bugün

*

gmt'den 11h 30m saat, turkiye'den 9h 30m ileride, norfolk adasinda* gecerli olan zaman dilimi.
non fungible token. yani esi benzeri olmayan kripto varlik. dunyadaki butun 100 dolarlar para alisverisinde ayni islevi gorebilirken nftler essiz oldugu icin takas edilebilecek bir benzer degeri yoktur. eger yaptiginiz bir resmi nft olarak satmaya kalkarsaniz resmi sekilde essiz olarak sertifikalanacagi icin biri cikip buna 1 milyon dolar verebilir. kendisine sattiginiz kisi bu resme sahip olur ve artik dunyada bu resmin bir benzeri daha yoktur. eser nft olarak sertifikalandirilir ve blockchain teknolojisi ile korunur. kopyalari yaratilsa bile yine de ayni degere sahip olamaz. simdi bunu akliniza gelebilecek herhangi bir meta icin dusunun. herhangi bir sey nft olarak satilabilir. bir youtube videosu, bir sarki, bir kitap sayfasi, bir ucak veya konser bileti, bir kol dugmesi, bir sac teli, bir yaprak, bir koku, bir bakis, bir ses... nft genelde sanatcilarin yarattigi veya koleksiyoncularin sahip oldugu eserlerin essiz olduklarini sertifikalandirmak icin kullandigi bir veri birimidir.
satışa geldiğimiz nft alım satım platformu. buyurun özürlü aslanımız.
https://opensea.io/assets...3104124994138941803200513
(bkz: jeton)
aradan küratörü, galericiyi kaldırıp sanatçıya hakkını teslim etme ihtimali olan bir sistem olmasına karşın yine de en çok para aklayanlara destek olacak gibi.
digital eser.

aslında para eden eserin kendisi değil, blok zincirine kayıtlı unique (aq bunun anlamını karşılayacak türkçe kelime bulamadım) token adresidir. yani bir nft resmi birisi para verip aldı diyelim, o resmi sağ tıklayıp "farklı kaydet" deyip, bilgisayarına indirdiğinde "hehe adamın para verip aldığı jpg resmi beleşe aldım la" demenin bir manası kalmıyor. o eseri birisi başkasına da satsa, blok zincirde o eserin token'ı kimin üzerine kayıtlı olduğundan, o kişi kazanıyor. senin bilgisayarına kopyaladığın eserin bir s.kim ifade etmiyor yani.

bir bakımdan, telif ile ilgili sıkıntıları ortadan kaldırması açısından güzel bir gelişme ancak günümüzde kara para aklama unsuru olduğu da aşikar.
görsel
görsel
görsel
Kripto çöküşüyle nft nin gazı da alındı büyük ölçüde. Fakat defteri kapandı manası çıkmasın. Usul usul değer kaybedip ardından yeniden bir ivme yakalayacaktır.

Günün birindeyse nft kullanım alanları değişime uğrayacak, evrimleşecek ve şu anki nft lerin neredeyse hepsi çöp olacaktır. çünkü balon sonsuza dek şişemez. Şahsi kanaatim.
görsel
modası geçen zımbırtı.
Türkçesi;

Nitelikli fikri tapu imiş.

püüü MK ya.