bugün

1-5 eylül arasında steam'de ücretsiz olacakmış.
Seriye daha yeni başlayacağım. Çok cahilim evet.
ilk serisini bilgisayarıma yükledim. 2017 yılında mafia 1i yeni oynamak biraz komik gelicektir ama harbi harbi sardı oyun. sıradan taksi şoförünün başına gelen bir olaydan sonra mafyaya sızması ve kısa sürede mafyanın görev adamı olmasını anlatıyor seneryo şahane zaten grafiklerde 15 yıllık bi oyun olduğunu düşünürsek fena sayılmaz. gerçekçiliğide harika arabalarla kırmızı ışıkta geçip hız yaptığınız zaman bile polisler nane oluyor size bu da zamanlı görevlerde sıkıntı yaratıyor. son olarak da oyunu kurtlar vadisine uyarlayıp türkçe yama yapmışsınız leş gibi olmuş (lost heaven şehrinde trabzon berber efes gibi tabelalar görüyorsunuz) sizden ricam şu oyunlara yama yapmayın orjinalliği kalmıyor sadece konuşmalara altyazı koysanız yeter.
Aklıma nedense hep mercedes s600 ü getirir.
Seyfi "mafiayı olimpiyatlara hazırlıyorum" dedi.

Gerzek şaban filminde namlı kabadayı seyfi ile ilgili çıkan gazete manşetinde geçen kelime.
Mafia sözcüğü eskiden sığınılacak yer anlamına geliyordu . Sonra ülkeyi ve insanlarını yüzyıllardan beri kasıp kavuran yöneticilere karşı savaşmak için ortaya çıkan gizli örgütler , bu adı benimsediler . Sicilya tarihte , bütün diğer ülkelerden daha amansız saldırılara uğrayan bir yerdi . Engizisyon mahkemeleri zengine de yoksula da ayırım yapmadan işkence etmişti . Toprak sahibi baronlarla katolik kilisesinin önde gelenleri , çobanları ve köylüleri tam bir baskı altında tutulmuşlardı. Polis onların aracıydı ; öyle ki zaman geldi , Sicilya dilinde polis sözcüğü en ağır hakaret yerine geçmeye başladı .
yanarım yanarım şu oyunun bilinme oranının çok düşük olmasına yanarım. bir insan mafia 2 oynayıp bir önceki oyununu nasıl bilmez? halbuki 1'in yanında 2'nin esamesi bile okunmaz.

bir oyun.
müthiş senaryosuyla orjinal ve türkçe altyazılı oynandığında, oyun videolarının tamamını izleyip senaryoya hakim olduğunuzda ve dışarıdaki dünyayla bağlarınızı koparıp 3 4 gün tamamen oyuna odaklandığınızda sanki bir gangster hayatı yaşıyormuşsunuz gibi hissettiren, olmadı bir gangster filmi izliyormuş gibi hissettiren oyun. oyun sırasında baş karakterle özdeşleşirsin, görev sırasında ölen arkadaşına cidden üzülürsün acaba senaryo değişebilir mi ? bu arkadaşı kurtarabilir miyim? diye düşünürsün ve bölümü tekrar oynarsın. oynadığım oyunlar arasında en çok tat veren ve beni içine çeken oyundur.
Mafia: The City of Lost Heaven-- çıkış tarihi nisan 2002.

Mafia II --- çıkış tarihi haziran 2010.

bu denkleme göre ebesinin örekesinde çıkacak oyundur. mafia II'nin çıkması da efsaneydi bir zamanlar. herkes umudunu kesmişti falan.

