bugün

"Bir cinayeti bütün ayrıntılarıyla izledikten sonra yaşamınız eskisi gibi kalamaz. Hele bu cinayet bir futbol karşılaşmasının sonrasında gerçekleşmişse, siz farkına varmasanız da, futbol tutkunuz bu başkalaşmadan payını fazlasıyla alır. Birkaç adım ötenizde, birkaç dakikada olup biten dehşetengiz bir şiddet gösterisi, insanlığınızdan utandırır. Duyduğunuz çaresizlik tüm kâinatı sarsacak denli uçsuzdur."

Beşiktaşlı mühendis Oktay Akdemir'in bir grup Galatasaraylılar tarafindan 1991 yilinin Subat ayinda öldürülmesinin tek tanığı olarak mahkemeye çıkmaktan kaçınmayan Baris Tut boyle anlatir olayi. Ve ekler:

"Bir anda binlerce insan doluştu Mecidiyeköy caddelerine. Önce Beşiktaş taraftarı çıktı dışarıya. Kalabalığın arasına karışarak buluşma noktasına gittim. Epey sonra Galatasaray taraftarları göründü. Süreyya erken davrananların arasında, çabucak geldi sözleştiğimiz yere.

Geldiğimiz gibi, yürüyerek dönmeye karar verdik. Biraz arkamızda yaklaşık elli kişilik bir gurup, ellerinde sopalar ve demir çubuklarla küfürler ederek ilerliyordu. Gurubun liderliğini uzun boylu, sarışın ve yüzünü atkıyla örtmüş bir genç yapıyordu.

Elinde kalas gibi kalın bir sopa vardı. Arkamızdan geldiklerini bilerek, ama hızlanmadan, dikkatle yürüyüşümüzü sürdürdük. Şişli yolu üzerindeki bir durakta, demirlere yaslanmış sessizce duran genç bir adama şöyle bir gözümüz takılmıştı ama hemen arkamızdan gelen ve artık yoldan geçen araçları taciz etmeye başlayan gurup ona vahşi hayvanlar gibi saldırdı. Sopalar çoktan yere serilmiş adamın üzerine inip kalkıyordu.

Adamın hareketsiz duran bedenine sayamadığımız kadar çok tekme indirdikten sonra çemberi genişlettiler. Sarışın genç, elindeki sopayla son darbeyi vurduktan sonra, izlendiğinin bütünüyle bilincinde olarak, başını kaldırdı ve çevresini süzdü. O nefretle bakan gaddar gözleri unutmak kolay olmayacaktı..."

Barış Tut
"Futbol Nedir ki" , Shf 102.

O gün orada tek başına olan bir insana saldırıp onun hayatına son verecek kadar gözü dönmüş olanları, yani ne gariptir ki hala malum galatasaray tribününde* varlığını idame ettirenleri unutmadık, unutmaycağız! Hatırlasınlar ve utansınlar diye.

(bkz: 2 mart 2008 beşiktaş galatasaray maçı)
1991 yılında galatasaray-beşiktaş maçının çıkışında durakta beklerken siyah-beyaz juventus atkısı taktığı için yaklaşık onlarca galatasaraylının saldırısında ölen beşiktaşlı taraftar nam-ı diğer mühendis oktay. 14 aralıkta beşiktaşlı taraftarlar tarafından kabri başında anılacak.

ayrıntılar için

--spoiler--
http://forum.forzabesikta...wtopic.php?f=1&t=5233
--spoiler--
Cimboma atılan her gol sonrası aklıma gelen isim!

