bugün

Bugün krizine girmiş olduğum, insana dünyada cehennem azabı yaşıyormuş hissi veren kronik ağrıdır.yanında promosyon olarak illet bir mide bulantısı verir. kafamı duvarlara vurdurur her seferinde. her vuruşunuzda sanki iyi geliyormuş gibi hissedersiniz. ağrı kesici içip uyumaktan başka çaresi yoktur. Acile bu sebepten gittiğinizde 3 derece içinde 2. derece hasta olarak sınıflandırılırsınız. burdan da sözlükteki tüm migren hastalarına sabır ve güç diliyorum.
an itibariyle mide bulantısıyla başağrısını organize çalıştırıp ebemi bellemiş olan hastalık. kafama sıkıp gidicem.
insanı doğduğuna pişman eden ağrıdır. şiddetli rüzgara maruz kaldığımda ya da stresim zirve yaptığında kaçınılmazdır benim için. dün bütün günümü hiç oldu. beynimin sol tarafı hala yeni bir atak gelecek gibi. ağrı tek de gelmez; mide bulantısı da bonusu. vücut kendini migrenin geldiğini hissetiğinde kapatmalı, böyle bir sistemi olmalı. * *
bir kadın ismidir.
uyuşturucu bağımlısı olmaktan daha az kötü olan baş ağrısı..

yasal uyuşturucuları kastediyorum. metamifin i bol olan hani.
kriz geldiginde ölmek istedigim bas agrisi.
günler sonra gene tuttu. 3 saat dünyayla iletişimim kesildi resmen eve geldim ilacı aldım şimdi gene zonkluyor ama azaldı. kökten bi çözümü yok mu bu lanet olası hastalığın. bıktım artık lan bu yaşta bu ağrıyı çekiyorum.
son 3 gündür tutulduğum ağrı. hafif hafif ama sürekli ağrıyor, hiç durmuyor, sadece uykuya dalacakken artıyor, uyutmuyor (dün 6'da uyuyabildim).
bazı müdavimlerinin, ardından gelen euforik sakinliği yaşayabilmek için katlanmaya değer buldukları baş ağrısı türü.

nörolog oliver sacks'ın kitabının adı.
geçmek bilmeyen ağrıdır. ses, ışıktan ve stresten de uzak durmak gerekir. (bkz: yaşamayan bilemez)
allahın belası cezası bir illettir. allah bin belasını versindir.

öyle bir pisliktir ki önce yavaş yavaş gelir. böyle deprem gibi alttan alttan beyninize kadar kafa tasınıza güm güm diye vurur. sonra gözlere gelir, gözlerinizin arkası ağrır. başınızı sağa sola çevirip, gözlerinizle hareketli cisimleri takip ederken sıkıntı çekersiniz. pis bi mide bulantısı baş dönmesi olur. şiddetlenince kusacaksınız zaten. ilaç içtiyseniz o ilacı da kusma ihtimaliniz vardır. işte o zaman sıçtınız. acile gidip iğne yer uyumaya çalışırsınız.

başınız öyle bi ağrır ki uyutmaz, uyuyorsanız da uykudan uyandırır. günlerce sürebilir hem de hiiç durmadan. bırak kafayı duvarlara vurmayı saçınızı başınızı yolarsınız saçlarınız elinizde kalır. yemeniyi kafaya sarıp sıkı sıkı bağlamalar falan... ellerinle şakakları sıkmalar... öyle lanet bir ağrıdır ki n'aparsan yap geçmez, keyfi ne zaman isterse o zaman terk eder seni.

ışık ve sese öyle bi hassasiyet olur ki sanki kulağınızın dibinde hoporlor ile bağırıyorlar. beyninizde yankılanır, kulaklarınızın zarı uyuşur böyle tarif edilemez bir şey.

