bugün

harem düşkünü karşıtları bunun için cariyelik durumunu bir incelesinler.
harem cariyeler içindi, cariyeler de "her türlü" hizmet içindi. efendisi ile de nikahlı olması gerekmiyordu. bu osmanlı kanununda da islam dinininde de böyle.

asıl dikkat çekilmesi gereken, neden bütün hatunların göğüsler ortada aga? neden hiç peçeli yok. kafayı eğmekle bitiyor mu iş? göğüs çatalı görünüyor lan?!

sonra macarlar ve diğer yabancı millet neden türkiye'ye gelmiş turist gibi konuşuyorlar, ya tam türkçe konuşsunlar ya da dillerini konuşup altına alt yazı verilsin. ama neden efendim türk milleti alt yazılı sevmez... ondan olsa gerek ilk bölümlerde olan alt yazılar kalktı.
yahu macarlar kendi ülkelerinde neden bizim dilimizi konuşsun?

sonra divan açılışında besmele; neden türkçe?

sonracım da neden var mısın yok musun kızları oynatılmış? neden böyle ucuz reyting oyunlarına gidilmiş, ihtiyaç mı var?

mahidevran o kadar böğürüyor, gözünden tek yaş gelmiyor. sunni göz yaşı diye bir şey var ya. tükürüğünü sür olmadı...

hürremin de gıdısı var ayrıca.
Osmanlı tabiki bütün ordusunu Topkapı Sarayında barındırmıyor ama hiçbir padişah hiçbir sefere kendi sarayından bu kadar az asker,yiyecek ve malzemeyle çıkmaz .Topkapı sarayında sadece yeniçeriler ile diğer kapıkulu askerlerinin bir kısmı vardı tabiki ama emin olun bunların sayısı 30 'dan fazlaydı.Muhteşem Yüzyıl iyi bir yapım ama Osmanlının görkemini Harem dışında iyi yansıtamıyor.
O yüzden bi yoruma karşı çıkmadan önce birazcık kullanalım beynimizi.
Hak ettiğinden kat kat fazla reyting alıyor bu dizi. Bu kadar abartılması, şişirilmesi gereken, izlenebilitesi hiç olmayan sürükleyiciliğin sadece entrikarlarla dolu olmasına bağlanan bir dizi. Ana haber bültenlerinin ve etrafta konuşulanların sayesinde bu kadar reyting alabilen ama yıl sonunu bile getiremeyecek olan dizidir.
sayesinde herkesin * * tarih profesorlugu yapmaya basladigi dizi.
90 dakika boyunca karı kavgası ve entrika izledik, harikasınız..
mahidevran, valide sultan, hürrem, daye hatun, nigar kalfa - hürrem, valide sultan, mahidevran, nigar kalfa, ayşe sultan, daye hatun. sonra dön tekrar; hürrem, valide sultan, mahidevran, daye hatun, nigar kalfa.

arada bir macaristan seferi hakkında ufak geçişler; 'savaş taktikleri çalışıyorum' diyen bir sülüman -ki hemen akabinde yine hürrem'e giriyoruz- o kadar..

yahu eğer dizinin adı 'hürrem' olsaydı, ya da 'hürrem ve sülüman' falan gibi bir şey olsaydı, ağzımı açıp tek laf etmezdim, edemezdim. 'muhteşem yüzyıl' deyip harem kadınlarının türlü didişmlerini, çekişmelerini izletmek.. -sümbül ağa'nın ağzıyla- vuallaahhii de billahii de tillaahii de ayıptır yahu!

arada bir tophane'ye gidip, yalandan bir top göstermek...
surların arasından iki kadırga göstermek... (3d)

bunlar kesmez babacım, hayvan terli!

yahu her şeyi geçtim, koskoca osmanlı ordusu sefere çıkıyor, ulan bari yalandan da olsa bir kalabalık gösterseydiniz ya, atlar, kılıçlar, yeniçeriler... hiçbiri yok, hiçbiri..
20-30 kişi toplayıp yalçın abinin yaşlandırma tekniği'ne benzer bir 'çoğaltma tekniği' ile bir kalabalık yaratmaya çalışmak... anca budur işte bizim yapabileceğimiz. ha şimdi çıkıp diyeceksin ki, ulan güzel kardeşim, yüzüklerin efendisi de aynı teknikle çekildi, orda da aslında 100 milyon kişi yoktu!
o zaman ben de sana derim ki, git burdan! git kendini çok divdirmeden, git çok geç olmadan vakit, iş işten geçmeden hayatına kaymadan git!

