bugün

ilk gördüğümde şok yaşadığım ve bir sahil şehir nasıl katledilir i canlı olarak gördüğüm şehir.

Tamam planlama olmazda bu kadar mı olmaz, kumsalın bittiği yere 20-25 katlı binalar dikmek, binlerce insanı bir çatının altına doldurmak, çoğu sahili ve denizi sürekli pis olmak ilk aklıma gelen özellikleri
bir mersin'li olarak gelecek ya da gelmeyi dusunen arkadaslara bir tavsiyem olacak... gelmeyin. valla gelmeyin. geleceksenizde bir kere mersin merkeze yakın sahil kasabalarından uzak durun. deniz berbat derecede pis. sahilden suya girer girmez poset denilen yasam formuyla ve sahile dikilen sitelerin pislikleriyle tanısırsınız, hasta olursunuz. ha ben temiz deniz kaliteli ortam arıyorum diyorsanız tasucu ve anamur arasında muhtesem yerler var oralara gidin.
Annemin tayini sebebiyle 10 yıl sonra döneceğim ikinci memleketim. Ey mavi ve yeşilin seviştiği, kışı cennet yazı cehennem, suriyeli işgali altındaki şehrim geliyorum.
en son 2012'de gitmiştim.

insanı sinirli ve agresiftir. liselerinde öğrencilerin silah taşıdığını falan duydum. en çok aklımda kalan 2012'de 7 günlüğüne gitmiştim ve o 7 gün içinde bir tane bile güzel kız görmemiş olmamdı. (mersinli arkadaşlar alınmasın ama özellikle baktım, yok yani, hem de sürekli gezme halindeydim)

bunun dışında güzel yer. astım mağarası, kız kalesi, cehennem çöküğü, yedi uyurlar vs.
cennet mağarası ise mükemmel bir yer. yolunuz mersine düşerse kesinlikle oraya gidin.

bir de ciğerci bahattin vardı. aman allah'ım! 2012'de yediğim ciğerin tadı hala damağımda. pahalı bir yer de değildi. yediğim en güzel yemeklerden biriydi.

sahilinde bicibici diye anlamsız bir tatlı yedim. aslen adana'ya has bir şeymiş. dediğim gibi, çok bir esprisi olan tatlı değil, serinletme maksatlı bir ürün. denenebilir.

cezerye zaten efsane bir şey. ama klasik olandan yiyin. şimdi jöleli möleli, renkli renkli türleri çıkmış. jelibon gibi tadı var onların. onlardan uzak durun. klasik, eski model cezerye iyidir. mersin dışında da zaten bulamazsınız. (ben istanbul'da çok aradım. yok.)

velhasıl mersin güzel, gezilesi, yemek yenilesi, ama kesinlikle yaşanılası bir şehir değildir.
denizi en güzel olan otelleri bilenler varsa tavsiye alırım tatle gideceğiz de. tanım; turistik bir ilimiz
yeniden geldiğim şehir.

adana merkezden çok seviyorum burayı.

adana'nın kafa dağıtma noktası, tatil yeri. *
adana'ya kıyasla en az yarı yarıya küçük olsa da büyük şehirdir. eskişehir, samsun gibi yerlere tur bindirir.

doğu ve suriye'den en çok göç alan anadolu kenti olmasa, en aydın metropollerden birisi.

mezitli, yenişehir güzeldir.
toroslar da idare eder.
akdeniz'den uzak durun. *
adanalı hovardaların uçuş pisti.
Çamaşır suyuna hipo diyenlerin memleketidir.

Her yerde ufak tefek tatlıcı dükkanı bulunur, lan o sıcakta nasıl yiyorsunuz tatlıyı amk.

Ha kerebiç güzel bak, o yenilebilir.
tatlıyı severiz ye tatlıyı s.. yozgatlıyı ve tokatlıyı zuhahaha. neyse büyüdüğüm ve gençliğimde nefret ettiğim dışına çıktığımda ise özlediğim şehrimdir. benim için artık baba evi gibi oldu bu şehir gelirsin ilk haftadan sonra sıkar kaçmak için bahane ararsın.
birkaç yıldır sahildeki mültecilerin ahlaksız davranışlarda bulunmasindan ötürü gitmedigim vilayet.
Türkiye'nin en sikko şehirleri listesinde 2. sıradadır. birinci sırada tabiki de Adana vardır.

iklimi tropikal denebilir, o kadar tropikal ki, o belgesellerde yağmur ormanlarında gördüğünüz envai çeşit haşeratı burada da görebilirsiniz. Tehlikelidir hatta, buranın börtü böceği hiç bitmez, ve çoğu da insanı ısırır, sokar.

