bugün

çocukken kesinlikle okunmamalı ben hala daha psikolojik destek görüyorum bu kitap yüzünden. daha etkisinden çıkamadım...
okuyalı çok sene geçti ama ara sıra aklıma geliyor. kendini unutturmayan bir kitaptır diyebilirim.
her sayfasında hüzünlendiğim, ağladığım kitap. ayrıca lakabımı zeze'den çaldığımdır. *
büyüklerin de okuyabileceği ancak her çocuğun kitaplığında ''mutlaka'' bulunması gereken bir kitap.
ortaokul 1. sınıftayken türkçe derslerinde haftalık 1'er saat türkçe öğretmenimizin bütün sınıfa okumasıyla ilk olarak haberdar olduğum çok şeker bir kitaptır.
jose mauro de vasconcelos' un çocuk kitabıdır, ağlatır.
bir çocuğa kitap okumayı nasıl sevdiririm diye düşünüyorsanız, işte size reçete, kesinlikle şeker portakalı.
devam serilerinin hayal kırıklığı yarattığı kitap.
neyse ki şeker portakalımız var.
adını telaffuz etmeye bayıldığım favori çocuk kitabıdır.
hikaye kitaplarından kopup romana adım attığım ilk kitaptır. küçük zeze'nin yaşamını gözyaşları içinde okuyup uzun süre etkisinden kurtulamamışımdır. çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için birebirdir.

devamı niteliğindeki 'güneşi uyandıralım' ve 'delifişek' kitapları da tavsiye edilir. ama şeker portakalı'nın yeri ayrıdır.
okuduğum ilk kitaptır. yazarından hala övünçle bahsederim. (bkz: hose mario de vaskonkelos)
ilk okuduğum ve etkisini yıllarca üzerinden atamadığım kitaplardan biridir.
dayak yiyen zezenin öyküsünü anlatan okunası bir kitaptır. güneşi uyandıralım ve delifişek olmak üzere devamı olan iki kitabı daha vardır.
muhtesem kitabinin yani sira 1970 yilinda cekilen bir filmide mevcuttur.

soyle ki;

http://www.youtube.com/watch?v=xC3cQJSo9O8&playnext=1&list=PL739FBC2AAF588159
--spoiler--

"daha çok anlat" dedim.
"hoşuna gidiyor mu?"
"çok. elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum."
"bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?"
"gider gibi yaparız."

--spoiler--
Her ne kadar 16 yaşında bir liseli olsam da şu ana kadar okuduğum en güzel kitaptır her türlü alır götürür diğer kitapları.
güneşi uyandıralım ve delifişek romanlarından da oluşan serinin ilk kitabıdır.vasconselos'un hayatıyla ilişiği var sanıyorum.hatta bizzat kendi hayatıdır bana kalırsa.
birinin büyümesine tanıklık edersiniz.çok ama çok hoştur bu.
adam akıllı baştan sona tam olarak okuduğum ilk romanım.bitince yatakta kıvrılıp ağlamıştım biraz.küçüktüm ya daha fazla etkilemişti sanırım.
jose mauro de vasconcelos tarafından yazılmış Küçük Zeze 'nin çocukluğunu anlatan kitaptır. Devamı güneşi uyandıralım ve delifişek olarak yayınlanmıştır, en sevdiğim romandır hala okududuğumda aynı hisleri paylaşıyorum.
genelde çocuk yaşlarda okunan ama benim eşşek kadar olduğum dönemlerde okuduğum kitap. ha beni de çocuklaştırdı o ayrı güzelliğiydi.
enfestir.

kendimden çok şey bulduğum roman kahramanının hayatı; benim kefaleti ödenmemiş günahlarla dolu kirli çocukluğumdan gri kesitler taşıyordu sanki.

eski günleri geri getirme şansım olsaydı keşke..

bu kitabı en az bir kez okuyun .
bir çocuğa yapılacak en iyi ve en kötü şey, ona şeker portakalı okumasını salık vermektir. iyisi, ömrü boyunca bir yol arkadaşı olacak ve kitaplar hep bir adım ötesinde duracatır; kötüsü ise daima insanları anlamak ve dünyada olan her şeyi algılamak üzerine bir yaşamı olacaktır.
gelmiş geçmiş en gerçekçi karkatere sahip kitaptır.

(bkz: zeze)
Okuduktan sonra uzunca bir sure hayali arkadas edinmek icin yapmadiginiz seyin kalmamasina sebep olan kitaptir. Belli araliklarla 3 kez falan okunmalidir.
ilkokul 7. sınıfta türkçe öğretmeni tarafından zorla okutulmaya çalışıp ama benim yıllar sonra, tozlu dolabın karanlık bir köşesinden çıkarıp okuduğum güzide bir çocuk romanıdır.