'biz onlar gibi nasıl yapalım reyiz, paramız yok' hikayesini geçeceksin bir yol, karşınızda geri zekalı yok. ve bunları söyleyebilmek için tarih profesörü olmaya da gerek yok. 'bizim milletimiz mal, önüne ne koyarsan yer, salla gitsin babaaaa' 'şurdan yalandan bir iki asker gösterelim, sonra yine hürremle mahidevran davasına gireriz, tamam işte, al sana 90 dk'.. bizim mantığınız bu işte, bu memlekette herkes birbirini sikmeye çalışıyor, herkes az verip çok alma peşinde, aksini iddia eden yoktur sanırım.

son olarak; 'beğenmiyorsan çık sen yap da görelim' diyenlere de kafam girsin!
az bi değişin amk, azcık geniş bakmayı öğrenin, yeni cümleler kurun, böyle ezber yaşanmaz hayat, bu kadar gerzek, bu kadar mal olunmaz...
dizinin sonunu merak edenler özelden ulaşşınlar.
gereksiz bir ayrıntı belki fakat venedik elçisi'nin şapkasındaki tüy her bölümde yer değiştiriyor, bir solda, bir sağda. şapka iki taraflı da takılabiliyor mu bilinmez tabi.
artık savaş sahnesi ister bu dizi gerçekten. tamam amerikan filmleri ayarında bişi beklemiyoruz ama bilgisayarla falan biraz bilgilendirici şeyler yapmaları gerek.
ille harem gösterilecekse de gıdılı çeneli itici hürrem, mıymıntı hatice ya da kemik torbası mahidevran değil de karizmatik nigar kalfa ve türk lokumu ayşe hatuna daha çok yer verilmesi rica edilir. yapımcılara duyurulur.
her şeyi geçtim de hürrem'in koskoca cihan padişahına süülümaan diye seslenmesi çok itici gerçekten. padişah lan bu. lisedeki sevgilinle mi konuşuyorsun.

- süülümaaann aşkımmm bana rodos'u alsanaaa yaaa lütfeeennn..

