bugün

müselman olarak da söylenen kelime.
cennnete elinde sonunda girecek olan şanslı insan..
evrenin yaratılısının tek sebebi olan dinin kurallarına uyan allaha kitabına peygamberine inanan insandır...
kazara şans oyunu oynasa akabinde 'ya bana çıkarsa' korkusunu yaşar.
genelleme yapmayın, ırkçılık yapmayın, bir milletin tüm fertlerine kötü demeyin diyen kişilerin, hepsine birden güzelce hakaret edip, hepsini bir tuttuğu insanlardır. biz kabilelere laf edince bir millet için kötü konuşmayın, ırkçılık yapmayın diyenler ne ayaksınız? kimilerinin bir tarafına batmış insanlardır. inadına "allah birdir!" diyen inananlardır.
çalışan,düşünen,Hikmetini araştıran,sorgulayan,Aklını kullanan,nedenini kurcalayan, Anlamaya çalışan,nerden nereye gittiğini neden kul olduğunu idrak edebilen,ezber kulaktan dolma ile tatmin olmayan,güdülmeyen,allah'ın varlığı ve birliğine inanan, kelime-i şehadet getiren, kuran-ı kerime inanan, imanın altı şartına inanan ve ayrıca allah ve iman edilmesini buyurduklarına iman ediyorum demenin sadece bir iddia olduğunun idrakına varan ve her iddianın sınandığın farkında olan kişidir.
ayrıca kalpteki imanın takvasının sadece allah ta olduğunu bilip, kendi inancı dışında olanlara imansız gibi bir ithamda bulunmanın allah a şirk koşmak olduğunu anlayabilecek kadar islam, Hz muhammed(sav) ve kuran ahlakı ile ahlaklanmış olandır.
Allah'ın halifesi
mehmet akif ersoy'un çok da güzel anlattığı kelime anlamıyla teslim olmuş insan.

Zulmü alkışlayamam, zâlimi aslâ sevemem;
Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem
Biri ecdâdıma saldırdı mı, hattâ boğarım
-Boğamazsın ki !
-Hiç olmazsa yanımdan kovarım.
Üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam
Hele hak nâmına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan beridir âşıkım istiklâle,
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lâle
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir, belki, fakat çekmeye gelmez boyunum.
Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim.
Adam aldırma da geç git, diyemem, aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım.
Zâlimin hasmıyım amma severim mazlûmu...
irticâın şu sizin lehçede manâsı bu mu
yüzyıllarca farklı düşüncelere sahip insanları aralarında barındırmadıkları için hep "bu düzen kendiliğinden olabilir mi?", "bu da bir allah'ın hikmeti" gibi basit argümanlar ile inançlarını korumuş insanlardır. internet sayesinde ilk defa ateistler ile tanışmışlar ve büyük bir şok yaşamaktadırlar. artık o eski, geçersiz argümanlarına "haklısın mirim" diyen insanlar yok. artık ezberden konuşmak işe yaramıyor, biraz saksıyı çalıştırmak zorunda kalıyorlar. o yüzden çok sinirliler.
agnostizm ve parodi dinleri bilmeyen arap kökenli insandır.
hakiki müslüman nerdeee? eli öpülecek insanı bulmak çok zor...
bir kişi bu sıfata sahip olduğunu iddia ediyorsa derhal hakkı olan özgürlükleri kendilerine sunmalı, diğer müslüman bireylerle olan ilişkilerinde kuran-ı kerim kerterizliği ile yargılanmalarının önünü açmalıyız.

sevgilisiyle haşır neşir olduğu için sopalanmış türbanlı kız görmek ile alakalı hiçbir sakıncam yok veya beş yaşındaki kızına tecavüz eden kişiyi hapse tıktıracak tek şahit kadın olduğu için çocuğunun tecavüzcüsü sokaklarda dolanan müslüman görmek de benim için pek bir sakınca ihtiva etmiyor.

bu dünyada kimse davet ettiğinin bedelini ödemekten kaçamaz.
dış güçlerce en çok sömürülen, kendi içindeki eşitlik dengesi kapitalizm adına bozulan, üzerinden en çok siyaset yapılıp para kaldırılan dine mensup insan...
hakikati kabul etmedikleri gibi hakikate saygı da duymayan insanlar. ruh-karakter-bilinç gibi kavramların ayırdına bir türlü varamıyorlar. varamadıkları gibi de bu etmenlerin yarattığı farklılıkları kabul etmeyerek, derhal mevzuyu yüzlerce yıldır yaptıkları gibi şiddete dökme eğiliminde bulunuyorlar.

derhal örnekleyeyim.

ikide bir ruhu olduğunu iddia eden heteroseksüel bir müslümanı ele alalım.

eş cinsellerin lanetli olduğuna inanan bu heteroseksüel arkadaşı, bir deney ortamına alarak, aylarca östrojen\kadınlık hormonu almasını sağlayalım.

sonucun muazzamlığına; 'ipek' diyelim, olmadı 'cemil' diyelim.

velhasıl vardığımız yer gayet net.

iki kuruşluk ve maddesel değişkenlerden bile etkilenen, ortaçağ menşeli ahlaki kurallara uyma zaruriyetlerini (maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi) 'ruh' ve haliyle 'kutsal' olarak tanımlamalarının gülünçlüğünü artık kabul edelim.

