bugün

boktan dizi.

boktan yalanlar, boktan karalamalar. yani islam ve osmanlı düşmanlığını insan biraz daha karizmatik yapar. bayağı.
o değilde, bundan sonra ne zaman sultan süleyman dense aklıma halit ergenç gelicek lan.

ııyykk.
halit ergenç binbir gece dizisinde şehrazatla konuşur gibi sanki hala. bu ağızları bıraksın. yiter gali.
bir çok yazarın eleştirisine neden olan dizi. aslında yazarlar senaryoyu verseler de herkes kurtulsa yahu. yazın verin oynasınlar.
hürrem'in sultan'ın saraydakilerin taklidini yaptığı ve sultan'ın katıla katıla gülmesi yetmiyormuş gibi bir de tekrar yap dediği sahneyi görünce ne izliyorum lan ben dediğim dizi.

bir de hürrem fena halde drew barrymore.
kesinlikle yayından falan kalkmaması gereken dizi. şoyle 15-20 bolum daha sürsün ki bu arkadaşlara bir daha tarihi dizi falan çektirmesin sermayedarlar.ulan bekliyoruzki 2-3 çift büyük laf etsin kanuni, şoyle kralın birine okkalı bi mektup yazsın, uluslararssı ilişkilerde şahane bi manevra yapsın, ordusunun başında atıyla karizmatik bi konuşma yapsın, ve hayatından daha bir çok şahane ayrıntı görebilecekken işi gücü harem olan, boş zamanlarında imparatorluk yöneten bir padişah görüyoruz, ulan hürreme ayırdığı vaktin yarısını devlet yönetimine verse demek amerikaya kadar bizimmiş topraklar diziye göre. sinir bozucu bide hürrem bulmuşlarki tam sopalık, bilmeyen biri olsa şoyle afrikadan falan biri izlese eski zamanlarda geçen brezilya dizisi sanar. bide tudors la aynı gün yayınlanınca ne kadar kopya olduğu dizinin daha da bi açık ortaya çıkıyor. ama tabi oyunculuk var tudors da burdan farklı olarak, gerçi göğüs dekoltesi olayında tudors la rahat yarışırız. asmalı konak tarzı tarihi film, hayırlısı.
ikinci bölümünün gösterimi ile birlikte şu ana dek hakkında 733 entry girilen (30 sayfa) dizi.

diğer ses getiren dizilerin sözlük reytinglerine bakalım bir de;

aşk ı memnu: 60 entry, 3 sayfa...

fatmagül ün suçu ne:525 entry, 25 sayfa...

ezel:82 entry, 3 sayfa...

küçük sırlar:388 entry, 16 sayfa...

öyle bir geçer zaman ki:232 entry, 10 sayfa...(seyretmediğimden unutmuşum sonradan ekledim)

behzat ç:180 entry, 8 sayfa...

istatistiklerden de görüleceği üzre muhteşem yüzyıl ismine nazire yaparcasına muhteşem bir başlangıç yapmış, beklenen ve hakettiği ilgiyi sözlük yazarlarından görmüştür.

şimdi bu ilgi tarih e diyeceğim ama diğer ses getiren projelere bakıyorum da ilgimizi çeken tarih değil sanırım...

uludağ sözlük yazarlarının bir diziye ilgi göstermesi için gerekenler;

a)tecavüz

b)çarpık ilişkiler

c)am göt meme

d)entrika

e)sıradışılık

buradan da şu sonuca varabiliriz.
uludağ sözlük kullanıcıları her ne kadar kültürel birikim olarak türkiye ortalamasının çok çok üzerinde de olsalar, dağdaki çoban ile aynı şeyleri beğenebilmekte, aynı şeylere tepki göstermektedirler.
zaten bu tespitin aksi bir durum olsaydı kiraladığı ata tecavüz eden makine mühendisi vakası da yaşanmazdı bu ülkede.

bizi, türk toplumunun bütün katmanlarını birleştiren yegane değer görüldüğü üzre ne bayraktır, ne din, ne dil...
türk toplumunu birleştiren yegane unsur dizilerdir.
bu birleştirici unsur derhal anayasaya ilave edilmeli ve tc anayasası 3. maddesi;
--spoiler--
MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Millî marşı "istiklal Marşı"dır.
milli bütünleştiricisi ekran dizileridir.
Başkenti Ankara'dır.
--spoiler--
şeklinde değiştirilmelidir.

not: istatistike dahil olan tüm dizilerin 2. bölüm yayınları itibariyle 3. bölümlerinin başlangıcına kadar olan entry ve yorum sayıları baz alınmıştır.