yine de beklediğimiz oyun.
3. çıkmayacak diye çok korktuğum oyun sonuçta max payne ve mafia serisi ile oyunda seneryo nedir öğrendik.
Zamaninin en iyi oyunuydu. ben ilk defa 8 yil once oynamama ragmen oynadigim en guzel oyundu. Bitince bi tarafimin eksildigi hissine kapilmistim.
Bugun bana baba dedi adli diziyi izlerken ibonun odasinda afişini gorunce aklima geldi ve yine duygulandim sozluk...
mafia 2'den çok daha hatta kat kat daha zor olan oyun. belamı sikti bu gece. mafia 2 doğal olarak grafik açısından sikertiyor tabi ama olsun. aynı zorluk driver serisinde de geçerliydi. sonra çıkan versiyon daha kolay oluyor.
eskileri hatırlayıp indirmek istedim. internette orjinalini bulamayınca, bu oyunun emekli olduğunu öğrenip, hayatımda ilk defa torrentden oyun indirmeye karar verdim, şu an uTorrent'den indiriliyor. hadi hayırlısı.
(bkz: morte alla francia italia anela).
muhteşem bir oyundu gerçekten. Bitireli yıllar oldu ama o son sahnesi ve gemi bölümü hala aklımdan çıkmaz.
ilk oyunu zamaninin otesinde bir oyundu.muzikleri harikadir.
Gelmiş geçmiş oyun tarihinin en iyi oyunudur.Senaryosu, müzikleri ayrı ayrı güzeldir.Heleki KV mod ile bambaşka tad verir.Sanki senaryoyu gerçekten yaşıyormuş hissine kapıltır insanı.Şuan oyun tekrar düzenlenerek Mafia HD olarak tekrar piyasaya sürülse çoğu popüler oyunun eline rahat verir buna mafia 2'de dahil.20-25 kere rahat bitirmişimdir,bunun gibi gelmedi ve görünen o ki gelemeyecektir.
salieri'nin barıyla, müzikleriyle, paulie ile, frank ile, don salieri ile ve esas adamımız thomas angelo ile akıllara kazınan, şimdiye kadarki en iyi mafya temalı oyun.

oyunun müziklerine bir örnek: http://www.youtube.com/watch?v=Kn7iv0NJJq8

--spoiler--
2. oyunda gördüğümüz kadarıyla ilk oyunda yönettiğimiz karakter olan thomas angelo'yu öldürenler, ikinci oyundaki baş karakterimiz vito scaletta ve arkadaşı joe barbaro'dur. hatta ikinci oyunun bu bölümünde thomas angelo'yu öldürmeye giderken arabamızda ilk oyuna ait müzikler çalar. nostalji yaşatır, duygulandırır.
--spoiler--

ayrıca türkiye'de oyunu kurtlar vadisi moduyla oynayanlar, orijinal haliyle oynayanlardan daha fazladır. yapımcılarına buradan tekrar saygılarımı sunarım.
Yeni nesil, ancak iki üç dvdye sığabilen ve konu/öykü anlamında sıfır olan oyunların yanında 2002'de yapıldığını da göz önüne alırsak tek kelime ile muhteşem oyundur.
yeni bitirdiğim oyundur. 2002 yılında nasıl böyle bir oyun yapmışlar şeklimde şaşırdığım oyundur. şimdi bile grafikleri gayet iyidir. f5 e basıldığında hız sabitlenir ve polisler peşinize takılmaz.

not: oyunu oynamakta zorlananlar trainer kullanırsa oyun gayet kolay bir hale gelebilir.
o zamanın teknolojisiyle bile şimdiki çoğu oyundan daha keyifli, daha oynanabilir muhteşem senaryoya sahip mükemmel oyun.
ikincisinin çıkmasına rağmen henüz bir yerde göremediğim oyun.
oynamadan önce eleştirilerde arabaların hız konusundaki problemi, peşe polis düşmesi sorununun bu kadar canımı sıkacağını düşünemiştim ama sırf bu yüzden bile böyle bir oyundan soğuma noktasına geldim. Yapımcılarına sevgiler saygılar sunduğum oyundur..
bir zamanların efsane oyunu. müzikleri başyapıttır. özellikle aksiyon sahnelerinde çalan müzikler.

mafia - fighting theme 1

http://www.youtube.com/watch?v=ml4QiUcSn0o&NR=1

mafia - fighting theme 2

http://www.youtube.com/watch?v=V1Sp-17JEHA&feature=related

main theme

http://www.youtube.com/wa...UvKyY&feature=related
hikayesi diğer oyunlar gibi sıradan olmayan, mutlaka bir filminin yapılması gereken oyun, kısacası olağanüstü.
--spoiler--
Oyun, 1930 Sonbaharından 1938 yılını kapsayan bir dönemde ; New York ve Chicago'yu temel alarak oluşturulmuş Lost Heaven(Kayıp Cennet) isimli şehirde geçmektedir. Oyunun ana karakteri olan Thomas (Tommy) Angelo, ilk başta sıradan bir taksi şöförü iken, istemeyerekte olsa Salieri'nin adamlarından biri olmuş ve beklenmedik bir şekilde bu organize suç örgütünde hızla yükselip, Salieri'ye Morello ile olan savaşında yardım etmiştir. Daha sonra yaşadığı hayattan kızını ve karısını kurtarmak isteyen Tommy ; hikâyesini Lost Heaven Polis bürosundan Dedektif Norman'a anlatmış ve bunun karşılığında yeni bir kimlik ile yaşamak istemiştir.

