen – Esenboğa için Ankara’ya Check-In yaparken sırada önümde olan iki yaşlı insana yapılan davranışı kabul etmek olası değil... Yaşlı çift elindeki çuvalı bagaj olarak verdiğinde sadece 2 kilo kadar fazlaları çıktı ve görevli kişi sanki suçlu yakalamış polis edasıyla kilo başı 8 TL ödeyeceksiniz yoksa uçamazsınız derhal sıradan çıkın şeklinde sert çıktı. 2 kilo kadar fazlalık için yaşlı nineyi ağlattılar, dede’yi üzdüler. Yanlarında herhalde para da yoktu ve bu insanları sıradan dışarı attılar !

Havacılık zor iştir. Kuralları ve kendine has prensipleri hep güvenlik esasına göre kurgulanmıştır. Dünyanın her yerinde Check-In prosedüründe görevli olan kişi 1-2 kilo için bireysel inisiyatif kullanır. Çünkü kg açısından bakacak olursanız 70 kg ağırlığındaki bir yolcu da 85 kilo ağırlığındaki bir yolcu aralarında 15 kg fark olsa bile aynı bedele uçar.
Bu durum tolere edilecek bir şeydir. Ancak PEGASUS bu gibi durumlarda tolerans gösterme olgunluğunda asla değil aksine sert davranıyor…

Sıra bana geldiğinde valizimi verdim. Ankara’ya konferansa ve sergiye gidiyordum yanımda valizim dışında her biri yaklaşık 2 kilo olan özel çantalarında olan 3 adet “Roll-Up Banner” vardı. Onları da uzattım. Görevli tartarak 6 kilo için ekstra bagaj 8 TL x 6 = 48 TL ödemem gerektiğini ifade etti. Hemen kredi kartımı uzattım itiraz etmeden parayı ödedim. Bu defa aynı görevli bu üç Banner ( her birinin ayrı ayrı çantası olduğu halde ) için gidip naylon torba almam gerektiğini söyledi ve beni karşı taraftaki kontuara yönlendirdi alıp gelin bekliyorum dedi. Ben de hemen gösterdiği yere giderek naylon torba istedim. Torbayı uzatan kişi bana 15 TL ödememi söyledi. Ben de neden diye sorduğumda ( Maliyeti en çok 1 TL olan ) 15 TL torba bedelini ödemek zordunda olduğumu ifade etti... Derhal torbayı iade ettim ve benim böyle bir talebim yok parasını ödediğim ve her biri ayrı ayrı kendi çantasında olan bagajlarım için neden 15 TL Naylon Torba parası ödeyeceğim dedim ve döndüm.

Bekleyen görevliye Torba istemiyorum çünkü herbirinin ayrı çantası olan ve parasını da ekstra olarak ödediğim bagajlar için bana zorla Torba satmaya çalışıyorsunuz dedim ! IATA kurallarını iyi bildiğimi ifade ettim ve her ekstra bagaj için ayrı ayrı etiket basmalarını sağlayarak para vermeden işlemi bitirdim.

Her fırsatta her şeyden para almaya dayanan bir sistem ile “Ekonomik” diye sundukları uçuş hesaplarsanız daha pahalıya geliyor… Yakında PEGASUS uçaklarda tuvaletleri bile paralı yaparsa şaşmamak gerek. Büyük 10 TL, Küçük 5 TL …..

Dahası var.. PEGASUS zamanında kalktı diye gösterebilmek gecikmelerin istatistiğe girmemesini sağlamak için de her türlü uyanıklığı da yapıyor. Yolcuyu uçağa alıp körükten ayırıyor ve beklemeyi Gate’de değil uçak içinde ( kimseye her hangi bir açıklama yapmadan ) uzun süre bekletiyor.
(21 Kasım saat 18:05 Adana – Sabiha Gökçen uçuşunda uçak içinde 50 dakika bekledik.)

Hepimiz haklarımızı bilmek haklarımızı korumak durumundayız. Bize dayatılanları sorgulamadan kabullenmemiz sadece zorba’ların işine gelir.
atlasjet'in samsun'a gitmemesinden dolayı, diğerlerinin kalitelerini beğenmediğimden, tercih etmek zorunda kaldığım havayolu şirketi.
Kaliteden bahsediyorken pegasusu tercih etmek gerçekten çok ironik. Hizmet anlayışları "bu paraya sağ salim görürdüğümüze dua edin" olduktan sonra insanları memnun edemezler. Uçakların eski ve koltukların rahatsız olduğundan bahsetmiyorum bile. Sık sık rötarlı uçuşlarıyla acelesi olan insanları çileden çıkaran bir firma.
Uçaklarının bir kısmını Esenboğa'ya taşıma ve burayı base olarak kullanma planı olan şirket.

