bugün

oynamadıysanız oynamanızın asla tavsiye edilmediği oyun. ha bir hata eseri oynadıysanız zaten artık yapacak bir şey yok. bir ömür oynamak zorunda kalacağınız oyun.

(bkz: bağımlılık yaratan oyunlar)
askerleri koca bir elemanın temsil etmesiyle beni dellendirmiş, savaşlardaki grafikleriyle "helal olsun" dediğim ama ne yazık ki bir türlü çözemediğim oyundur. birisi bana oyunu güzelce anlatıp ne yapmam gerektiğini söylerse, sorduklarıma cevap verebilirse beni de gta vice city, championship manager gibi dandik oyunlar indirmekten kurtarmış olur ve medieval oynamamı sağlar, çok dua ederim. *
neredeyse mevcut bütün ırklarla mutlu sona ulaştığım oyundur. oyunun en önemli stratejisi sürekli saldırmaktır. barış filan hikaye, önünüze çıkana saldırın. yok edin. karanlık çağda işler böyle yürüyor.
basına oturup bir el atıyım yaa biraz bakıyım diyemiyeceğiniz oyun.
oturdununmu başına 3 saat gidiyo abi o kadar yani.sevgilin varken,işin varken sarılmaması gereken bi oyun.
introsundaki "this is an age of darkness" sesiyle akıllarda yer edinmiş oyun. çıkmıyor bir türlü kafadan o ses. diss izzz eyccc off darknısssss
her strateji severin oynaması gereken oyun. total war diyoruz boru mu soru mu?
hayatımda oynamaktan en çok keyif aldığım strateji oyunu diyebilirim. Oyunun başında osmanlı'yı seçip konstantinopolis'i almak daha sonra oradan da avrupa'ya açılmak zevkin doruğunda olduğunuzun göstergesidir. Vatikan'ı aldığınızda bir soru gelir. Oyun bitti devam etmek istiyormusun? Hayır, deyip devam edilir.
tüm zamanların en iyi strateji oyunudur. çıktığı zamanda bile grafik olarak çok parlak olmasada, oyunun ilerleyişinde tarihe bağlı kalması size apayrı bir hava verir.

yeni başlayanlara bir kaç öneri vermeden geçemeyeceğim.

1) erkekliğin yüzde doksanı kaçmaktır. kaçın, hiç utanmayın. zira savaştığınız her büyük ordudan sonra muhtemelen daha büyüğü ile tekrar savaşmak zorunda kalacaksınız.

2) deniz ticaretine bittabi önem verin. ancak tarla yapmayı unutmayın. zira oyunun sonlarına doğru kalan büyük devletlerle savaşırken deniz ticaretiniz ister istemez ambele olacaktır. sonra ben neden tarlaya özen göstermedim diye ağlamayın.

3) oyunun başında istanbulun doğusundan uzak durun. haçlılar sefer üzerine sefer ilan ederken, müslümanlarda kaybedilen toprakları almak için cihadt üstüne cihat ilan ediyorlar. bir de üstüne moğol istilası gelince iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor. * * *
4) bir devlete saldırırken, ili üç bölge almak için saldırmayın. tamamını almak için hazırlanın ve saldırın.

5) ancak hiç bir ülkeyi yıkmayın. kalan tek bir bölgede hüküm sürmelerine izin verin. zira ilerleyen safhalarda adamlar bir anda devasa bir orduyla zortluyolar.

6) eğer türklerle oynuyorsanız, bir bölgenizi sadece asker yetiştirmeye adayın. ileride bu bölgeden yetiştireceğiniz ağır yeniçeri piyadeleri oyunu domine edebilecek tek ünitedir.

7) para sevdasına tutulup birbirinden uzak bölgeleri istila etmeye kalkmayın. büyük savaşlarda bu bölgelerle bağlantınız kesilebilir. istilalarınızı olabildiğince komşu bölgelere yöneltin.

