bugün

hiç muhabbet etmemeleri...garip işte.
sürekli ezilme tehlikesi geçirmesi, uçmuyor yürüyor hayvan.
ha bir de halı desenlerini yemeğe çalışıyor olması.
dişi muhabbet kuşlarının hiç ötmemesi.
ısırmasına izin verilmedimi ev ahalisine kızmaktır. bizde var bi deli. ısırdığında kovuyorum, benden öğrendiği kelimelerle beni azarlıyor. piskopat mıdır nedir bilemedim.
her zaman yemeğinize ortak olmak ister. sucuk ekmek yenir mi?
ismi gibi olmaması.

vallahi anlayamıyorum ne konuştuğunu..

hani muhabbet kuşuydu?
zaman zaman kafes içinde uçmaya çalışıp kanatlarını hzılıca çarpması, aklınca diyor ki ben diğer muhabbet kuşlarına benzemem, yok omuzuna konarım, yok başındaki saçları dağıtırım, kafesi aç da özgürlüğüme kavuşayım anlamında yandan yandan bakması.
-bacaklarını sonuna kadar açıp kafasını bacaklarının altından geçirerek takla atması.
-kafesin yemlik sürgüsüne kafayı takıp onunla dakikalarca oynayıp durması(sabahın 5'inde)
-su görünce dayanamayıp içine dalması.
-bir türlü çiftleşmek istememesi.
-monitörün üstünde uyuyakalması.
-yuvalığa değil de kafesin dibine yumurtlaması.
az önce omzuma kondu, konuştu epey, sallamadım. sonra kafesine gitti, yem kabının önünde konuşmaya başladı. bir türlü susmadı. kafesine gidip yem kabına baktığımda boş olduğunu gördüm. hayvan bana saydırıyormuş demek. *
ben hariç herkese karşı uysal olması. lan bi garezin bana mı her seferinde parmağımı gagalıyorsun. ahh ahh nur içinde yatsın güzel kuştu yine de.
Bazen sabit bi şekilde tek noktaya bakarlar ve kafesi dürtersiniZ "öldü mü la" diyerekten ama birden ötmeye başlar. Kandırdıımm der gibi. SeveriZ tatlıdırlar, candırlar.
ölmeleri.
gozune dik dik bakınca kafasini ceviriyor.
neymis efenim yan komsunun muhabbet kuşu cavidan'ı getirmiyormusuz.
tribini yediğim.
türk kahvesi içtik mi deliriyor bizdeki resmen kahve tiryakisi oldu. *
enseden ısırması.

laaan!
Uyurken izliyorum da yavru mavru ama tek ayak üzerinde uyuması hiç rahat değil.. yatak mı alsak..
-odaya saldığınız zaman havada birkaç tur atıp pencere kenarina konup tuneyerek saatlerce dışarıyı izlemesi. sanırım anladı tutsaklığını.

-omzunuzda sinirlenince mevzuya kulak memenizden girmesi. hassas noktayı biliyor.

-kafesin üst tellerini bir Michael Scofield edasıyla (belki aylarını aldı) kırıp kanirtarak boşluk yaratması ve o boşluktan kaçması. esaretin bedeli ne filmdi.

-karanlıktan korkmaları. kaçağı ışıkları kapatıp yakalayabiliyorsunuz. hatta o gelip kucağa konuyor.

- mavi olmaları. avatar gibin.

- müzikli dizi jeneriklerine eşlik etmeleri. (zeytin tepesi fragmanına öten kuş var mı başka? !)

- kültürlü olmaları. gazete dergi kağıt ne varsa yemeye başlıyorlar.

- uyurken denge sağlamaları. (kuş eşittir f çarpıcı x)

-içeride planlar yapıp çıkar çıkmaz kolunuza sıcmaları. (o ibne gelsin bi daha ağzına sıçıcam.)

- hip hop müziklere kafa sallayarak eşlik etmeleri. (zikirlere götürücem.)

- sahibini yıllardır bilse de halen bir şeyler tanımak uğruna merakları.

- parmaklarınızla sevişmeleri.

- az yaşamaları, üzmeleri. ;(
yuvalığın sürgüsünü açarak dışarı çıkması. sabahleyin çivi çekiçle girişip sabitleyeceğim o sürgüyü.
1 metreden yükseğe uçamaması. yere inip ordan hızını aldıktan sonra kafesine çıkıyor koşa koşa.*
Küüüt diye pencere camına çarpmaları. Kafa beyin kalmadı garibanda.
He bir kere de burnuma konmaya çalışmıştı.
kendisini saldığım halde uçmuyor uçamıyor. kafesin kapısı kapalı olsa bile açıp içeri giriyor manyak.
sehpa üzerinde duran kitabımı kemiriyorlar. inatla kaldırmıyorum kitabı yerinden. bakalım nereye kadar kemirecekler. zuleyha seni seviyorum diyorum Yusuf bağırmaya başlıyor kıskanma lan diyorum kızıyorum yusufa, zuleyha yusufu kanatlarının arasına alıyor sanki zarar vereceğimi düşünüyor. garip hayvanlar vesselam.
kafesteyken kafesin üstünde asılı olan salıncaklarını oyuncaklarını vs yerinden çıkarıp yere düşürmek. evin içinde gezinirken kitaplık, raf benzeri yerlere konup gücünün yettiği şeyleri tutup yere atmak. bide arkasından bakışları yokmu.*
taklit yeteneği.
kapı zilini taklit etmesinden mütevellit, dakika başı kalkıp kapı açmanıza sebep olur.
kuş beyinli işte.
Açıkta kalmış iskambil destesinin uçlarını kemirmesi. Tabi bende kemirdiği yere göre kağıtları ezberlemiştim* gerçi bir gün pişti oynarken anladılar durumu, koca deste cumburlop çöpe. Neyse onlarca kazandığım yeterde artar bile. *