Sıcaklık insanı o kadar bayar ki; "Lütfen öleyim de cehenneme gideyim, orası daha serindir." dersiniz.

Hele akdeniz mahallesinde falansanız geçmiş olsun. Gecenin 3-5'inden, öğlenin 3-5'ine kadar düğün-dernek, kavga ve ambulans seslerinden uyuyamazsınız. Öğlen yatayım da akşam kalkayım dese yine olmaz, sıcak uyutmuyor.

insanı da gereksiz artisttir, kime çattığını bilmeden "Ben adanalıyım ha, arkam sağlam ananı sikerim" modunda takılırlar. istanbullu diye beni ve birçok tanığımı ezmeye çalışma gafletinde bulunmuşlardır. Ancak bilmezler ki aramızda bağcılardan tutun da gaziosmanpaşa'ya kadar semt çocukları vardır, kan alırlar.

eyyorlamam şimdilik bu kadar.
burada silifke taraflarında bir yerde bungee jumping var deniyordu.
neresi bilen varsa yeşillendirsin.
Merkez ilçeleri resmen Diyarbakır ve adanayı andıran fakat merkezden uzaklaşılıpta sahil boyuna indildipinde birbirinden güzel noktalara sahip olan akdenizin en güzel şehirlerinden biri.
dönerci bulmakta zorlanacağınız şehir.

3 -4 sene önce 20 günlüğüne gitmiştim. abimin evinde kalıyordum. bekar evi olduğu için pek yemek pişirilmiyordu. abim gündüzleri işte olduğu için evde yalnız kalıyordum.
genelde dışarıda yemek sipariş ettim. dönmeden bir kaç gün önce yemek hakkında konuştuk, yemeğe çok para harcadığımı söyledim.
"tantuni 3-5 lira lan" dedi. hiç tantuni yememiştim.
ardından şaşkın bir ifadeyle "20 gündür mersin'desin ve daha tantuni yemedin mi seni gerizekalı!"
demişti.

işte o gün benim tantuni ile tanıştığım gündü.
o değil de maydanoz sevmiyom ben amk.
Güzel memleket. Ama içinde çok fazla kürdo var, bozuyorlar güzelim şehri.
Doğduğum 6 yaşına kadar yaşadığım şehirdir. o zamanlar daha bi güzeldi mersin. şimdi gittiğimde bakıyorum da eskiden her yeri bi ayrı cennetti şimdi her yeri suriyeli.
Ulan çok özledim bu şehiri. Üniversite yıllarında daha doğrusu hayatımın en güzel yıllarını kapsayan şehir.
bir suriye vilayeti olarak mersin diyoruz artık.
4 yıl önce geldim, gördüm, yedim ama aklımda en çok astım cennet cehennem mağaralarının oradaki yörük kahvaltı kaldı. mağara filan iyi Hoşta o köy ekmeği, nefis kahvaltılıklar, mis gibi çay hala tadı damağımdadır. hiç Van kahvaltısı yemedim belki yesem sıralama değişir ama kahvaltı sıralamasında birinci sıram şu an Mersin yörük kahvaltısı.
Adanalılar tatil yapsın diye var olan bir şehir...
Afyonkarahisar ve Uşak Ege şehri iken Eskişehir nasıl iç Anadolu şehri olur aklım almıyor. Hele Isparta Akdeniz de yaaaa ona hiç değinmiyorum. Isparta bildiğin iç anadolu şehir ismi.
Antalya ve Mersin'e sınır olup iç Anadolu şehri olan Karaman için sigara yakalım.
5 para etmez şehirdir. 2014 yılında gittim, adam karısını mayoyla bikiniyle gezdiriyor ama hiç kıskançlık utanma duyguları yok. Eee böyle memleketten ne hayır gelir, haram bulaşmış her yerlerine.
Hala cennettir her ne kadar malatya esas cennetim olsada enişte kontenjanından cennet olmuştur.
20 yıldır yaşadığım çok güzel şehir. Tek yol üzerine kurulmuş, çok güzel bir sahil yolu olan, mutfağı bir o kadar güzel olan, gezilecek, görülecek bir çok yeri olan tarihi şehir. Mutlaka gelin, gezin, görün. Tantuniyi, künefeyi, atomu deneyin. Tek dezavantajı çok göç alması. Son yıllarda iyice kalabalıklaşan şehre gittikçe sığamamaya başladık. Sıcaktır ama deniz bölgeleri yaylaları güzeldir. Sıkılmazsınız.
tantunisi haricinde hiç bir özelliği olmayan şehirdir.