bugün

gaddar annedir. o zaman çocuğunu evde doyur da götür misafirliğe denilir. ayrıca çocuk bu canı da çekebilir.

- bir de kek ister misin yavrum
+ hayır ona kek yedirmeyiz
- neden?
+ otla besliyoruz, tarlada çalıştırıcaz gerek yok o kadar
-!'^%%&&/%+
toplumsal bir baskı altında, yaşadığı öz güven eksikliğini kendi gücüyle kapatmaya çalışan annedir..
annedir, her zaman eli öpülesidir..
fakat iyilik yaptığını zannederek sağlıksız bir birey yetiştirmektedir..
annedir,
anadolu kadınıdır,
guruludur,
sevilesidir,
saygı gösterilesidir..
özellikle sağlığında değerini bilinmelidir..
aşırı koruyucu ve çocuğun her işine/özel hayatına karışan, tipik türk annesidir.
fırat'ın annesidir.

(bkz: kola işçem ben) * * *
devamında " aslında o bir şey de yemez. " gelebilecek anne cümlesi.
sağlıklı düşünemeyen anne modelidir. yeni nesil anne adaylarının bu gibi olaylardan ders çıkararak bu tarz saçma hareketlerden kaçınmaları gerekir.
o bişey bilmez diyen anne modeliyle aynıdır.sinir bozucudur.
ev sahibi; ne alırdın minik
misafir çocuk; bi buzlu fiski teyce
misafir anne; o bişey içmez
ilerleyen yıllarda muhtemelen çocuk 30 yaşına gelip de evlenemedi mi "bir kız bulup da evlenemedin; bak bilmemnenin oğlunun 2 tane çocuğu oldu; sen hala otur" diyecek annedir. sen ta küçükten onun adında karar vermeye başlarsan tabi sana bagımlı yetişir çocuk. sonra kız da bulamaz ev de kuramaz. *
- oğlum sana meyve suyu yapayım seversin sen ?
- ols..
- o içmez teyzesi yorulma sen .
- teyze bana geliyorlar bira alayım ben ..
- tamam oğlum ?!?!
hayret edilecek durumdur ? hala bu tipolojide anne var mıdır acaba ?
"içilir ki" diye yanıtlanması gereken annedir. *
+ uğurcan ne içersin?
* ..
- o bir şey içmez teyzesi ben bir çay alayım
+ kek ye bari?
* ..
- kek hiç yemez
+ çikolata al bari bir tane
* ..
- eve giderken alırım ben ona
+ allah belanı...
- ona bir şey olmaz bana bela oku
cahil bilinçsiz annedir.

ileride çocuğu öğrenilmiş çaresizlik adı altında bir çok psikolojik sorunla boğuşurken evde kahvesini yudumlayacak annedir. çocuk ileriki yaşlarda sosyal fobi, çekingenlik, topluluk önende konuşamama, kendini ifade edememe, çok başarılı olacağı konularda bile pasif kalıp yeteneklerini gösterememe gibi durumlarla karşılaşacaktır. eğer çocuk bunların farkına varıp tedavi olmazsa silik sıradan bir hayat yaşayacaktır. o yüzden bilinçli çocuk yetiştirmek gerekir ve onu yetiştirirken özellikle 0-6 yaş arası çok dikkatli olmak gerekir.onu koşulsuz severek ona özgüvenini kazandırarak, ileride önüne çıkan sorunlarla başetmesini sağlayacak gücü kendinde bulmasını ve ona gereken herşeyin aslında kendi içinde olduğunu aşılamak gerekir.
bişe içte gör evde sana neler yaparım anlamı taşıyan cümleyi kuran anne...
gece altına işediyen çocuk için annesinin söylediği repliktir.
çocuğunun mutant olduğunu sanan annedir. oysaki normal bir insan türünün çocuğu sıvı ihtiyacını karşılamak amacıyla bir şeyler içmek eylemini gerçekleştirir.
Bu lafı kullanan anne ile aynıdır.

(bkz: Tatlı yemesin arabada midesi bulanır)
çocuğunun verilen sıvıyı kötü emellerine alet ederek kendisini rezil etmesinden korkan annedir.
türk annesidir.

genelde böyle misafirliğe gidilen teyze sevimli tavırlarıyla ne içersin, ne yersin , bak bunlar çok güzel tadına bak derler..

çocuklar tam cevap vericekken , annecik araya girip benim çocuğum içmez teyzesi, benim çocuğum sevmez onu diye öne çıkarlar

çocuğun yiceğide varsa anne sayesinde yiyemez..
ev sahibine\ sahibesine zahmet vermek istemeyen annedir.
tipik türk annesidir. çocuksan senin konuşmaya hakkın yoktur. sana sorulan her soruya kişiliğini hiçe sayarak annen cevap verir hatta acıkmanı bile kontrol altında tutmaya çalışır. olur da yanlışlıkla bir şey istersen annen hiç terbiye almamış bu çocuk bakışlarına maruz kalacağını düşünür.
bir şey içmezle sınırlı kalmayan durumdur. yeri geldiğinde bi şey yenmez, tuvalete bile gidilmez. annenin yanından ayrılınmaz. aslanın avına baktığı gibi bakan anne, yavru aslanın annesine bakışlarını aldırmaz, diğer insanlara alt komşunun evinin mobilyalarını değiştirdiğini anlatmaya devam eder.
birilerinin ona ;
çocuğununda olaylar arasında ilişki kurabildiğini,
düşünebildiğini ,
karar verebildiğini
üstelik başka insanların evindede konuşabilme yeteneğinin kaybetmediğini orda da konuşabilmekte evdekinin benzeri bir başarı yakalayabileceğini
söylemesi gereken ebeveyn tipi.
yerim dediğinde annenin çimdiğiyle karşılaşmak mümkündür. bu çimdik gizlidir ve aniden yakalar insanı.