not2: kurtlar vadisi pusu ve yaprak dökümü adlı diziler sözlük açılmadan başladığından dolayı değerlendirme dışı bırakılmıştır.
not3: binbir gece adlı dizi sözlük açıldıktan sonra başlamış olsa da yazar sayısının azlığı ve dizi başlıklarına o dönem itibar edilmemesi ile gerçek reyting ölçümü yapılamayacağından değerlendirme dışı bırakılmıştır.
başladığı günden bu yana twitterda trending topicsten düşmeyen dizi.

neden bu kadar abartıldı anlamış değilim. bu sadece o zaman masal tadında anlatan bir televizyon dizisi. televizyonda gördüğü herşeyi bu kadar ciddiye alıp kıyametleri kopartan bir millet var mıdır acaba?
Ona kalırsa ayıla bayıla izlediğiniz aşk-ı memnu da yaprak dökümü de gerçek değildi. gerçekler kitaplarında olduğu gibi değildi. hep çarpıtıldı. ve bunlar bir sanat eseriydi. kanuni ne kadar şairse, kuyumcuysa halit ziya uşaklıgil de reşat nuri de sanatçılardı.
gel gelelim şu harem mevzuna.
tartışmalar o kadar komik bir hal almaya başladı ki acaba dedim içimden beni leylekler mi getirdi. yoksa bölünerek mi çoğaldım.
28 yaşında tahta geçmiş bir padişah. zamanının en güçlüsü. ego tavanda. neden bu kadar üzerinde durduldu.
bi de mahkemeye vermişler. totomla güldüm. şuandan itibaren hiç dava açılmasa yargının elindeki dosyalar 5 senede bitiyor. bide bizim zekiler televizyonda gördükleri diziyi mahkemeye vermişler.
her ne kadar şaşırdım desem de şaşırmıyorum artık. bu millet öyle bir millet ki çakır ölünce cuma da gıyabında mevlüt okutuldu.
madem televizyonda gördüğünüz herşeyi bu kadar ciddiye alıyorsunuz ülkeyi bu hale getirenler her gün televizyonlarda. ilk önce onlardan başlayın bence.
Osmanlıyı kötülemeye,padişahları zevk düşkünü göstermeye çalışan,erotik dizidir.
millet hala sallayadursun ikinci bölüm de aldığı %58 izlenme payıyla amına koyduk bülent başkan demiş dizidir.
erotiklikle alakası yoktur. öpüşmeyi erotik unsur olarak görenler önce aşk-ı memnuya baksınlar.
kıyafetler, dekor çok başarılı. oyuncular da harika. şimdilik güzel gidiyor bu dizi.
bu diziyi "osmanlıyı zevk düşkünü gösteriyorlar, aslında osmanlı hoyluydu* boyluydu* vs. vs." gibi zırvalarla savunanların analarına küfretsen gıkları çıkmaz.

bu kadar koyun olmayın, çıkın artık kabuğunuzdan da özeleştiri yapma yürekliliğini gösterin adam gibi.. atalarınız(!)ın hatalarını, zaaflarını kabul ettiğiniz zaman belki bir kaliteniz olur dünya platformunda.

