bugün

https://twitter.com/hande...tatus/1345000654448840705
filmde adile naşit'in oynadığı karakter küçük evi izlerken, ziya'yı oynayan şener şen'in ağlama taklidi sahnesine her defasında bayıldığım film. her devirde izle, izlet. öylesine kült bir filmdi.
münir özkul ve adile naşit'in birlikte mükemmel oyunculuk çıkardığı kaliteli eski komedi/dram tarzı türk filmi.
Her ay bir Pazar kahvaltısında mutlaka izlediğim, en boktan anlarımda bile içimi sımsıcak yapabilen film.
defalarca izlesemde bıkmadığım güzel bir Türk filmi.
sıcaklığıyla, samimiyetiyle insanı sımsıkı saran 1978 yapımı, döneminin dev kadrosuna sahip türk filmi.

ufak tefek şeyler yüzünden kavga eden ve nihayet sırf turşu suyunun limonla mı sirkeyle mi daha iyi yapıldığı konusunda anlaşamadıkları için ayrılan 6 çocuklu bir çifttir filmin konusu. ayrılırlarken çocukların üçü annede, üçü babada kalır. yıllar sonra birbirlerini bulurlar ve olaylar gelişir.

baba rollerinin vazgeçilmezlerinden münir özkul, rol gereği de olsa çocuğunu gerçek bir anne şefkatiyle sevmeyi başaran adile naşit, kaypak adam rollerini aşırı başarılı şekilde kıvıran şener şen... 70'li yılların yaşam şartlarını, özellikle eskiden boşanmaların çok az olduğu dönemlerde, birçok çocuğun anne ve babaları boşandığı için utanç yaşamasını, o dönemlerin, kafasını cep telefonuna gömmeden yaşayan aile fertlerinin sıcak ortamını o kadar güzel işlemiş ki film, insan bunu tekrar tekrar izlemekten asla sıkılmıyor. o samimiyeti arıyor insan komşularında, dışarıdaki insanlarda... çoğumuz filmdeki birçok sahneyi, birçok cümleyi bile ezbere biliyoruz artık. hele şener şen'in olduğu sahnelere hâlâ her izlediğimde gülüyorum, ilk kez izliyormuş gibi.

tabi ki kaliteli yapımlar var şimdi de, ama bu eskilerin tadı kesinlikle yenilerde yok.

birçoğu aramızdan ayrılan bu oyunculara, yüzümüzü yıllar sonra bile hâlâ güldürebildikleri, yani işlerini layıkıyla yapıp kaliteli eserler bıraktıkları için kendi adıma teşekkür ediyorum.

eskiden sık sık televizyonda yayımlanırdı bu tür filmler. şimdi nadiren denk geliyorum. zamanla unutulup gidecek sanırım, çünkü internet üzerinden şimdilik ulaşılabilir olsalar da, öyle bir kuşak gelecek ki, bu filmlerin varlığından bile pek haberleri olmayacağından açıp izlemek de akıllarına gelmeyecek.

belki yeri değil, ama yeni nesillere recep ivedik tarzı filmlerin itelenmesindense, böyle güzel eski filmlerin izletilmesini şahsen tercih ederdim.
filmin mükemmelliği, sıcaklığı, samimiliği konusunda yeteri kadar söz söylenmiş. üstüne ne söylesek tekrardan öteye geçmeyecek. ama ben her izleyişimde yeni detaylar yakalıyorum. mesela filmin ilk sahnelerinde kazım efendi ve saadet hanım müthiş bir kavga edip ayrılırlar. sonra sözü fazla uzatmadan 12 yıl sonrasına gidilir. bu sahne geçişi çok güzeldir. 12 yıl sonrasının ilk sahnesinde kazım efendi’nin turşucu dükkanında akan çeşme görürüz. ilk görüntü budur. yönetmen burada zamanın su gibi alıp geçtiğini çok güzel sembolleştirmiştir.
Şimdi show tv de oynuyor.
geçen hafta yine izlediğim filmdir. evet.
- sen niye zahmet ettin abi, ben kendim çıkardım karakoldan ya!

+allah cezanı versin. Ulan hala konuşuyor! Ulan adam affetmeseydi bu gece içerdeydin.

