bugün

kurtarıcı demektir, onsuz cennete gidemezsin. (bkz: Isa Mesih)
Çok sıkıldık artık gelsin denilen.
kıyamete yakın zamanlarda yer yüzünde tekrar dünyaya geleceğine inanılan isa peygamberdir.
islamda, son zamanlarda bir de mehdi diye bir kavram duyar olduk. mesih isa ile aynı kişi olduğu söylendi, öyle anlaşıldı başta. niye farklı isim olsundu ki o zaman... sonra ikisi farklı kişiler olarak gelecek, diyenleri duydum. bunların doğruluğu nedir hiç bilmiyorum ama birileri bunları anlatıyor, söylüyor ki biz de duyuyoruz.
bence ikisi aynı şey.

rivayete/efsaneye göre, kıyametten 40 yıl önce gelecekmiş. islam kaynaklarına göre, isa, tekrar dünyaya geldiğinde islamı seçip, peygamberin ümmeti olacakmış. peygamber olarak değil, normal insan olarak gelecekmiş, diyorlar. bunu da sırf son peygamber muhabbetlerinden dolayı söylerler. peygamber olma kıstasları modern zamanlarda bir hiçe dönüştüğü için de bu yorum yapılabilir zaten. bir mucize gösterebilecek tek bir insan bile yok yer yüzünde. ama bu mesih her ne ise, yönetici, savaşçı, lider biri olarak başa geçecekmiş güya.

mesih olma iddiasındaki kişilerin bir mucizesini, ne bileyim bir suyu şaraba çevirmesini, ölü diriltmesini falan görmedik henüz. görmeyeceğiz de. yok çünkü böyle bir şey. hokus pokusla insan kandırmak çok eski yüzyıllarda kaldı. kıyamet de kopmaz korkmayın, en fazla dinozorlar gibi neslimiz tükenir, hayat kalır yine. güneş sistemi yok olana kadar ziyon tane daha din gelir
Çok beklersiniz. Mesih ve mehdiyat yahudilik ve heistiyanlıktan enjekte edilmiş ve tarikatlardan kabul görmüş safsatadan ibarettir.
şu ande nerdedir ne yapıyordur allah bilir? bunu okuyorsan beni arayabilir misin bebeğim?
Ne zaman gelecek kimsenin bilmediği peygamber ama bilinen şu o olduğu dönemde yüksek ihtimal müslüman daha doğru ifadeyle hz.muhammed inananları tamamen bitmiş olacak ve mesih yahudilerle mücadelesini kazanacaktır.
Nerden tutsak elimizde kalıyor. Bu ne bilimsizliktir.

görsel
Sağol ya başka var mi güncelleme felan hazir varsa indirelim.
kurtarici bekleyenler geberecek diyecek.