bugün

avrupa'da göğsümüzü kabartmış, dünya şampiyonluğuna çok yakın olduğunu göstermiştir.

helal olsun...
kimilerine göre sıradan bir başarı olarak görülebilir. ama avrupa atletizm şampiyonalarında 1934'ten 2010 yılına dek toplamda sadece 1 altın (süreyya ayhan-1500 m-2002) , 2 bronz madalya kazanabilmişiz. bu bakımdan ay yıldız küpeli bu atletimiz gerçekten önemli bir sporcudur.
kendisiyle birlikte koşturmuştur bizi de ekran başında, 12 saniye 63 salise beraberdik türkiye tarihine geçen nevin yanıt la. sportif anlamda galatsaray ın avrupa da kupa almasından beri herhalde ilk defa bu kadar coştum bir müsabaka sonucuna. hem teknik hem hız isteyen 100 metre engellide çok iyi bir dereceyle avrupa şampiyonu olan nevin yanıt kendisini kocaman harflerle yazdırdı türkiye spor tarihine çok mutlu etti bizleri varolsun, sağolsun. yıllar sonra nevin yanıt 12.63 saniyeyle avrupa bayanlar 100 metre engelliyi kazanırken ben onu canlı canlı izlemiştim şeklinde artislik yapmamıza da sebep olmuştur ele güne karşı gururlandırmıştır bizi yürü be kızım kim tutar seni, başarılarının devamını merakla beklediğimiz başarılı sporcu.
küçüklüğümden beri takip ettiğim atletizm yarışlarında kendi kendime hep sorduğum ' yahu bu atletlerdeki kol bacak biz Türklerinkinden farklı mı? ' soruma yanıt veren tebrik edilesi özel insan. aynıymış.
bizi son derece gururlandırmış atletimiz.
fenerbahçe nin bir diğer gurur abidesi.

edit= ohaa diyorum. harbiden ohaaa. ama kadın türkiye yi avrupada şampiyon yaptı.sırf fenerbahçeli olmadığınız için eksiliyorsunuz belli ya da fenerbahçeli bir sporcunun bu kadar başarılı olmasını hazmedemediğiniz için.
Aklıma son derece fena fotomaç başlıkları geliyor...
avrupa şampiyonu olduğunu boardta gördükten sonraki sevinciyle gururdan gözlerimizi yaşartmıştır.
bir erkek olarak karın kaslarına imrendiğim avrupa şampiyonu sprinter.
Fenerbahce spor kulübünün ve tüm türkiyenin gururu.
gururdan gözlerimi yaşartan ve tüylerimi diken diken eden kadın,atlet,milli gurur.
yaptığı anlaşılamayan büyük sporcu. ancak futbolcu olsaydı, boktan bir maçta bir gol atsaydı gazeteler televizyonlar bangır bangır, sayfa sayfa övgüler yağdırırdı, sözlükte hakkında yüzlerce entry girilirdi. oysa sadece atletizmde avrupa şampiyonu oldu .sporu sadece futboldan ibaret sananlar futbol hariç diğer branşlara yatırım yapmayanlar( altyapıya futboldada yatırım yapmazlar o ayrı) tartan pistle 2 yıl önce tanışan bir atletin bu başarısını siksen anlayamazlar. yemin ediyorum bu kız olimpiyat rekoru kırıp şampiyon olsa quaresmalar, dialar, keitalar kadar değeri olmaz bu topraklarda. hani fazıl efendi demişti ya türk halkının.. neyse anladınız onu.
bundan sonraki asıl mesele yücel kop'u kendisinden uzak tutmak olacaktır.
bu kız yüzünden babamdan fırça yedim dün ya. neymiş efendim tam finishe girerken tvnin önünden geçmişim . bu kız da bi bok yapamazken tuttu da benim tv önünden geçeceğim zaman birinci oldu . şaka bi yana tebrik ediyoruz kendisini .
şampiyon olduğuna inanamayan atlet.. sevinci sırasında bizleri de ağlatmıştır.
gelecek eleştirilere kulaklarını çoktan kapattığını gördüm dün. anne-babasına selamlar..
bir türk kızı avrupa şampiyonu olmuş. gelen yorumlara bak. "fenerli o fenerli", "fener adına yarışıyo", "fenerli biri şampiyon oldu"
hay sizin kalıbınıza.
Fenerbahçe geyikleriyle kendisinden bizleri soğutamayacağınız atlettir.

