bugün

ghost of perdition gibi mükemmel bir şarkıyı yapmış mükemmel gruptur.
(bkz: 17 nisan 2009 opeth ankara konseri)
(bkz: isolation years)
(bkz: 19 nisan 2009 opeth istanbul konseri)*
müzik konusunda aşmış, yarmış, bitirmiş olan grup. opeth öyle değişik bir gruptur ki saçma sapan etrafta dolaşan fanlarıda vardır (bkz: damnation opethçisi) ama bir yandan da ölesiye tapan her riff'inde adeta sevişiyormuşcasına sesler çıkaran bir yandan sözleri içinde hisseden opethianları vardır işte böyle bir gruptur.. (bkz: bir din olarak opeth)
(bkz: nisan 2009 opeth türkiye turnesi)
(bkz: 18 nisan 2009 opeth izmir konseri) *
sevmeyenleri tarafından densizce opeth full force esprisine maruz bırakılmış olan grup.
Türkiye turnesiyle ilgili resmi sitelerinde verilen son bilgiye göre Eskişehir yerine Antalya'da sahne alacak olan grup.
* 16 Nisan - Antalya, Lara Beach
* 17 Nisan - Ankara, Anadolu GKM
* 18 Nisan - Izmir, Soyer Kultur ve Sanat Fabrikasi
* 19 Nisan - Istanbul, Macka Kucukciftlik Park
http://www.opeth.com/index.php/tourdates
nisan 2009 türkiye turnesinin finalini istanbul'da yapmaya karar veren grup.
(bkz: aferin çok doğru düşünmüşsün)
türkiye ye çok gelmesi kötü değil aksine şahane bir şeydir. düşünün ki sevdiğiniz grup en az senede bir kere ülkenize geliyor. daha güzel bir şey düşünemiyorum.

darısı in flames in başına.
birisi opet diyince aklınıza ilk olarak benzinci gelmiyorsa bu grubun fanısınız demektir.
bir çırpıda sevilecek, hayran/fanı olunacak bi grup değildir opeth...

17 nisan 2009 opeth ankara konserindeki 9-15 yaş arasındaki kitleyi görünce bunu çok daha iyi anladım. şöyle anlatayım;
grubun müzik yelpazesi o kadar geniş ki onların yaptığı müziği tam olarak anlayabilmeniz için jimi hendrix den black sabbath'a, pink floyd dan Dark Tranquillity'e birçok grup ve sanatçıya kulağınızın -en azından- aşina olması gerekmektedir. tarz olarak açılım yaparsak; hard rock'dan heavy metal'e, progresif hatta psychedelic den swedish death metale, doom dan black metal'e birçok tarza hakim* olmalısınız bu gruba hayran olmak ve onların yaptığı müziği tam manasıyla anlamak için...

kalkıp emre aydın, hayko cepkin, slipknot gibi türkçe rock-nu metal dinleyen bi ergen "dan!" diye opeth'in yaptığı müziğe adepte olamaz. opeth'e hayran olduğunu sanır ama aslında o bir damnation opethçisinden başka bir şey değildir. ha eğer ben 6 yaşımdan beri rock dinliyorum, 9 yaşında da metale başladım diyorsanız ayrı. şunu söylüyorum özetle; bu grubu dinlemek için belirli bir müzik kulağına sahip olmanız gerekmektedir.

mesela dünkü konserde* The Night And The Silent Water gibi belirli bi dönemi temsil eden efsane bir parça çalındığında 18 yaş altı ne olduğunu dahi anlayamadı. şarkının 3 defa sonunun geldiğini düşündüler çığlık attılar. oysa her bitti sanıldığı anda yeniden başlayan bi parça o. keza the leper affinity çalındığında da benzer sorunlar oldu.

ben empati kurmaya çalışıyorum fakat kuramıyorum galiba. ben 12 yaşındayken böyle bi konsere gitmeyi hayal bile edemezdim çünkü imkansız ötesi bir şeydi bu. kesinlikle yasaktı. tamam yaş sınırı yok diye geliyorsunuz fakat siz daha opeth'i anlayamamışsınız ki. budur zaten zoruma giden. Mikael'ın da dediği gibi karşınızda back street boys yok ağzına sıçtıklarım. ne diye çığlık atıp kulağımızı sikersin!.. kibar kibar anlattım yazının sonunda gene küfür ettirdiniz insana. de siktirin gidin haydi!...
hayko'nun, şebnem'in konserine falan gidin. allaan salakları!..
konseine gidemediğim için çok üzüldüğüm duyguları şarkılara sonrada ruhunuza itinayla işleyen ve sözlerindeki şiirsel anlatımla bir çok ödül de almış isveç grubudur.
upuzun şarkıları olsa da sıkmaz sizi farklı dünyalara götürür.face of melinda, my arms,your hearse,hope leaves,benighted gibi muhteşem şarkılara imza atmış ayrı ayrı hikayeleri vardır aslında.hem ağlayıp hem coşarsınız.
still life albümü dönüm noktasıdır.sonraki 3 albümü opeth'i zirveye taşımıştır.
6 sene sonra ülkemize gelmiş ve bir çok yerde konser vermiştir.gidemediğim için çok üzgünüm.
çift gitarı en iyi ve etkin biçimde kullanan gruplardan biri. belki de en iyisi.
bu kadar duygusal alt yapılar üzerine yazılan brutal vokalli partisyonların eleştirilmesine karşı:
- biz death metal grubuyuz...diyebilen insanüstü elemanlardan kurulu bir gruptur.
final gecelerinin yegane arkadaşı.
tek kelimeyle mükemmel olan grup.
katatonia ile selam gönderdiğim deli güzel grup. dinlemeye doyulamaz.
17 nisan ankara konserinde çoluk çocuğun bolluğu, organizasyonun kötülüğü vs. bir yana mikael'in doğum günü sebebiyle sahneye atkımı fırlattığım güzel konser.yeni oğlan (bkz: Martin Axenrot) özellikle closure'un sonunda coşup aynı zamanda coşturmuştur.
karı kız müziği yapan grup.
bu adamlar işi biliyor. jazz bile yapmışlıkları var.

http://www.youtube.com/watch?v=JA92928ekZI
samimi müzik yapan ender gruplardan biri. şekilci değillerdir, mikael dünyalar tatlısı bir adamdır. tüm metalciliğine rağmen tam bir aile babasıdır. en "bizden" diyebildiğim gruplardan biridir opeth; özellikle mikael.. sokakta görebileceğim herhangi biri kadar bana yakın.
grubun kalbi hala mikael akerfeldt olsa bile çok kan kaybetmiş harika grup.
Duygular arasındaki uçurumları anlatan şarkılarıyla nefretimizi kustuğumuz zamanları,sevinçlerimizi,hüznümüzü,iyi ve kötü olan yanlarımızı bulabildiğimiz yegane grup.