8) cihat ve haçlı seferi ilan etmekten çekinmeyin. tahmin bile edemeyeceğiniz kritik başarılar elde edebilirsiniz.

son not: oyunun askerlik kısmında en çok hoşuma giden nokta, her ırkın askerlerinin birbirine yakın güçte olması idi. bir ırk dışında diğer hiç bir ırkta oyunu domine edebilecek ünite yok. sadece türklerin ağır yeniçeri piyade birliği savaşta neredeyse yenilmez. *
türklerle oynuyorsanız kuzey afrikayı tamamen ele geçirip almohadslari kontrol altına almanız gereken oyun. onlarda müslüman yazıktır derseniz bir süre sonra hem avrupadan hem afrikadan onbinlerce kişilik bitmek bilmeyen ordularıyla üstünüze gelirler, bir süre direnirsiniz sonra oyunu en başa aldırırlar.
galeriye eklediğim görselde görüldüğü gibi timurun önüne set kurarsanız gelemediği oyundur.
sardımı başından kalkamıyacağınız oyundur. herkesin becerebileceği bir oyun değildir diye tahmin ettiğim oyunlardandır.
(bkz: medieval 2 total war)
çıktığı tarihte strateji oyun piyasasına damga vurmuş activision yapımı oyun. dile kolay,tam 8 sene geçmiş. set up'ına tıkladığım anı hatırlıyorum lan ben senin. *
çok merak ettiren oyun. bir an önce indirip avrupa'yı dize getirmek istiyorum sevgili sözlük. bre zındıklar viyana kapılarını açında gözünüz soylu görsün. * * *
hilesiz epey daha zevkli olan bi strateji oyunu. rpg unsurları da barındırıyor yer yer bana göre ama göreceye de çekilebilir belki. ama olayların bir süreden sonra hep aynı eksende ve aynı şekilde ilerlemesi can sıkıcı hale geliyor, ayrıca papa sizden çıkınca bi halt edememek de pek hoş değil*
insanın hevesini kursağında bırakan oyun. kasayı az daha balkondan fırlatma sebebim. 128 ekran kartı 512 ramle sadece oyunun introsunu izliyorum akabinde ekran simsiyah kararıyor ve 3 dakika içinde kendi kendine kapanıyor. üstelik bu oyunu xp'de açamayan ben windows 2000 ile çatır çatır oynayan arkadaşların diline düşüyorum. bu nasıl adalettir.
herkesten önce davranıp önce trabzonu ardından istanbul'u ardından ege ve anadoluyu aldıktan sonra tam ordularımı biraz dinlendireyim dememe varmadan moğolların koca ülkemi sikip attığı oyun. gelde dövünme. arkadaş adamlar yememiş içmemiş 3 bin kişilik ordumun karşısına 37 bin orduyla çıktılar. tamam dedim her şey bitti. tek tek şehirler düşerken ardından bir de ne göreyim haçlı ordusu istanbul kapılarına dayanmış. bari ben paşa paşa atina'ya geçeyim moğollar bu haçlıların anasını beller diye düşündüm ki doğru düşünmüşüm adamlar haçı kıvırıp papanın öhöm neyse anladınız sanırım. gelmiş geçmiş en güzel strateji oyunu yapay zeka bile bu zevki kıramıyor. öyle bir oyun ki insana tarih dersi veriyor. sufizm felsefesinin doğuşuna barut'un icadına kadar öğreniyor tarihe tanıklık ediyoruz. keşke medieval'ın çok kapsamlı bir versiyonu olsa. misal oyun içinde semavi dinlerden önce başlayıp 1. cihan harbine kadar devam edebilsek. bir hititler olsun babiller olsun oynabilse idik. fena olmazdı sanırım.
bu oyunun öyle bir soundtrack'i var ki, yıllardır yüzlerce yerli dizi, film ve ana haber bültenini beslemiştir.

