bugün

penguende yazar olarak çalışan dahi herif . kız versiyonu her eve lazımdır . lafı gediğine müthiş oturtma yeteneği vardır .
sivri dilli, korkusuz ve başarılı bir yazar.
sky turk ne var ne yok adlı programı vardır. eski komünist olarak bılınır tv programlarında sınırlı ve öfkeli tavırlarıyla dikkat çeker. ateşlidir. beğendiğim takip ettiğim bir isimdir. herkese de tavsiye edilir.
medya ayarcısı, idealist, doğru yazar. elindeki mum ışığıyla ülkeyi aydınlatmaya çalışan, ülkesinin aşığı, ülkesinden aşk coğrafyası diye bahseden cesur karadenizli. trabzon'dan çıkan en sağlam karakterlerden.
türkiye'de tam bağımsızlık ve özgürlükten bahsedebilecek kadar haysiyetli olan tek yazardır ve siyasetçiler içinde eşi benzeri yoktur.

not: bu girdimden nihat genç siyasetçi diye algılamayın.
bana kızacaklar ama söyliyeyim. muhalif olmak böyledir. nihat genç gibi alkışlanma arzusu içinde olmak. herşeye muhalif olmak. iyi mi kötü mü bilmem. ama adam sahiden afili hikaye yazarken, sen kalk, siyasette alkışı gör. oraya tezgah aç. hikayeci ng gitsin, yerine herşeye düşman ng gelsin. hikayeciyken popülist naralar, alkışlar gürültüler yoktu tabi. ama şimdi var. tam istediği gibi bir sistem gelirse, nah şuraya yazıyorum, ona da karşı çıkar, karakterim kardeşim bu, diyerek. anlayacağınız ng bir şeyh olmuştur artık, müritleri de azımsanmayacak kadardır. söylediklerine takılmayın. bugün söyler yarın tam tersini savunabilir. kızanlara hitaben: zamanında bir partinin (uzun bıyıklı bir partinin) binasından dışarı çıkmayan bir adamken, bugün o partiye (ki bugün bi hayli bıyıksız) taş atan kişidir ng. neyse, gençlere böylesi gaz veren bir gazman gerekiyordu. o da ng oldu.
(bkz: ayarcı baba)
"mert insan" tanımına uyan nadir insanlardan biridir. istese çoktan bir "emre aköz", bir "ergun babahan" falan olup paranın ve kibirin esiri olacağı yerde, üç kuruş ile geçinmeye çalışan, katıldığı televizyon programına belediye otobüsüyle giden dürüst insan.
az önce art kanalında konuşmasına denk geldiğim temiz yürekli adam. şöyle demiştir:

"tayyip beyin yaptığı en iyi şey putin gibi bir devlet adamının elini sıkmasıdır. böylesi bir devlet adamıyla el sıkışmak gurur vericidir. rusya ne zaman çöküşe girse kriz dönemlerinde hep sağlam liderler çıkarmıştır. 10 yıl önce rusya'nın başına geçen putin bugün ülkesini çok güçlü bir konuma getirdi. rusya'nın putin'den öncekini halini bir hatırlayın. türkiye'nin bir çok yerinde rus fahişeleri için oteller, evler kurulmuştu. günlük 1 dolara seks yapılıyordu. putin yönetimin başına geçince tüm bunlar kaldırıldı. kendi ülkesinde demokrasiye karşı yaptıklarını elbette destekleyemeyiz ama ülkesini uluslararası arenada yüceltmiş güçlendirmiştir. rusya bugün metan gazı sayesinde tüm avrupa ve kafkaslarda söz hakkı sahibidir."
bilgili bir o kadar da vatanını milletini seven, hiç kimseden çekinmeden canlı yayında iğneleyen, dobra insan.
(bkz: veryansın)
(bkz: skytürk)
''narlı bahçe sokağı'' adlı güzel bir hikayesi vardır. karadeniz'in hırçın çocuğu havasındadır ,hakikaten hırçındır da. halkını gerçekten sever ama bazen halka hakaret eder yine de fark etmez ne dediğini bunca şeye ragmen sevilir kendisi . dobralığı da sevilir,çok duygusal bir adam olmakla beraber inceden ayar vermeyi de bilir.''köpekleşmenin tarihi''adlı bir kitabı cidden güzeldir. ilginç bir adamdır vesselam ...
bir över bir söver, ne dediği pek anlaşılmaz. ortada durmaya çalışır, sola kayar, muhafazakar, milli değerlere saygılı görünür, dengesi kayık, şakülü bozuk bir yazardır. hislidir, sinirlidir, sinirlenince kontrolünü kaybedip ağzından çıkanı kulağı duymaz. hoştur birazda boş.
halkına böcek derken halkına değil, halkını para-erzak karşılığı oyunu satacak kadar aşağılık bir hale düşüren siyasetçileri eleştirmektedir.
türbanı başörtüsü kavramının altına saklayıp "aha başörtüsüne laf ediyorlar" diyenlerin; nihat genç'in iki kuruşa oyunu satanlara karşı dediği böcek lafını anlayamayacakları açıktır. kıt kafa kıt vücutta bulunur.
Toplumsal gerçekleri ince ve eleştirel bir dilde yazan yazarlardan birtanesidir. Ayrıca Leman Dergisi yazarlarındandır.
Veryansın,
Karanlığa Okunan Ezanlar
Memleket Hikayeleri
Amerikan Köpekleri
Köpekliğin Tarihi
kitaplarından bazılarıdır.
modası geçmiş şarlatan yazar.
1 eylül dünya barış günü nedeniyle saat 20:30 da kartalda söyleşiye katılacak yazar.
son yaptığı programda ''kürt açılımının '' neler kaybettireceğini ,ülkeyi nasıl böleceğini gayet iyi bir şekilde anlatan yazardır.
manevi babam olup, düşmanı düşmanım söveni kanlım olur.
ayarın tillahını veren yazardır.
''benimde bildiğim bir demokrasi vardır. burada yaşayan her canlının böceğin,canlının ütoplyalarından sorumlu bir demokrasi''
+kimin hayalleri var ki?
hayalin olsada bunu arkadaşına ailene ya da başka bir kişilere anlatsan taşak geçerler. ne olursa olsun. demokrasi halkın ütopyalarından, hayallerinden sorumlu değil. zaten demokrasiyi ithal ediyoruz.

