bugün

Anam dedin, Babam dedin,
Atam dedin BAYRAĞA
Hem Albayrak oldun işte
hem bayrakta al oğul
Bağrındaki kurşunlarla çık
Peygamber katına
Ol mübarek avucunun içini
birer birer say oğul
Bet yüzlüler, kem gözlüler
hor bakarmış vatana
Biz tükenip, yok olmadan
olmaz böyle şey oğul
Denilmiştir
-CAN SAĞ iKEN, YURT VERiLMEZ DÜŞMANA
Hem sütümden, hem kanımdan, hem canımdan
Bu sendeki huy oğul
GAZi OLUR, ŞEHiT OLUR, inan OĞUL! ...
Eskiden hem erkekler hem de kızlar için kullanılan ad. Örnek :
görsel

Bunu bilmeyen cahiller osmanlıda oğlancılık ( yalnızca erkekleri kastederek ) vardır iddialarında bulunmakta.
izmir devlet Tiyatrosu'nun bu yıl sergilediği oyunlardan biri.

Aslında hikaye çok güzel. oğlunu savaşa göndermiş bir anne, uzun zamandır kendisinden haber alamadığı oğlunun dönmesini bekliyor. Önce bir devlet dairesinde çaresizce oğlunun bulunması için gözyaşı döken anne; sonra tren garında içinde bir damla bile olsa umutla oğlunun dönmesini bekliyor. Ardından tren garında lokantada tanıştığı perişan bir şekilde geri dönmüş olan askerle uzun bir diyalog neticesinde onu oğlu kabul etmesiyle olaylar gelişiyor.

Dekor kusursuz derecede güzel ve çok güzel düşünülerek hazırlanmış. Daire şeklinde ve döndürülerek mekanların değiştiği dekora ben gerçekten bayıldım.

Kostümler anlatılan döneme çok uygun ve gayet ölçülüydü.

Işık zaten her zaman harika.

Ama bu oyunda bir şey olmamış ki bu yüzden oyunu izlerken bir şekilde dışarda kaldım. Yine bu yüzden Anneye üzülemedim, oğula üzülemedim, yaşananlara üzülemedim...

Yine de izleyin, izlettirin efenim. Tiyatro iyidir.
Ben bir kızım. Şuan ne yazsam bilemedim.
Ama şunu merak ettim erkekler için oğul deniyor.
Peki kızlar için ne deniyor peki?
arıcılıkta kraliçe arının bir grup arıyı da yanına alarak kovanı terketmesi.

Çünkü kovanda yeni bir kraliçe arı doğmuştur. Aslında yeni bir kraliçe arı doğar doğmaz eskisiyle ölümüne bir kavgaya tutuşur ve sıklıkla eskisini öldürerek kovanın liderliğini ele geçirir. Ancak eski kraliçenin gözü bu kavgaya kesmezse veya kovanda iş yoğunluğu varsa kavga dövüş olmadan eski kraliçe yandaşlarını da alıp kovanı terkeder.

Çok dramatik lan.
ikinci dunya savasi sonrasi sefalet ve yokluk icindeki almanya'da oglunu arayan bir annenin trajik hikayesini konu alan gert hofmann oyunu. 4 araliktan itibaren izmir dt'nda izlenebilir. Cevirmeni ve Yonetmeni de barış eren olunca kotu bi oyun cikmasini ihtimal dahilinde goremiyorum.

Edit: dun aksam oyunu izleme sansim oldu. Gercekten cok guzel, cok etkileyiciydi. Izmir devlet tiyatrosunda bu sezonun en iyi oyunlarindan biri olacaktir diye dusunuyorum. Izleyin, izlettirin arkadaslar.
Anne, ben geldim; ben, oğlun hayırsızın.
Sözlerini barındıran teomanın eski albümlerinden bir şarkı.
introsu şahane bir teoman şarkısı. tam bir yol şarkısıdır aslında. aşk meşk saçmalıkları olmadan da güzel şarkılar yapılabiliyormuş demek ki. bu yüzden de seviyorum adamı.

https://www.youtube.com/watch?v=EUkNHhg7Vuw
Güzel bir Ahmet Erhan siiri. Teoman'in da çok güzel seslendirdiği şarkıdır. Bu
teoman'in ahmet erhan'in siirinden besteleyip, o albumunun kapanisina koydugu muhtesem sarki. aslen albumun adinin ogul olmasi bile tasarlanmis, son olmamamis.
Aslında Kız ve erkek çocuk için kullanılan bir kelimedir lakin anlam daralmasıyla sadece erkek çocuk için kullanılır olmuş.

(bkz: anlam daralması)
Teoman'ın 1998 yapimi "O" isimli albümünün 10. şarkısidir.cok guzel bir sarkidir. Bir keresinde rahmetli annemin yaninda sarkida gecen su bolumu soylemistim : Anne ben geldim dizlerin duruyor mu basimi koyacak? Anne ben geldim ben oglun hayirsizin. " .
evlat, zade.
kız çocukları da oğul demek oluyor bu. yani her babanın oğlu var lol.
görsel
Evlat demektir, sadece erkek çocuk değil. O yüzden ademoğlu ya da insanoğlu söylemi cinsiyetçi bir söylem değildir boşa feministliğin alemi yok.
teoman'ın seslendirdiği ahmet erşan şiiri.

Anne, ben geldim
Dizlerin duruyor mu başımı koyacak?
Anne, ben geldim
Ben, oğlun, hayırsızın.
Oğul hayattır. Hayatın anlamını oğlu olanlar anlar.
adamı yaşatır da öldürür de. haber de olduğu gibi;

http://www.posta.com.tr/3...uldu.htm?ArticleID=304225
Ağaçların ayni çiçekte çift meyve vermesi:
"Oğul vermek"
evlattır, candır hayatın erkekte ki izidir.
anne ben geldim.

anne çoktan paralandı ördüğün kazak

üstelik yoruldum artık...
"Meğer eli sopalı bir öğretmenmiş benim acı diye bildiğim
Meğer babanın daraltılmış ömrünü giymek oğulların kaderi."
harika teoman şarkısı.

http://www.youtube.com/watch?v=xGYEI_QavIQ

--spoiler--
anne ben geldim
dizlerin duruyor mu başımı koyacak?
--spoiler--
--spoiler--
bağrımdaki kurşunlarla çık peygamber katına
ol mübarek avucun içini birer birer say oğul
bet yüzler kem gözler hor bakarmış vatana
biz tükenip yok olmadan olmaz böyle şey oğul

denilmiştir,
can sağ iken yurt vermeyiz düşmana
hem sütünden hem kanından hem canından
bu sende ki huy oğul

--spoiler--
Bana her dinlediğimde annemi özleten, müthiş teoman şarkısı.