ışık da gözlerinizi alır bırak ortam ışığını, tv ye bakamazsınız, bilgisayara falan bakamazsınız, telefona bile bakamazsın o ışık mahveder beynini.

buzlar koyarsın anlına ensene o da uyuşukluk ve serinlik verdiği için o an iyi hisseder gibi olursun ama aslında değilsindir. sana numara yapmıştır aslında ibne.

ama o ağrı hafifleyince bir tek uyumak güzeldir...ondan daha huzurlu bir şey olamaz. uyursunuz bi güzel. kimse sisi uyandırmasın mümkünse. kendiliğinizden uyandığınızda iki ihtimal vardır. ya kuş gibi hafiflemiş mutlu bir şekilde uyanırsınız. ya da dayak yemiş gibi uyanırsınız. o anları hatırlamazsınız, hatırlamak istemezsiniz zaten. tarihten silinmiş hiç yaşanmamış gibidir. kötü bir kabus gibidir.

kadınların regl döneminden önce de gördükleri ağrı kimilerinde migrene benzer kimilerinde de migrenin ta kendisidir.

(bkz: kendimden biliyorum)

bu lanet olası ağrı için genellikle nöroloji ve hatta nöropsikiyatri atak anında başlar başlamaz alınması gereken bir ilaç olarak relpax 40 mg verirler. bir kutuda 6 adet hap vardır. pahalıdır. tehlike anında alınması gerekir. oto boka içilmemelidir.

ayrıca genel olarak rahatlatma amacıyla migren hastalarına verilen antidepresan laroxyl 10 mg verilir. genel olarak rahatlatıcı ve uykuyu düzenleyici etkisi vardır. hakkında bir çok söylenti var gençler. henüz onu içmedim ama içmeye başlayınca etkilerini yazacağım.
lanet olası hastalık... tüm günümü mahvedip yatağa bağlayan, başımı ordan oraya vurmak istediğim, kusmak için allah'a yalvardığım zamanlardır..
baş ağrısı değil, baş belası bir zaman sonra onunla yaşamayı öğreniyorsun. çok fazla stres yapmamak gerekli yada dünyevi üzüntüleri çokça ciddiye almamalı.
allah'ın artık belasını vermesi gerektiği bir hastalık.
migren ölebilir bence, ben bunda bir sakınca görmüyorum.
bir bez parçası (tişört) rulo yapılır . ve dişlerinin arasına alınarak yaklaşık beş dakika kadr tüm kuvvetini vererek sıkılır . ve bi yarım saat sonra tesiri görülür . kolay gelsin .
Göz migreni en kötüsüdür , 20 dakka hiçbirşey göremessiniz , peki ya sonra ki baş ağrısı ya hiçbir ilaçmı fayda etmez o nasıl bir ağrıdır .
normal baş ağrısından başka bir şeydir. öldürmeyen, süründürendir.
Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir.
Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabiliyor.
TÜBiTAK Popüler Bilim Kitapları'ndan NEDEN CANIMIZ YANAR'ı okuyorum - Seviyorum popüler bilim kitaplarını.
Eğer MiGRENiNiZ varsa (bende yok ama migrenli arkadaşım çok), NEDEN CANIMIZ YANAR'ın birinci bölümünü - sadece o bölümü okuyun...
Migrenlilerin çok işine yarayacak şeyler anlatıyor - ilaçtan daha etkili bir tedavi olabilir bu kitap:
http://www.dr.com.tr/Kita...lari/urunno=0000000371327
karınlık ve sessiz bir oda sağlam ağrı kesici sonrası gelen soğuk ter adamı rahatlatır ama bu süreç hiç kolay değildir.
tanısı zordur, tedavisi zordur, başbelasıdır.

