bugün

mutluluk bazen hayalindekilerin gerçekleştiği kadarı.
Kendi ruhuna ibadet etmektir mutluluk.
zor bulunan çabuk kaybedilen duygu.
görsel
Elbette, çatlak bir ''testi içindekini sızdırır''...

Mutlulukta böyledir... ve insan, ancak içindekini dışa vurmakla ömrünü geçirir...

Örneğin; bir evde/kişide mutluluk varsa... kapıdan çıkar, pencereden düşer, olmadı bacadan sızar...
ama illa ki o şeyi görürsünüz/hissedersiniz...

(ya da tam tersi)
abidin dino amcamın çokgüzel betimlediği şahaser...
maneviyattır...
Kendimi uzak hissettigim aman mutsuz olmayayimda oda olmasin dedigim kavram.
uzak kavram.
mutlu olmak için kendinden çok şey, başkalarından az şey beklemek gerekmektedir.
Yarin yanında ağızın kulaklara ulaşması, yüreğin pır pır etmesi, tüm vücudu tarifi imkansız bir huzurun kaplaması durumudur.
dertlerin başlamasının sinyalidir.
güneşli bir havada çimlere uzanıp gökyüzünün mavisinde hayallere dalmaktır.

ya da

akşamüstü sahilde denizi doyasıya izlemek.
aşk yaparken özg çıkarmaktır.
bazılarımıza çok yakın bazılarımızaysa çok uzaktır o tarifsiz,anlatması güç duygu.bazen bir durum karşısındadır,dillendirir doya doya yaşarız,kimi zamansa öyle gelip geçicidir,nedensizdir anlam veremeyiz.aslında hep eksiksiz değildir yaşamlarımızio yapboz hiç bir zaman tamamlanmaz,tammalanmamalıdır da.mutluluk bir uçtan bir uca salınan sarkaç gibidir.kah bir uçta kah onun tam tersi istikamette fizik kurallarının müsaade ettiği son noktada yakalarsın onu.bazen binip mutluluğun terkisine ayak basmadık,görmedik yer kalmasın istersin.herkez bilsin..bazense oturup izlersin başkalarının mutluluğunu,sanki hiç mutlu olmamış gibi.yunan filozof aristoteles mutluluğu üç bölüme ayırmış.birinci tür:arzu ve isteklerin olduğu bir hayattır,ikinci tür:özgür ve sorumlu bir vatandaş olarak var olunan bir hayattır,üçüncü tür:araştırmacı ve filozof olunan bir hayattır.bense böyle bir tasnife sokamıyorum mutluluğu.kimi zaman aldığın nefesten mutlu olursun,kimi zaman bir güvercinin kanat çırpışı mutlu eder seni.sebebi önemlimidir?mühim olan içine bir anda gelen,dışarıya bazen küçük bir tebessüm bazen kocaman bir gülümseme olarak yansıyan o anlar değilmidir ki.haydi,şimdi bakıpta göremediklerinize seslenin,olmalı gözünüzü alan bir güneş.
kimine göre yaratıldığımız, kimine göre varolduğumuz, kimine göre ise üretildiğimiz günden bu yana peşinden koştuğumuz tek şey mutluluk. bunca çalışmamız, didinmemiz, acı çekmemizin temelinde mutlu olma amacı var. mutluluğun peşinden adeta uzun bir maraton koşucusu gibi koşuyoruz ancak hayat hatasız yaşanmıyor.insanların bu amaca ulaşmada kullandıkları genelde iki yol var. kimi edinilmiş ezberleri esas alarak amacına ulaşmaya çalışır kimi acı çekerek daha büyük ve daha anlamlı mutluluklara ulaşmak ister. mutluluğun peşinden koştukça ya toplum tarafından belirlenen ahlaki normların yükselttiği duvarlara çarparız ya güven denen erdemin yakışmadığı insanların bencilliğine kurban gideriz ya da akıl ve mantıktan yoksun hareket ediyorsak söz konusu çaba acı sonuçlar doğurur. nefret ise mutlu olma çabasının umulmadık, hesaplanamayan sonuçlar doğurduğu durumlarda ortaya çıkar. bataklıktır ve hiç kimse bu bataklıktan yalnız başına kurtulamaz. bu bataklık çölde susuz kalan bir insanın gördüğü ve durmadan ardından koştuğu serap gibidir.hatalarımız, mutlu olmak için verdiğimiz mücadelede saptığımız yanlış yollardır. bir daha aynı yollara sapmamamız için biz koştukça onlarda peşimizden koşar.
mutluluk dünyanın en tatlı adamlarından birinin sizi arayıp;
-yavrum birinin öğrenci evinde halı eksikmiş ve ne tesadüf o yavrucağın arkadaşı yarın ona kocaman bir halı getirecekmiş ve soba işinide halletmek üzereymiş haa bu arada kurbandan yeni çıktık senin evde bir rakı mangal patlatalım ikimiz yarın akşam demesidir.

rakı mangal neyse de kış geldi be anlayın siz mutluluğumu. * * * *
kısadır.
izlediğim en iyi türk yapımı filmlerden biridir. birincisi de olabilir şu an mukayese edemedim beynimde.*
--spoiler--
mutluluk yürekli olana yakışır
--spoiler--
*
Mutluluk o kadar çok parçadan oluşur ki o parçalardan biri veya bir kaçı herzaman eksik kalır.
Fıçının içinde mutlu mutlu yaşarken güneşini engelleyen dünya imparatoru büyük iskendere,"gölge etme başka ihsan istemem" diyen diyojenin bulduğu formüldür."Esas olan ne kadar çok şeye sahip oldugun değildir,yaşamak için ne kadar az şeye ihtiyaç duydugundur."

işte bu felsefeden yola çıkarak,nefes alabiliyorsam ki alabiliyorum.Mutluyum,kendimi seviyorum hayatı seviyorum,yaşamayı seviyorum,kadınları seviyorum,tanrıyım seviyorum,ruhumu seviyorum,o seksi göbeğimi seviyorum,bacağımın üstünde ki kılları seviyorum yok yok onları sevmesemde olur sanırım.

Neyse,sizleri de seviyorum gençler,Mutlu olmak zihinde biter,mutlu olmak istersen mutlusundur,olmak istemessen yine istediğin şey olacaksındır,mutsuz.
gelip geçici oluşu unutulmaması gereken duygu.
ulaşamadığınızı istemek, ulaştığınızda vazgeçmek...
d'yer mak'er.
kısa sürelidir. mutlu olduğunuz şeye evet belki çok sevinirsiniz ama kalıcılığı yoktur. çıkar aklınızdan, ama mutsuzluk öyle değildir o daha bir etkindir insan beyninde. fani psikolojisi.