bugün

uludağ sözlük moderasyonunun sözlüğün yazarlarını apolitikleştirmesi durumudur. apolitiklik
benim beynimde kötü bir şey değildir. ama hiç siyaset konuşmamak anlamına da gelmez.

insanı siyaset konuşmaktan soğutan, herhangi bir sorununuzu iplemeyen hatta bu konuda ukala davranan, bir derdim var içeriğinde inceleniyor gözüken bir konuyu, isteğiniz reddedildi şeklinde özelden cevaplayan bir moderasyon bizimkisi.
özellikle bu ukalalık mevzusu almış başını gitmiş bir durumda. moderasyonun işlerini msn aracılıyla yürüttüğünü de düşünürsek durum vahim ki vahim. ahbap çavuş ilişkisi içerisinde yürümekte her şey. moderasyonla argo tabirle elli kollu olanlar istediklerini yaptırıyorlar maalesef. devlet dairesinden herhangi bir şekilde farkı yok ben buna inandım.

gelelim siyaset meselesine. siyasi entryler girmeyi bir süre önce bırakmıştım. sırf bu yukarda bahsettiğim durumlardan ve ilişkilerden dolayı. önemli değil girip girmemek illalık bir durum söz konusu değil benim için. onun dışında yığınla konu var zaten yazacak. bir şeyler karalayıp dururum burda. mutlaka vardır yazacak bir şeyler. ama bu kürtçe meselesi umumiyetle moderasyonun yetersizliğini göstermekte.

bu kürtçe meselesini bir türlü halledemiyoruz. hallettiremiyoruz moderasyona. illa manifesto mu vermemiz lazım ya da e-muhtıra mı bilemiyorum. kürtçe entry girilmemeli kardeşim. bunun bir faşizanlıkla alakası yok. lazca da girilmemeli, çerkezce de, arapça da. en iyi klon sözlük olma iddiasındaysa eğer bir sözlük buna izin vermemelidir. atası olan ekşi sözlüğe bakılabilir bu durumla alakalı. beceriksizlik demek istiyorum ama değil. zira biliyorum bunun halledilmesi çok zor bir şey olmadığını. ama moderasyonun toplanıp birbirleriyle konuştuklarını bile sanmıyorum ben bu konuda. ciddiye bile almıyorlar eminim. kahkahaları gözümün önüne geliyor. troll lan bu adam zaten s.ktir et ibneyi gibi bir yaklaşım sergiliyorlardır büyük ihtimalle.

yahut moderasyonu engelleyen bir durum söz konusudur, bu saydıklarım değilse. kendi boylarını aşan. yani yapmak istiyorlar ama yapamıyorlar, büyük engeller var onları zorlayan. bilemiyorum. var ama bir şey.
işbu konuların hepsi yazarları seks, 31, abazanlık, hacet gidermek, burun karıştırmak, eski sevgili, futbol gibi konulara yöneltmekte ziyadesiyle. ve benim tanıdığım bir çok kıymetli yazarı da siyaset konuşmaktan alıkoymakta aynı zamanda.

şimdi tahayyül edin. ben türkçe biliyorum ve bir ortamda türkçe bilen biriyle italyanca konuşuyorum. ne kadar abes ve şuursuz ve ayıp bir şey değil mi? bize nasıl öcü gözüyle bakılır orda. ya da tahayyül etmeyin, yazın akın akın türkiye'ye gelen almancı vatandaşlarımızın bizim yanımızda almanca konuşmalarını düşünün. allah bilir neler demişizdir hepimiz.
bu da böyle bir şey arkadaşlar en masumane en basit şekliyle. bunu bildiğiniz tek kelime olan tahammülsüzlüğe, faşistliğe yormayın hemen. bunları söyleyecekseniz yine, hiç konuşmayın daha iyi.

moderasyonun bunu da sallamayacağını ve kıkır kıkır güleceğini biliyorum. ve bundan sonra siyasi içerikli entry gireceğimi sanmıyorum. seksle, futbolla idare ederim bende. ama şurası kesindir ki moderasyon kendisine olan saygıyı yitirmiştir. yazar moderasyona olan saygısını yitirmiştir. moderasyon yazarlarına olan saygısını yitirmiştir.