Morello'nun adamlarından kaçan Don Salieri'nin üst düzey adamları Paulie ve Sam ; bir kaza sonucu yolda kalmış ve taksi şöförü olan Thomas Angelo'ya adamlardan kendilerini kurtarmalarını istemiştir. Thomas'ın bunu başarması üzerine Salieri iş teklifinde bulunmuş ; fakat Thomas bunu kibarca reddetmiştir. Sonraki gün taksisi ile ekmek parası kazanmak için uğraşırken Morello'nun adamları tarafından saldırıya uğramış ve kendini kurtarması için Salieri'den yardım istemiştir. Akabinde Salieri'nin adamlarından biri olmuş ve kısa zamanda Salieri'nin en güvendiği isimlerin başlarında gelmiştir.

Daha sonra Tommy,Salieri'nin barında çalışan Luigi'nin kızı Sarah ile evlenmiş ve bu evlilikten bir kız çocuk sahibi olmuştur.

Yıllar ilerledikçe Salieri ve Morello arasındaki savaş büyümüş ve Salieri'nin 20 yıllık arkadaşı Frank,Salieri'yi satmıştır. Omerta(Mafya Kanunları)'ya göre Frank'ın ölmesi gerekmektedir ve bu emri Salieri,Tommy'nin uygulamasını istemiştir. Tommy havaalanında Frank'a Avrupaya gitmesi için izin vermiş ve bu da senaryonun en önemli anlarından birini teşkil etmiştir.

Savaşın giderek şiddetlenmesi ile Salieri'nin emirleri daha da sertleşmiş ve Tommy'e şehrin milletvekilini doğum gününde bir gemide öldürme emrini vermesine neden olmuştur. Daha sonra Morello'nun kardeşi Sergio Morello Jr.'un ve nihayetinde Don Morello'nun infazları gerçekleşmiştir. Bu infazların hepsinde Tommy bulunmuş ve bu arada Don Salieri'ye düzenlenen bir suikasttanda Salieri'yi korumuştur.

Morello'nun ölümünden sonra şehrin tüm işletme gücü Salieri'ye geçmiş fakat Salieri bununla yetinmeyip uyuşturucu işine de girmek istemiştir. Bir iş sırasında Tommy ve Paulie Salieri tarafından kullanıldığını anlamış ve Paulie'nin daha önce teklif ettiği banka planını devreye sokmuşlardır.

Başarılı geçen soygundan sonra Paulie ve Tommy zenginlik rüyalarını gerçek edebilme olanağının tadını çıkarırken ; Salieri bu işi öğrenip yanına çekmeyi başardığı Sam'e ikisinide öldürme emri verir. Paulie'nin evinde kurşunlanarak ölmesinden sonra Sam ile müzede buluşan Tommy ; kendisine hazırlanan büyük suikasttan kurtulup Sam'i öldürür ve Dedektif Norman'a giderek Salieri aleyhine tanıklık edebileceğini söyler.

Dava sonucu Salieri idam edilmiş ve birçok adamı elektrikli sandalyeye oturtulmuştur. Tommy bir süre sonra yeni bir kimlik ile bir şirkette şöförlük yapmaya başlamıştır. Emekliliğin tadını çıkarttığı günlerde Tommy bahçesinde çimlerini sularken bir araç durur ve içinden inen iki kişi Thomas Angelo'yu aradıklarını söylerler. Tommy evet karşılığını verdikten sonra adamlardan bir tanesi : Mr. Salieri sent his regards.(Bay Salieri saygılarını sunar) der ve Saved Off Shotgun pompalı tüfeğiyle Tommy'yi vurarak öldürür.

Not: Oyunun Omerta bölümüne başlamadan önce Tommy, Vincenzo'ya silah almaya gider ve Vincenzo Tommy'e Saved Off Shotgun verir. Ardından Vincenzo, Tommy'e "Sicilyada biri bu silah ile öldürülürse ihanet etmesinden dolayı vurulduğunu herkes anlar..." der. Oyunun sonunda Thomas Angelo'nun da bu silah ile öldürülmesi gözden kaçmaz.

kaynak:tr.wikipedia.org
--spoiler--