artık günümüzde üniversiteninde anlamı kalmadı. bu kazanlar kendilerinin hayatını kurtardıklarını sanmasın. doktor olacaklar hariç elbette. mühendis adamı ezerler. dış mış ya da şu ticaret ile uğraşanlar okul verdikleri ile bir arpa boyu bile gidemezler. zaten hangi okuldan mezun olursan ol mesleki anlamda yeterli değilsin. ben okulu bunun için mi okudum hee? boş işte. fazla sevinmeyin. mezun olunca asıl hayat başlıyor.
hep bilindik şeylerden konuşuyor. ama hakkını verelim. nasıl başarıyor bilmiyorum ama bunları öyle bi söylüyor, öyle bi ambalaj yapıyor ki sanki yeni bir şey duymuşsun gibi geliyor. ama aynı şeyler. üniversite öğrencilerine söyledikleri de hep aynı şeyler. ben de biliyorum mezun olunca asıl hayatın başladığını. biliyorum söylediklerini, söyleyeceklerini daha ağzını açmadan tahmin edebiliyorum. vatan hainine söyledikleri de hep aynı şeyler. fethullahçılara da aynı şeyleri söylüyor, hükümete de aynı şeyleri söylüyor.
iftar saatinde kartal'da kebap 49'da gördüğüm kişi.
valla neyi nasıl söylediğine bakılmaması gereken bir adam. önemli olan ne söylediği, hangi noktalara değindiği. ve cidden güzel şeyler söylüyor. ve ciddi ciddi de güzel noktalara değiniyor(gerçi değinmekten fazlasını yapıyor, değdiriyor, geçirtiyor afedersin.) bu herifte türkiye'ye şu ana kadar gelmiş hiç bir ideoloji/felsefi/teolojik vs vs bölünmenin/fraksiyonun/olgunun mensubu kişilerde bir türlü olamayan bir erdem var: bu adam dobra arkadaşım. iki yüzlülükten nefret ediyor. kendini konvansiyonel herhangi bir "olgu"nun içinde tanımlayan kişilerin aksine. kusura bakmayın ama bu böyle. düşman olacaklar bile bu vasfına saygı duymak zorundadır. nokta.
söylediklerine kendisi bile inanmayan adam. savunucuları da çemkirgen. kimden öğreniyorlarsa. yok amerikan köpeğiymiş yok bilmem nesiymiş. onu eleştirenlerin ciğeri beş para etmezmiş... delil yok ispat yok. eleştiriye tek cevap yok, eleştirene hakaretler yağdırılmış. bi yerlerden tanıyorum bu tarzı ama dur bakalım...

beş on yıl önce küfrettiği zihniyetle, beş on yıl sonra işbirliği içinde olur. herkes kardeşim, herkesle kucaklaşmak istiyorum der ve ekler: "siz böcekler hariç!"

ne demiş bi büyüğümüz?

"fikirlerimiz, onlari tasiyacak kudrette oldugumuz nisbette bizimdirler."
halktan okumuş biri.okumaya araştırmaya da devam ediyor.tabi ki on sene önceki fikirleriyle bugünkü fikirleri ve ki on sene sonraki fikirleri örtüşmeyecek ve ki örtüşmemeli.hiçbirimiz elinde elma şekeriyle gezmiyoruz artık onun bi vakti vardı,ders kitaplarını da bırakalı yıllar olmuş,eski dertlerimizi de sevinçlerimizi de yıllar almış yenileri ise daha hayata dair.yarın bugünler de düş olacak o günün unsurları bugüne dair ve gerçekçi olacak.ben bu adamı her gördüğümde önümde yılları görüyorum.yaşanmışlık ve inadına bir yaşama hevesi.seviyor saygı duyuyorum.diyorum ya okumuş bir adam olmasından daha önemlisi hala okuyan bir adam.