Büyük gurur yaşatmıştır, ağlatmıştır. Büyük bir başarı... tüm emeklerinin karşılığını sonunda almış olması onun şahsı adına da sevinmemizi sağlamıştır. nevin'in futbol müptelası bizlere yanıtı sert ve epey duygulu olmuştur...

eyvallah..
gurur duyduğumuz milli sporcu.
daha önce adını duymayanların şimdi "fenerli o" diyerek ortada dolaşarak komik duruma düşmelerine sebep olan atlettir. bu tür kazmalar dahi onla gurur duymamıza engel değildir. özellikle kazandığını stadın ekranından gördükten sonraki sevinç tepinmeleri jeneriklere geçmelidir. helal olsun sana kız...
türkiye adına yarışan, ülkemizi gururlandıran atlettir. sokakta gördüğü insanların galatasaraylı, fenerbahçeli olduğunu unutan, bu iki takımı düşmanmış gibi gösteren sikik zihniyet, zaferine sevinmemize engel değildir.

ulan böyle rezillik, kepazelik görmedim, yazık. taraftar demiyorum, gerçekten fenerbahçe taraftarı olan insana yazık olacak. günahını almayayım.
kendi bloguma yazdığım yazının içerisinden en can alıcı cümleyi koyuyorum linki verdim okuyan okur. atletizmle çok fazla ilgili olmayan insanların, Nevin'in başardığı şeyin büyüklüğünü anlayabilmesi için güzel bir yazı oldu sanki.
--spoiler--
Burada sırasıyla 12.74 , 12.71, 12.63 yaptı. inanılmaz bir şey cidden. Düşünün bir insan kendi en iyi derecesini ve ulusal rekoru, 1 saat içinde 11 salise daha geriye çekti. Kelimelerle anlatılamaz bu başarı.
--spoiler--
http://furkanzengin.blogspot.com/2010/08/senin-altnn-hepsinden-degerli-nevin.html

ayriyeten yazıya da ekledim ama , bir fenerbahçe'li olarak bu büyük başarıları elden sporcularımızın çoğunun Fenerbahçe'nin atleti olması beni daha çok mutlu ediyor. Ama herşeyden önce Türkiye gelir. Keşke GS ya da BJK'nin de bu alandaki aktifliği çoğalsa, keşke bizler burada " oğlum bizim sporcu avrupa şampiyonu oldu , sizinkini geçti, siz ikincilikte kaldınız lan, orda bile geçiyoruz sizi" gibilerinden geyikler yapabilsek.
türkiye için yarışmış ve başarılı olmuştur, fenerbahçe'nin sporcusudur yorumları çok yanlıştır. ama fenerbahçe elbette ki övülmelidir, verdiği destek sayesinde bu başarıların geldiği de unutulmamalıdır.

12.63'lük derecesinden sonra yaptığı basın toplantısında oda numarasının 1263 olduğunu ve telefon numarasının 1263'le bittiğini söylemiştir. iaaf ise kendisi için "amateur numerologist" demiştir.

http://www.iaaf.org/news/kind=100/newsid=57864.html
2 yıldan beri türkiye nin en büyük spor kulübü olan fenerbahçe nin sporcusu olan ve son başarısı hem türkiye hem de fenerbahçemiz adına guru kaynağı olan fenerbahçeli atlet.

tabi konu fener olunca hazım problemler ve gönül verdikleri renklerden kaynaklanan aşağılık kompleksleri tavan yapan dostlarımız nevin yanıt ın fenerbahçe sporcusu olmasının vurgulanmasından rahatsızlık duymuş, lakin ne kadar ıknsanız da bu başarıya imza atan sporcunun fenerbahçeli nevin olduğu gerçeğini değiştiremeyeceksiniz.
anlından öpülesi türk sporcusudur; başarılarının devamı dilenir.
helal olsun, göğüsümüzü kabarttı.