- ya hadi bi s.ktir git..
oyuncu kadınların yakında zature olacağı dizidir.. ulan hepsinin meme ucundan yukarısı meydanda, o biçim saray ısınmaz ay balam. dekolteyi kısmak ya da topyekün playboy hatunları misali salıvermek gerekiyor. bak o zaman hem reyting rekoru hem abazan istatiği nasıl elde edilirmiş gör.
dizinin kaldırılması için ahlak polisliği yapanların, oyuncuların göğüslerinden başka bişeye bakmadıkları dizi.
şu muhteşem yüzyıl dizisi için 74.000 şikayet gelmiş rtük'e. eh benim akıllı halkım. eh benim bünyesinden zeka fışkıran halkım. sadece bu mesele kaldı değil mi ülkede?
muhteşem yüzyıl diye bir dizi çıkıyor ve herkes böyle dizi mi olur diye bas bas bağırınıyor. peki geçen günlerde atatürk heykelinin yakılmasına tepkiniz nedir?
tabii ki de yok. neden?
dizi izlemekten beyni sulanmış, ahmak insan topluluğusunuz.
gerçekler bu kadar yakınken, olur olmaz işlerle uğraşanlardansınız.
bir gün sizde yanacaksınız. eğer tarihim deyipte bir diziye karşı geliyorsanız,
gerçek hayatta tarihinizin en önemli 'adam' larından birinin yakılmasına suskun kalıyorsanız.
emin olun bir gün siz de yanarsınız.
yıkanan beyinlerinizle, unutturulan günümüzle sizlere başarılar diliyorum.
iyi seyirler.
lan bu ibrahim..
sen kalk her akşam balkona çık, al kemanı eline çal..
tamam kıza artistlik olsun diye bizde biliyoruzda, insan farklı bir parça çalar..
her akşam damda ibrahim gıygıdı gıygıdı saray ahalisi bıktı lan..*
hürrem'in türkçeyi bariz alman aksanıyla konuştuğu dizi.
eleştirileri hak etmeyn dizidir. bakınız efenim. diyorlar ki kanuni dizide doğru yansıtılmıyor, dizi kanuni zamanına uyarlanmıyor, vs. vs. öncelikle bu sadece bir dizidir. belgesel değil. yani dizinin ilgi çekmesi için biraz gerçek dışına çıkılması gereketir. bir nevi roman gibi. ayrıca dizinin mesajı çok güzel ve rahat bir şekilde anlaşılıyor. kanuni sonuçta halkını seven, kanunlara dikkat eden, cesur, topraklarını mümkün olduğunca büyütmeye ve de haklıya hakkını vermeye çalışan birisi olarak yansıtılıyor. önemli olan bir kere bu. hürrem sultan ise gerçekte de olduğu gibi zeki ve sinsi biri olarak yansıtılıyor. ve önemli olan bunu seyirciye iletmek ve ilgi çekicek bir şekilde anlatabilmektir.
ayrıca bu dizi büyük bir ihtimal ile balkanlara ve arap ülkelerine de verilecektir. ve yukarda yazmış olduğum mesajları kolay bir şekilde yansıtılmış olucaktır.
özet geçersem efenim, bu dizi bir belgesel değil dizidir. bazı detaylar gerçek dışı olabilir. ama ana fikri sonuçta yansıtmaktadır.
pargalı damat ibrahim paşa'nın her türlü sürüklediği dizidir. o ne karizma lan herkese posta koymalar, ibretlik ayarlar...
adının muhteşem okan (yalabık) olarak değişmesi gerektiğini düşündürten dizi. yahu bu adam her dizide yardımcı erkek ama her seferinde onun sayesinde gidiyor dizi.
show tv de yayınlanan eskilerde yaşanmış olan konuları olan dizidir.
osmanlı 30 kişiyle mi sefere gidiyor diye sonuç çıkaranları ortaya çıkaran dizi. bütün orduda zaten padişahın olduğu sarayda toplancaktı.
gerçeği yansıtmaz bu kesinlikle doğrudur haremdeki her kızı tabiri caizse genel evden alır gibi hünkarın odasına alması nikahlanmaması,kadınların süsleri fora gezmesi,cariyelerin yabancı isimlerle anılması gibi bir çok yanlış anlatımı vardır,yanılgı diz boyudur ama dizidir işte afedersinizde bi kıçı kırık ingiltere kraliyetinden 6 cilt roman çıkıyosa topkapı hareminden 120 dk lık dizi çıkmış çok mu?bırakın efendim sorgulamayın izleyin işte verdiği keyifse keyif..sorun çocuklarımız aman diyim tarihi yanlış öğrenmesinse merak etmesin kimse hiç birimiz televizyon izleyerek öğrenmedik tarihi;merakı olan zaten bunu okuyarak araştırarak yapar;zaten o diznin özetinin bitmesini bekliyip izliycek çocuğun öğrendiğinden de hayır gelmez.yatsın uyusun gündüz vakti okusun öğrensin.
namaz kılarken secdeye bakmak namazın en önemli kurallarından biri olmasına rağmen *, kanuni sultan süleyman'ın namaz kılarken hiç de secdeye değil direkt karşıyı seyredişi namaz kurallarına aykırı değil midir ey senaristler ? buna nedense hiç dikkat edilmemiş bir dizidir muhteşem yüzyıl.

edit: imla falan filan.
her izleyişimde -ki yanlızca toplamda 15 dk demek oluyor- the tudors'la kıyasladığım dizidir. Biz neden yapamıyoruz abiler beyler beybabalar?!!
pargalı'ya bulaşmıcaktın be hürrem naptın o kadar savundum seni bağrıma bastım. 5 "allah kuruşu" değerin yok artık gözümde.

show tvde her çarşamba yayınlanan ve kanuni sultan süleyman devrinin osmanlısını anlatan dizi.
okan yalabık'ın tek başına muhteşemleştirdiği dizi.oyuncu seçiminde verilmiş tek doğru karar. aslında o kadar iyi bir oyuncu ki hangi dizide hangi rolde olursa olsun dizinin başına gelmiş en iyi şey olacak yetenek, karizma sayesinde seyredebildiğim dizi.
yemek masasında kucağındaki kadına üzüm yediren macar kralı sahnesi ile beni benden almıştır. tabi bir de (bkz: yüzüm öldü)