bugün

okuyan insanda güvensizlik duygusunu tavan yaptıran bölüm.
deney esnasında ;
kullanılan solüsyonun temizliğinden, yeniliğinden, uygun sıcaklıkta bekliyor oluşundan şüpheleniyorsunuz.
inkübasyona bıraktığınız hücrelerinizin ortamındaki karbondioksit seviyesinin uygunluğundan şüpheleniyorsunuz.
ölçüm yapacağınız ph metrenin kalibrasyonundan şüpheleniyorsunuz.
kullandığınız pipet uçlarının otoklavlansa bile temizliğinden şüpheleniyorsunuz.
deney protokolü araştırırken 7-8 farklı yöntem bulup hangisini kullanmanız gerektiği konusunda şüpheleniyorsunuz.
bir anlık şüphesizlik sonucu bir sürü işi bok etme ihtimaliniz var.

ben her şeyi sorgularım, psikolojim çok sağlamdır, acayip sabırlıyımdır diyorsanız okuyunuz.
lise de yıllarca hayalini kurup tercih etmediğim bölüm. kendi adıma iyi ki de seçmemişim diyorum giriş dersini iki yıldır veremiyorum fakültesini okumaya kalksaydım daha çok sürünürdüm. yarın 10. moleküler sınavım evet.
kız isterken sorun olur.

-oğlumuz ne iş yapıyor ?
+moleküler biyoloji ve genetik.
-ssk'sı varsa insan insan olsun önemli değil.
Düşündüğüm ama en yüksek ünide bile düşük puanla girildiğini görünce direk elediğim bölüm.
Mezun olduğum bölüm.

En sevdiğim ders "adli genetik" ti.
Mezunlarinin turkiyede ilkokul fen ve teknoloji derslerine girdigi bolum.kesinlikle yurtdisi olanaklarindan yararlanilmali.
Aslında taşaklı bir bölümdür fakat kesinlikle Türkiye de okunmamalıdır.
En zor bölümlerden biridir.
Bölümü ingilizce okumadıysan boş kardeşim amacına aykırı bir kere.
iyi bir laboratuvar eğitimi için devlette boğaziçi, odtü, itü, ve iyte nin dışında pek çıkma.
Ayda 90.000 dolar kazananlar varmış?
Evet amerikada var ama onlar dünyanın en iyileri sen sürüneceksin senin yarı puan akmış mühendis arkadaşın bile belki seninle dalda geçecek hava atacak sana
Normal bir mbgci için konuşuyorum.. Para kazanamazsın...
peki ya ilaç sektörü?
Turkiyede yeni ilaç üretilmez...formülü alırlar yapıştırırlar
Ve bu yüzden kendini bir araştırma merkezinde hayal etme hem ilacın diz ayarlaması için daha gerek yok ki bir biyoloğa 1.500 tl verirler iş tamam..
Hee diyelim bu iş girdin 2 yol var adam gibi yaşamak için
1.yol çok çalışmaktan öte doğuştan iyi bir bilim adamı olan gerekir yani bitirme projen, yüksek lisans tezin o kadar iyi olacak ki ses getiricen (%1-%2 ihtimal)
2.yol hoca olucan üniversite laboratuarında da araştırma yaparsın 2.700 le falan başlarsın iste...
Ama benden size sonsöz
Hayat ciddidir ama pişman olacaksanizda hayallerinizin peşinden gittiğiniz için olsun...keşke demeyin inşallah
ingilizce olanı daha makul olan bölümdür. Kendini geliştirebildiğin ölçüde olanakların artar.
Okumayı düşündüğüm ikinci bölüm buradaki yorumları ve şu siteyi http://genetikbolumu.blog...-meslegi-genetik.html?m=1 okuduktan sonra kafam allak bullak oldu ve kimsenin dediği birbirini tutmuyor ya övmüşsünüz ya sövmüşsünüz gerçekten ilgim var ve labda çalışmak araştırma yapmak bunlardan sıkılmam ama parası da en azından 3 4 arası olsun istiyorum çok mu şey istiyorum işsiz kalıcaz bi de. Okuyan okumakta olan bilgisi olan iltibata geçerse sevinirim.
öğrencilerine evrimi, yasayı, teoriyi, kanunu öğretmekten aciz bölüm.

https://www.uludagsozluk.com/e/32566609/
Zamannda gitmek istedigim ama en yüksek alan yere bile puanm fazla geldigi ve saçma salak puanlara da okunabildiği için gitmedigim bölüm. Issiz kalma korkusu da var tabi.
Geleceğin mesleği olarak niteleyebiliyordu bazıları için. Nerde bu gelecek dedirten meslektir.
bu sabah öğrencisi olduğunu iddia eden aklı evvel bir ergen sözlükte evrimin safsata olduğunu iddia ediyordur. bu iddiasına refarans olarak da eğer evrim gerçek olsaydı teori değil kanun olurdu gibi çok değerli bi bilgiyi bizimle paylaşmıştı. umarım yalan söylüyordur. aksini düşünmek istemiyorum bile.
Sınav dönemleri Darwinizme dayanan birçok şey okuyup, sınavlardan yüksek not almak için bu inanmadığı şeyleri yalayıp yutan ve kağıda döken ve aynı zamanda 5 vakit namaz kılan bir arkadaşımın okuduğu bölümdür :(
bölüm için iş imkanları ve okuma zorluğu hakkında bilgi sahibi olanlar bi mesajı çok görmesin.
Alakam olmadığı halde bölüm derslerine katılıyorum. Lab çalışmalarıda oldukça zevkli geliyor.

Edit: patoloji laboratuvar teknikleri okuyorum.
okuduğum bölümdür. bilgi almak ve motıve olmak için genç kardeşlerime tavsiyem tumblr da bulunan zephyrus blogus sayfasında altlarda bulunan yazıyı lütfen okuyun yararı dokunacaktır.

http://zephyrusblogus.tumblr.com/
Türkiyede okuyanlara bi tarafımla güldüğüm bölümdür. Yurt dışına çıkacaksan burada niye okuyorsun. Burada kalacaksan bu bölümü bitirip insan klonlamayı mı düşünüyorsun geçenlerde yasaklandı.
En sevdiğim ders.