ses efektlerinin kalitesine hiç bir oyun hatta medieval total war 2, napolyon total war bile yetişememiştir.
zamanına göre grafikleri süper olan oyun. Ama bu 3d yok mu, ah 3d ah.
en güçlü ırkın hiç şüpheye yer bırakmamayacak bir şekilde ispanyollar olduğu oyundur.

en genel anlamada bir savaş stratejisi hazırlamak gerekirse,
early period dan başlayın.
doğu ve kuzeyinizdeki isyancıların topraklarını ele geçirin.
spy bishop ve assasinlerin gücüne inanın. late period tan önce inquisitor kasmayın. ben gerçi papayı dinsilikten yaktırdım ama oyunun en sonuna doğru rank 6 bir inquisitorla.
hristiyan dünyası ile iyi geçinin.
ilk 50 turn içinde büyük ihtimalle bizans varisi olmadığı için çöküyor, asileri satın alın ama önce dini dengeyi sağlayın.
müslüman dünya ile işiniz bitince moğol istilasına kadar yakın doğuyu işgal edin.
zaten bu sırada orta avrupa devletleri birbirini boğazlamakta olduğundan en kolay lokma onlar olacaktır. hem dini yönden hem askeri yönden en kolay bölge orta ve batı avrupa.
papalığa dokunmayın çökerttikten ortalama 15 turn sonra akla hayale sığmayan ordularla geri geliyorlar.
bir ırkı çökerttiğiniz eyalette dini dengeyi sağlayın, vergileri 10 turn kadar düşük tutun ve iyi yatırımlar yapın ki tekrar geri gelmesinler.
ittifaklarınıza asla güvenmeyin.
papa nın çağrılarına cevap verin ilgili ırka saldırın.
haçlı seferlerini boşverin. eli sopalı adamlarla filistini alamazsınız.
en iyi savunma saldırıdır.
bir ırkı hemen çökertmeyin. düşmanın ordularını eritip güçsüz bırakın ve tek bir eyalete sıkıştırın. en az 20 turn kendini toparlayamasın. böylece devasa ordularla geri gelemez. ama bu sırada işgal ettiğiniz eyaletlerindeki dini ve sosyal dengeyi ayarlayın ki o eyaletler de milliyetçi isyanlar olmasın.
limanların ve donanmanın gücüne inanın.
bazen toprak kaybetmek ordu kaybetmekten iyidir.
işe yaramayan prensleri kaybedecekleri savaşlara gönderip halledin. assasin salarsanız da başaramazsa iç savaş çıkartıyor ibneler.
loyality si 4 ün altında komutanınız olmasın.
rank ları yüksek generalleri aynı ordu içinde tutmayın.

ekonomik strateji ise daha farklıdır. ayrı bir entry konusudur.
http://www.youtube.com/watch?v=CrEumdFk2Ek
devamlı hata veren oyun..

yaptığım bir araştırmaya göre yüksek sistemli bilgisayarlarda çalışamıyormuş kendisi.. çözümü de yokmuş! ne fransız, ingiliz, alman siteler gezdim.. çözümünü hala bulamadım..
win 7 ye geçtik ve bozuldu oyun. yok yüklenmiyor. yüklemeyi bi şekilde başardım bu sefer hata verip oynatmıyor. oyun gereksinimleri şunlar:

Windows XP/2000,
Celeron 1.5 GHz ya da eşdeğeri
512 MB RAM
Shader destekli 128 MB Ekran Kartı
700 MB HDD Alanı

komik ama böyle. canavar gibi pc ye rest çekiyor bu oyun. şakası yok.
guclu bilgisayarlarda devamli hata veren oyun.. ne onlar cozebildi bu sorunu ne biz..

bilgisayar oyunu begenmeyip kapatiyor oyle bir durum iste..
deliler gibi başından kalkmadan, hakimiyet duygusunu tam olarak yaşamanın tadıyla hiç bırakılmayacak bilgisayar oyunudur.