Unutmayacağız Mühendis Oktay!
(bkz: muhendis oktay)
linç girişimi sonucu öldürülen kişi.allah rahmet eylesin.
ölünün arkasından konuşmak doğru olmaz ancak olay anlatıldığı kadar da masum değildir. hiç bir şey oktayın yada bir başkasının öldürülmesini gerektirmez, o ayrı. ancak beşiktaşlıların önce çıktığını göz önünde bulundurduktan sonra, oktayın ne işi vardı daha orada diye sormak gerekmez mi?
italya'dan tatile geldiği türkiye'de bir otobüs durağında boynunda juventus atkısı olmasından dolayı galatasaraylı holiganlar tarafından vahşice öldürülen, büyük beşiktaşlı insan.
12 aralık, yani bugün kendisini mezarı başında anacağımız, beşiktaş'ın şehidi olmuş kişidir. olayın "olmaması gereken" yolla olması, galatasaray nefreti oluşturmamız bize bir şey değiştirmeyip aksine oktay'ı getirmeyecektir. bundan sonra, galatasaray taraftarının bize bir özür borcu varsa, kabri başında her anıldığında oktay'ımın, galatasaraylı arkadaşların da mezarlıkta saf tutmasıdır.

maziyi bilmesi ve hatırlaması, mezarına gelemese bile "kalleşlik" olduğunu kabul etmesi gerekir. sebo reis denilen rantçı göt oğlanının ne olduğunu iyi bilmeleri gerekir.

bugün, 12.00'de kazan'ın yanında toplanıp mezarına ziyarete gidiyoruz.
günahların takımı ,şaibeler ile şikeler ile şampiyon olmayı başarı sayan cinconların, hunharca katlettiği beşiktaş şehidimiz. unutmadık ,unutmayacağız.
beşiktaş taraftarı tarafından hiç unutulmuycak olandır. galatasaray taraftarının da en büyük ayıbıdır.
beşiktaş'ın şehidi.

galatasaraylı 50-60 kişilik grup tarafından sopa ve demir çucuklarla hunharca katledilmiştir.
bir galatasaraylı olarak çok üzüldüğüm ve utandığım bir olayla hayatını kaybetmiş taraftardır.
birkaç it için tüm camiayı suçlamak elbette gereksiz ama aynı şey bir galatasaray taraftarına yapılsa gözlerimden ateş çıkar sanırım.

bu bir utançtır ya hangi takım taraftarı olursa olsun ölen insandır.
adam öldürmek hiç bir insana yakışmaz. kim sebep olduysa da allah belasını vermiştir umarım.
Unutmayalım Arkadaşlar bugün mühendis oktay anısına 92-93 sezonunda yenilen hakkımızın adına gururunuz için para alamasanızda adınız için çıkıp oynayın.
iki gündür beşiktaş taraftarına kin kusan pek delikanlı gese taraftarının 50 kişiyle linç etmek suretiyle hayatını kaybeden beşiktaşlı taraftar kardeşimiz. * namı diğer mühendis oktay.

olayın ertesi haftasında alisamiyen stadına ziyarette bulunan 200 beşiktaş taraftarı binlerce çok delikanlı gese taraftarını çil yavrusu gibi dağıtmıştır.
beşiktaş'lıların dillerinden düşürmediği bir arkadaş. biz galatasaraylılara atıp tutmaya hep "mühendis oktay" diyerekten başlıyorlar anladığım kadarıyla. ne diyelim? hakları da olabilir. bir galatasaraylı olarak gencecik bir insanın canına kıyılmasını doğru bulmuyorum. ama... bu "amalar" çok önemlidir. memleketteki futbol kültürüne paralel gidersek, gelenek gibi bir şey... sağlam bir galatasaraylı olarak buraya bir "ama" koymalıyım. sonra saçmalayarak devam etmeliyim. "oktay da şunu yapmış", "bunu yapmış" diye zırvalayıp durmalıyım mesela... yok yok... bir değişiklik yok. aması falan yok bu işin. isterse juventus atkısı değil, beşiktaş atkısı taksın... bizim büyüdüğümüz kültürde; tek başına bir insana, 50 kişilik bir topluluk saldırıyorsa; bunun adı en "kibar" haliyle "delikanlılık dışı" harekettir. siz o çift tırnağın içine istediğinizi yazın artık. aması falan yok. olayı öğrendim, bu "katillerle" aynı takımı tutmak rahatsız etti beni. her ne kadar buraya gelip bir takım arkadaşlar "galatasaray" taraftarına atıp tutsalar da; ortada bir "can" var, "maç" değil. aynı şey bizim taraftarımıza yapılsa, ben de aynı şekilde küfrederdim. aradan uzun yıllar geçmiş olsa da; oktay abimizi saygıyla anayım, beşiktaş taraftarına da bir galatasaraylı olarak başsağlığı ve özürlerimi ileteyim.
galatasaraylı holiganlar , davarlar , insan azmanları tarafından linç edilerek öldürülen beşiktaş şehidi.
galatasaraylı şerefsizlerin kıydığı candır. döverek öldürmüşlerdir.
görsel
(bkz: mühendis oktay)