koşullardan, maddeden ve bilinçten bağımsız bir öz benliğiniz yok.

evet kabul etmesi zor. yeni bir 'ruh' tanımı için debelenmek korkutucu. bütün bu korelasyonları kabul etmek, eğitim ve zeka gerektiriyor.

lakin hakikat bu.
hz. erdoğanın buyurduğu üzere aynı zamanda laik olamayacak kimse.

http://www.facebook.com/?.../video.php?v=110015377402
nefislerini terbiye etme amaçlı olarak oruç tutarken bile; karşıt görüşün tercihlerine saygı duymamak, hakaret etmek, bacaklarını kırmak, asmak kesmek ile tehdit eden, yalan söyleyen bireylerin dahil olduğu grup.

insan hiç yoksa bile biraz terbiye bekliyor, umrumda olduğundan değil allah adına tuttukları orucun adına. yoksa zaten terbiyesiz saygısız bir güruh olduklarını biliyoruz.

insanlık bir şekilde içlerine girecek diye korkan, yalanlarla ve ikiyüzlülük ile bilinenleri çarpıtmaya çalışan, olmazsa da ortaçağ yalanlarına sarılıp bana hakaret ediyollaaağ diye ağlayan zırlayan bomboş bir kalabalıktır.
güzel ahlakı hedef edinmiş, allah'ın varlığına ve birliğine inanmış güzel insanlar. aralarından çıkan çürük yumurtaları bahane ederek kendilerine "güruh" diyenleri, sıfatlarını (müslüman) hakaret kastıyla ve olmadık küfürlerle birarada kullananları görseler de, nezaketin, affetmenin, hoşgörünün; harpten darpten daha değerli yaklaşım tarzı olduğunu bilirler.
sözde olmayanı iyidir.
yaşadığı devletlerin kanunlarını, insan aklı ve haysiyeti yerine inandığı dinin koyması gerektiğini savunan kimse.

dünya üzerinde en çok nefret edilen ve insan hakları evrensel beyannamesi ile çizilmiş hakları ihlal eden kişilerin müslümanlar arasından çıkmasının sebebi de tam olarak bu.

veriler çok net. ortodoks islamiyet, kanun koyma yetisinin kendisinde toplanması gerektiğini kutsal kitabı aracılığı ile emrediyor.

insanlar da hali ile müslümanlara, 'sen kim oluyorsun da benim adıma kanun koymayı emreden bir kitaba inanıyorsun, bana dikte etmeye çalışıyorsun?' infiallerini doğuruyor.

meselenin özü bu!

sen müslüman, kitabının emrettiğinin aksine kanunları insan aklı ve haysiyetinin koyması gerektiğine ikna olmadığın sürece, insanlığın düşmanısın. hakikat bu.

ortaçağ bitti. bütün müslümanlar bunu sindirecek. sindirmeyenler bertaraf olacak.
kim ne tür örneklerini gördü bilmiyorum ama, müslüman deyince "üstün insan" gibi bir şey anlarım hep; destansı ve yenilmez bir osmanlı falan...

böyle olunca, onu bertaraf edecek babayiğit de görmem yeryüzünde; bir ölür bin doğar çünkü bu benim hayalimdeki tip...

ha, bu bildiğiniz örneklere, şu siyaset liderlerine, para düşkünlerine, ihale takipçilerine ve her türlü ahlaksızlara müslüman demem ben; hiçbirine oy da vermem, değer de...
oruç tutanı namaz kılanı ibadetlerini tam yapmaya çalışanı allah katında makbuldür. ama biz daha çok hinlik kin tutma arkadan iş çevirme gıybet dedikodu herkes yapıyor ben dahil... dikkat etmemiz lazım.
elinden, dilinden ve belinden başkalarının emin olduğu kişidir.
aslında bakara süresinde şu şekilde tarif edilmiştir:

3 - Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yolunda) harcarlar.

4 - Ve onlar ki hem sana indirilene iman ederler, hem senden önce indirilene. Ahirete de bunlar kesinlikle iman ederler.

5 - Bunlar, işte Rabblerinden bir hidayet üzerindedirler ve bunlar işte felaha erenlerdir.
orduevlerine alınmayan kimsedir.
vicdanlarının işleyiş modelinden haz etmek mümkün değildir.

yüzyıllar boyunca, kadınları cariye, oğulları iç oğlanı ve ölüme yollanmış köle haline getirilmiş sırpların osmanlı'dan çektiği ızdıraba dair tek bir kelime etmezler.

''dar-ül harp'' derler, konu değiştirirler, susarlar. çünkü şiddeti ve sistematik tecavüzü uygulayanlar yönetim meşruluğunu islamiyet'ten alır. ama senelerce çoluğu çocuğu elinden alınmış sırplar, kendilerine yapılan aşağılık eylemi müslümanlara(boşnaklara) yapınca ortalığı ayağa kaldırırlar.

harbici harbici soruyorum,

aynaya nasıl bakıyorsunuz siz?

annelerinizin, çocuklarının, kardeşlerinizin suratlarına...

midem bulanıyor sözlük, hakikaten midem bulanıyor.

bir de kalkıp ahlak satmıyorlar mı?

(bkz: bosna da tecavüze uğrayan boşnaklar/#9702859)
eğer gerçekten müslümansa özgürlükçü, adaletli, namuslu olan insan
kuran'a zihnen ve eylemleriyle uyan kişi.