ilk yapılması gereken leblebi gibi ilaç almayı bırakmaktır.
Öldürmez ama süründürür.
öldürmez süründürür baş ağrısıdır. ışık görmeye bile tahammül edemezsin. hatta yeri geldiğinde edison\'un sülalesiyle ilişkiye bile girebilirsin. neyse çözümü bulunmuş. cerrahi yöntemle de kurtulmak mümkünmüş. http://migrentedavisi.biz
patofizyolojisi halen tam olarak anlaşılamamış ve bu sebeple etkin bir tedavi modalitesi bulunamamış insanı hayattan soğutan baş ağrısıdır.
Herkesin migren ağrısı kendine özgündür diyebiliriz. ilk ayrım migren ağrısının auralı yada aurasız olmasıyla başlar. Auralı migren ağrısına sahipseniz bu hastalığı tam olarak yaşıyorsunuz demektir. Görsel, işitsel yada duyusal olacak şekilde yine herkesin hissettiği aura çeşidi farklı olmakla beraber, büyük bir kesimi görsel auralardır. Görsel auralar genelde parlak cisimciklerin uçuşması şeklinde görülür. Bu parlaklıklar dakikalar içinde artar ve size gününüzü zindan edecek baş ağrısı yarım saat ile iki saat içinde başlar.
Baş ağrılarına mide bulantısı ve kusma eşlik edebilir. Ancak mide bulantıları hiç yaşanmayabilir yada her atakta gerçekleşmeyebilir. Genelde kusma ile beraber baş ağrısında bir rahatlama hissedilir.
Baş ağrısı genelde boyun kökünden başlayıp başın sağ yada sol tarafında tek taraflı zonklayıcı tarzda bir ağrıdır. Baş ağrısı sürekli kafanızın içine vurur vurur durur. Hissetmeyen insanların anlayamayacağı zorlukta bir ağrıdır.
Baş ağrısını başlatacak ve agreve edecek çok sayıda faktör bulunmakla beraber bunların en popüleri ses, ışık ve kokudur. Migren atağını başlatmaya herhangi bir flaş patlaması, kötü bir koku yada rahatsız edici bir gürültü sebep olabilir. Ve hastalığın ilerleyişinde belkide en önemli faktör strestir. Stresli bir yaşam tarzı ve obsesif bir kişilik migren ataklarınızın çok sık ve şiddetli olmasına sebebiyet verir. Bu sebeple bence en önemli başlangıç tedavisi kişinin stresle baş edebilmeyi öğrenmesidir.
Atakların sıklığını azaltması için çeşitli profilaktik ilaçlar denenmekte olup hiçbirinin etkinliği tam olarak kanıtlanmamıştır.
Çeşitli antidepresanlar,ağrı kesiciler,antiepileptikler ve antihipertansif ilaçlar profilakside kullanılmaktadır. Ancak bana göre aurasız migreniniz varsa profilaksi çok gerekli değildir. Ki tekrar belirtmekte yarar var elde edilen profilaksinin belkide büyük kısmı plasebo etkisidir.
Ağrılar çok şiddetli olduğundan genelde kuvvetli ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Migren hastalarının en popüler ağrı kesicileri majezik ve apranaxdır ancak masum olmayan bu ağrı kesicilerin kronik kullanımı çok daha ciddi organik hasarlara sebebiyet vermektedir.
Bu sebeple ağrı kesicileri minimum düzeyde kullanmayı öğrenmek kişinin yararınadır. Ataklar geldiğinde o günlük her işi bir kenara bırakıp evde sessiz ve karanlık bir odada uyumak tüm ağrınızı bir kaç saat içinde alacaktır. Tabi migren ağrılarını yaşayanlar için ağrı kesici kullanmamak anlatılmayacak bir işkence modelidir. Çünkü bu şiddetli ağrılar 4 saatten az olmamak kaydıyla 24 saate kadar sürebilmekte ve postdromal olarak sersemlik ve migren dışı diğer baş ağrısı türlerine de sebebiyet verebilmektedir.
Velhasıl,migreni yarım sayfada anlatmak imkanlı değil ancak biraz bahsetmek istedim. Allah kimsenin başına vermesin dediğim baş ağrısı türüdür. Migren hastalığına sahip insanlara tavsiyem ise; biraz daha fazla gülümsemeye çalışmak her şeyi daha güzel yapıyor. Hayatınızdaki streslerden uzak durmaya çalışın ve daha mutlu olun. Siz beni daha iyi anlarsınız, ataklar ne kadar az olursa hayat o kadar çekilebilir zorlukta.
görsel

böyle bi şeydir.