boynundaki siyah beyaz atkı yüzünden mecidiyeköy'de onlarca soysuz tarafından öldürülen oktay.futboldan anlamayan,holigan orospu çocuklarıydı bu ülkenin iyi yetişmiş bir evladını ölüme yollayanlar,tuttuğu takım ne olursa olsun herkese insan hayatının önemini,futbolun ne olup ne olmadığını öğretmelidir.başka oktaylar öldürülmemelidir.
kendilerini en şerefli diye lanse ettiren takımın şerefsiz taraftarlarınca katledilen gencecik bir insanımız. idi daha doğrusu.

bu da her zaman o şerefsizlerin alnında bir leke olarak kalacak.
boynundaki juventus atkısını beşiktaş atkısı sanan 50 civarı şerefsiz, cani, it tarafından öldürülen insan. bu caniliği ve namertliği herhangi bir yerde savunan varsa benim gözümde o canilerle eş değerdir. ama bu şerefsizliği tüm galatasaray taraftarlarına mâl etmek büyük hata olur. sonuç ne olursa olsun hayatının baharında öldürülen bu insan geri gelmeyecektir ve bu katiller türk futbol tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır.
tanım (mezar taşında yazdığı kadarıyla): 'spor şehidi, makina mühendisi, oktay Aydemir'.
kartal sözlüğün, internet sitesine intro koyarak andığı büyük Beşiktaş'lı, ölümsüz taraftar.
http://www.kartalsozluk.com/
Türk tribün tarihine geçmiş, kahpece katledilmiş gencecik insan.

Derdim fanatiklik değil inanın. Beşiktaş, Fenerbahçe yahut Galatasaray tamamen yan etken oluyor böyle bir trajedide. Yahu siz nasıl insanlarsınız ? Kadıköy'ü basıp yoldan geçen taksilere tekme atan Beşiktaşlı nasıl bir insansın sen ? Kadıköy'de tek başına Beşiktaş formasıyla dolaşan birine 10 kişi dalan Fenerbahçeli nasıl bir insansın ? 30 yaşında gencecik bir adamı öldüren Galatasaraylı sen insan mısın ? (bkz: sebahattin şirin)

Ben deplasmanlara giden, inönü'yü evi belleyen bir Beşiktaşlıyım. Yeri gelirse kavga da ederim, hiç düşünmem. Ancak her şeyin bir raconu vardır. Erkek adam çıkar ya dayak atar ya da yer. Olayın içine kesici alet, sopa, karşındakinin canına kastedecek herhangi bir eylem katamazsın abicim. Nasıl insanlarsınız anlamıyorum gerçekten.

Ruhun şad olsun diyeceğim abi ama inan değişen hiç bir şey yok. Seni de senede bir kere hatırlayıp, kendimizi tatmin ediyoruz maalesef.
14 aralık 1991 günü sözde gs taraftarı holiganlar tarafından sırf beşiktaş atkısı taktı diye katledilen makine mühendisidir.

--spoiler--
Uğruna Şehitler Verdik Beşiktaş,Onların Kanları Hep Siyah Beyaz
--spoiler--

görsel
ölüm yıldönümü olan merhum beşiktaş taraftarı.

o'nu öldüren benim aynı renklere sevdalandığım insanlar olsa da farketmez, aynı kini duyarım, aynı tepkiyi veririm.

ölümün rengi olmaz.

beşiktaş tribününün, ailesinin, sevenlerinin başı sağolsun. allah rahmet eylesin.