(bkz: #10486539)* (bkz: point finale)
izlediğim her an derin bir ahhhh çekip babama sitem ettiğim dizi. harem sahnelerini, cariyelerin özel olarak hazırlanmasını her gördüğümde kuramadın ki baba bir imparatorluk bende sefa süreyim haremimde derim...
(#10486423)
bu kadar reytingi neye göre aldığını merak ettiren dizi.
kimine göre ana hikaye hürrem'in hikayesi kimine göre kanuni'nin. ne farkeder lan,içinde senin tarihinin en büyük padişahlarından birisinin s.kiş-sokuş maceralarından başka ne var...
Daha ikinci bölümünde %58 reyting alacak ne gördün allah'ını seversen,daha ilk bölümden car car bağıran bir hürrem'le hergece birisini düzen bir kanuni yaratmışlar,bu mudur yani? kaldı ki bu olsa bile nedir bu sıradanlaştırma derdi?
nedir bu özeleştiri yapma derdi,hangi dünya platformunda hangi milleti devleti gördün hatasını zaafını kabul edipte kaliteli sıfatına giren...
biz değil miyiz çocukluğu rambo ve amerikan askerlerinin sahte kahramanlıklarıyla bezeli filmleri izleyerek büyüyen,herşey bu kadar basit olmamalı bir kanuni sultan süleyman ile bir roman karakteri adonis behlül bir olmamalı...
senaristi-kanalı yada oyuncuları paranın gözüne gözüne vursun diye ben mal mal padişahla düzdüğü kadınları dizi diye izlememeliyim...
dizide konsüllerin alttan latince konuşmasının üzerine bozuk bir aksanla türkçe dublaj yapılması resmen saçmalığın daniskası olmuş. resmen şıçmışlar. bu ne la....
kültür ve turizm bakanının çok güzel değerlendirmede bulunduğu dizidir. Beğenmezlerse daha iyisini yapsınlar!Amerikan 1989 yapımı Kanuni Sultan Süleymanın anlatıldığı diziye benzerliği yani taklit olmasıyla eleştiriliyor dizi. Bunu eleştiren gerizekalı zihniyet acaba avrupanın bizim tarihimizi 1989 yılında bizimse kendi tarihimizi 2011 yılında anlatmasını neden eleştirmiyor. Evet mutlaka eleştirilecek, göz tırmalayan tarafları var dizinin fakat eleştiren daha doğrusunu yapmaya çalışsın. herzaman her konuda olduğu gibi laf çok icraat yok malesef.
ecdadımızı yanlış tanıtıyor diyenler haklı olabilir, ne diziyi seyrettim ne de yorum yapacak kadar tarih bilgim var. ancak benim söylemek istediklerimin zaten bununla ilgisi yok. bu dizi yasaklanırsa ne kadar tutucu bir ülke olduğumuz bir kez daha ortaya çıkacak. doğal olarak insanlar beğenmedikleri bir diziye tepkilerini gösterebilirler ancak bu hiçbir zaman dizinin yayından kaldırılmasını istemek olmamalı. bu kadar yoğun tepki gösteren insanların yapacağı en güzel şey diziyi izlememek ve izlenmemesi yönünde eleştiriler yazmaktır. gerçekten ortada abartıldığı kadar büyük bir ayıp varsa emin olun ratingleri düşen ve yayından kalkan bir dizi kadar cezalandırıcı bir araç yoktur.
hürrem caroline'e benziyor sanki.
Araştırmadan, konuşmadan insanlara tavsiye, Hürrem Sultan'ın Kanuni üzerindeki etkisiyle neler yaptırdığını araştırın.
okan yalabık, merve oflaz ve nur aysan'ın görsel şölen yaşattığı ve bu yüzden sıradan çarşambadan kutsal perşembeye geçmesi gereken dizi.
türkiye'de diziyle belgeselin ayrımı yapılamadığı için tartışma konusu olan dizi.

HiÇ BELGESEL iZLEMEMEKTEN KAYNAKLI OLABiLiR DiYOOOLLAR. *
bu diziyi eleştirenler öncelikle gitsinler de kitabını okusunlar. dizi çok çok hafifletilmiş hali. türk yazarların yanı sıra yabancı yazarlardan okusunlar kanuni'yi. hele uyarı cezası verilmesi gerçekten çok komik. bu bir dizi. belgesel değil. bilmeden etmeden yorum yapanlar cahil ve bilgisiz, kültürsüz insanlardan başkaları değildir.
okuduğum yorumlara göre burada iki buçuk çeşit görüş var.
1.görüş tamamen normal olmalı bunlarda vardı neden yüzleşmiyoruz tarzı
2.görüştekiler hayır olmaz olamaz bu değil kanuni tamamen saldırı var
buçuklar ise ben anlamam bakmadım görmedim ama sol üstteki o uçak neyin nesiydi gibi ayrıntılara takılanlar
şimdi toplamda her şekilde tepkiler var ki rütk'e şuana kadar 79bine yakın şikayet iletildiğide söylenmekte.
tarih kimsenin aklanıp karalanacağı bir arena değil olanlar yaşananlar geçmiştir artık bizlere buradan eğer istersek dersler çıkarmaktan başka birşey kalmıyor
artı not: hürremi bazı tarihçiler hiç güzel değil bazıları ise baya baya güzel olmakla tarif ediyorlar keza kanuniye yaptırdıklarıda aşikar olan birisidir
sonuç türkiye gündemi bu kadar kolaydır enflasyon tek haneli rakama düşmüş( ki düştüyse biz görmedik) milli hasıla denilen şey kaçbin dolara çıkmış(ki kaç kişiye düştüğü meçhul) sosyal güvenlik reformuyla ödenen primlerin mezarda bize ne katkısı olacağı hala tartışılmayan bir ülkede varsın hüreem (onun deyişiyle) yiyişsin tvde bazıları kızsın bazıları sevinsin.
Simdi bu diziye bir entry daha girip zaten tavan yapmis popülatitesine katki yapmak istemiyorum ama bu habere katilmamak elde degil. Nasil tepkili bir halkmisiz bende anlamadim. Muhtemelen tepkiyi diziyi izleyerek gösteriyor benim canim halkim. Dün yayinlanmis bölümü %52 küsür izlenmis. Ben rtük olsam sorarim arkadas ne diye sikayet ediyorsun, bak $u kadar oranda izlenmis. Canim halkim benim cok tepkili ama göz ucundan diziyi izliyor. Gercekten cok garip bir milletiz biz...

http://haberturk.com.tr/m...alk-tepkili-mi-demistiniz