http://www.airporthaber.c...lotlarina-sok-teklif.html
bir şirket, havayollarında direksiyon sallıyorlar da olabilir.
Antalya-kibris arasindaki tekel oldugundan mecburen kullandigim firma. 350tl'ye tek yon bilet aldigimi bilirim. O parayi verip thy'nin tuvaletinde bile gitmeye raziyim.
beni van'dan adana'ya direkt olarak götüren havayolu şirketi. pegasus havayolları adana'dan van'a direkt uçuş yapıyor bilmeyenlere söyleyelim.
tanım: low cost havayolu şirketidir.
annemin arkadaşının kızının hostes olarak çalıştığı şirkettir. sanırım bu şirket türkçe dışında 2 dil bileni işe alıyor. burada bahsettiğim hostes anadolu ünv türk dili ve edb mezunu 2013 mezunudur. rusyada 1 yıl dil eğitimi alınca bu şirkette işe girdi. kız sadece türkçe, rusça ve ingilizce bildiği halde kızı kiev vb şehirler yerine sürekli tel avive gönderen acayip bir hava yolu şirketidir. bu firma eğer iyi derecede arapça bilen (özellikle levanten lehçesini) bilen elemanlarını beyrut yerine tel avive gönderiyorsa ağır bir küfrü hak ediyordur. bu şirketin uçaklarıyla yolculuk yapmadığım için daha fazla yorum yapamayacağım ancak yolculuk yapanların çoğu bu şirketten şikayetçi. bu şirket müşteri hizmetlerinde borajetten daha kötüymüş ekşi sözlükteki bazı yazarlara göre. bir de çok rötar yapıyormuş uçakları.
yurt dışı uçuşlarında, uçak yere inene kadar host ve hostesler, yemek arabası ile koridorda mahalle mısırcısı gibi cirit atıp, 100 kere 100000 kere ne yersin ne içersin sualleri ile, yolcularına baygınlık geçirtir.
Müşteri hizmetlerini arayan müşterilerini resmen dolandıran firma. Arama yaparsanız dakikası 1,5 tl alınır diyor, siz de tamam amk ne yapalım deyip arıyorsunuz ama ne hikmetse para ödeyerek aldığınız ve her saniyesi değerli olan bu hizmet için önce uzun uzun anons dinletiyor, kendi paranızla adamların reklamlarını dinliyorsunuz resmen, sonra şu anda tüm temsilcilerimiz dolu ayağına 5-6 dakika daha anons dinletiyor ve pes edip kapatıyorsunuz. hiç bir servis vermeden 10 tl yi cebe indiriyor. Eğer iyi niyetli iseler sadece karşılığında hizmet verdikleri müşteri temsilcisi ile konuşulan bölüm için para almaları gerekiyor. Senin personel sayın yetersiz ise ben neden ceza ödüyorum.

En ucuz bileti satmadığı sürece tercih edilmeyecek firma.
sayfasından kıbrıs numarasının yanından kıbrıs rum kesımı bayragı koyan havayoludur.
graound time için 25 dk. ayıran sözde hava yolları firması, özde metro turizm. Binmeyin bindirmeyin arkadaşlar. Kapı açıldıktan sonra tekrar kalkış için 25 dk. ayıran firma hiçbir kontrol ve denetimi yapmadan tekrar uçak kaldırıyor demektir. Daha yolcular uçaktan çıkmadan boarding başlattığımı bilirim, yakıt doldurulmaya devam ederken bütün havacılık kurallarını hiçe sayıp zorla yolcu alımı yaptırdıklarını bilirim. siz bu firma için bir birey değil sadece parasınız. Bir harekat memuru olarak ne uçaklarına binerim ne sevdiklerimi, yakınlarımı bindiririm. Allaha emanet uçuyorsunuz.
sürekli geciken uçuşları ve pis uçakları ile tercih edilmemesi gereken havayolu firması...
702 liraya bilet satan iğrenç havayolu firması.
Ankara-Hatay.
Sanki yurtdışına gidiyorum.
Allah kimseyi zorda bırakmasın.
Yoksa mecbur alıp gitmek zorunda kalıyorsun.
En uzun ic hat oldugunu tahmin ettigim 1 saat 40 dakikalik ucusa koltuklari yatmayan bir ucak koymus olan havayolu sirketi. O gun hastaydim ustelik epeyce cinlattim o atin kulaklarini.
şu anda sitesi yoğunlukdan patlamış olan havayolu şirketi.
vapura binmemiş adamların pegasus u kötülemesini anlamak güç. adamlar ucuza taşımacılık yapıyor. su bile paralı diyenler var. thy ile arasındaki farkta 10 ton su alırsınız. yemek içinde netten sipariş verdiğinizde gayet makul fiyata gelmekte.

geliriniz çok bunları takmam derseniz buyrun thy ye. kısaca mecut şartlarda gayet iyi fiyatlara iyi hizmet sunmakta.
%50 indirim var diye millet web sitesini an itibariyle çöktürdü....

Ekim Stockholm'e gidiş geliş 221 tl ya aldım vergiler dahil..Umarım uçak düşmez * her nedense... ucuz olması beni korkutuyor..
bagaj ağırlığına dikkat edilmesi gereken havayolu şirketi. yurt içi uçuşlarda 15 kg sınırlaması var. bodrum dönüşü 44 kg valizle check-in bankosuna gelince, bilet kadar bagaj farkı ödemişliğim var. hatta bu şirket çalışanları arasında bile espiri konusu olmuş. ali sabancı'nın annesi zerrin sabancı bile bagaj farkı ödemiş. daha sonra thy'de çalışan bir arkadaşımdan duymuştum.
o gün sabiha gökçene gelecek bir milyon kişi bulabilirim.
görsel
geçenlerde denedim, uçak düşmedi, gerçekten uçuruyor. ama bilet ucuz diye ızgara köfte yiyeyim dedim, uzak durun, pilavı yakmışlar, köfte diye verdikleri şeyin adı da köfte hariç her şey olabilir. mahmut olabilir mesela, ama köfte olamaz.
yüz kilo üstü iri kızlara % 50 zam yapıyorlarmış.