- yok canım. içişleri bakanı arkadaşımdır, çok sıkışırsam ona telefon ederim ehe hı!

+bana bak, boğarım ulan, boğarım! Boğucam!
Şener Şen'in yeryüzünün rakipsiz en iyi oyuncusu olduğunun delili olan filmlerden sadece biri.
türk sinemasının en komik filmlerinden biri olduğu kadar duygusal sahneleri de olan filmdir. şener şen'in ahmet ile mehmet kardeşleri ayırdığı kavga sırasında durun siz kardeşsiniz diyerek tanıştırdığı sahne de, ahmet'in mehmet'e söylediği; annem sana kızdığında bende ağlardım, kardeşlik çok güzel şey repliği vardı. tabii efsane şener şen replikleri, ayşen grudası, münir özkulu, adile naşiti ile asla unutulmaz. her izleyişimde aynı sıcaklığı, samimiyeti vermesi bambaşka bir şey. bir daha gelmez böyleleri. vallahi gelmez.
40 yıl sonra ortaya çıkan fotoğraf!

görsel

Ferdi Eğilmez babasının arşivinden 40 yıllık bir fotoğrafı paylaştı. Fotoğraf, "Neşeli Günler" ekibinin...Duvar- Yönetmen Ertem Eğilmez’in oğlu Ferdi Eğilmez, resmi Twitter hesabından 40 yıl önce çekilmiş olan bir fotoğrafı paylaştı.1978 yılında Taksim’de çekilen ve “Neşeli Günler” filminin kadrosunun yer aldığı fotoğrafa Eğilmez “Net çıksaymış iyiymiş. Yine de kalmasın kuytu kenarda. 40 yıldır duruyor tozlu raflarda. Gün ışığı görsün artık. Vardır meraklısı seveni, onlara gelsin. Amme hizmeti sayılır belki? “Neşeli Günler” 1978/Taksim meydanı…” notunu düştü.Turşuculuk yapan Kazım Efendi rolündeki Münir Özkul ve Saadet Hanım’ı canlandıran Adile Naşit’in başrollerinde yer aldığı “Neşeli Günler”, 1978 yapımlı bir film. Orhan Aksoy’un yönetmenliğini yaptığı, Sadık Şendil’in senaristliğini üstlendiği film, 6 çocuklarıyla birlikte yaşamlarını sürdüren Kazım ve Saadet çiftinin, bir gün turşu suyu yüzünden ettikleri kavga sonunda Kazım Efendi’nin üç çocuğunu alarak evi terk etmesiyle devam ediyor. Saadet Hanım ise diğer üç çocuğunu yalnız büyütüyor. Yıllar sonra ayrılan kardeşler tesadüf eseri birbirlerini buluyor ve anne babalarını bir araya getirmeyi deniyorlar.
Sevginin, aşkın bu topraklar üzerinde çıkar olmadan yaşandığı günlere tanık olmamızı sağlayan, gülümseten yeşilçam klasiği.
Efsane filmdir. *
(bkz: atma ziya)
1050. kez izlerken bile, aynı şekilde duyduğum mutluluğu , hayatımda çoğu şeyin veremediği efsane film.
görsel
ziyaaa..

görsel
görsel
Aslan avi.
türk sinemasının komedi türünde baş yapıtlarından birisidir. filmde en çok güldüğüm sahne ise şener şen yani ziya ile ayşen gruda filmdeki nilgün geceleyin dışarıda cilveleşirken hababam sınıfından bildiğimiz domdom'un bunları basmasıdır.
komik olan ise sonrasıdır. şener şen domdomu tokatlayarak asılıyor karı bana ama kadınlara yüz vermeye gelmez hadi bakayım hadi yürü görmemiş ol derken ki yüz ifadesi şener şen'in türk sinemasının neden gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olduğunu kanıtlar niteliktedir.
Oya aydoğan'ı görmek de ayrı bir duygu olmuştur.

Bir çok defa izlenen. Ve yine izlenebilen bir film.
Oya aydoğan'ın anısına sanırım. Bilmem kaç küsür kere izlense de bıkılmayacak yeşilçam filmlerinden.
An itibarı ile star ın oynatacağı filmdir.

Oynatacağı diyorum cünkü 38 dakikadır reklam izliyoruz.
dünyanın en içten filmlerinden biri.

görsel