bugün

Bütün bir insanlığın tartıştığı tarihi soru.
Üstün Germen ırkını yenmek Çöllerde fare avlamaya benzemez çünkü.
Viyana daha güçlü olduğu için cevabı verilebilecek sorudur.
Ben neden alamadık demiyorum, alsak ne olacaktı diyorum..

Zaten kendi sefil halimize bakmadan onu alalım bunu alalım sevdasına düşmemiz felaketimize sebep olmadı mı?
Çünkü savunmada ramos vardı.
Evliyalar desteği kesti orda...
madem süper güçtük niye vietnamda kaybettik diyen amerikalı ile madem süper güçtük nasıl olduda afganistana yenildik diyen gomoniste sor.
iç karışıklık, her zamanki gibi. Yoksa o zamanda Türk askerini yenecek yoktur.
Çariçe Katerina olayında koca orduyu geri dönmeye ikna eden Baltacı Mehmet Paşa gibiler yüzündendir. O olaya hâlâ inanamıyorum arkadaş. Ben ordudaki askerlerden birisi olsam Paşa'nın ağzını burnunu kırar, hiç bir şey yapamasam anasına iyi dileklerimi sunardım. Paşa geri dönünce ne hesap verdi acaba? Çariçe'ye acıdım, dememiştir herhalde.

Olay şu ki; Osmanlı istediği yeri alacak kudrete sahipti. Sadece keyfine göre davranmıştır. Denizlerin çevresinde ne kadar yer varsa almış, gerisini iplememiş. Gücü yetmediği için Viyana'yı alamamış değildir. istese dümdüz ederdi. Erkek aslan gibi tembellik etmiş sadece. Harita ortada arkadaş.
Çünkü karşı tarafta eugen de savoy vardı bizde de üçgenin iç açılarını bilmeyen bir grup kavuklu.
Karşı tarafta eugen de savoy yoktu. Zenta felaketi ile karıştırmaca...

2. Viyana kuşatmasından hemen önceki savaşlar olan saint gotthard muharebesine ve Uyar'ın fethine bizzat katılmış olan evliya Çelebi'yi okumuş olsanız sebebini bilirdiniz: güçlü değildik.

Evliya Çelebi saint gotthard'I anlatırken savaşı çeviren Fransız tüfekçilerin disiplinli atışlarına ve her biri zırhının üstünde ve atında çok sayıda, bazısı 12 tane çakmaklı tabanca ve kısa süvari tüfeği taşıyan Avusturya süvarisine dikkat çeker. Bizim Anadolu sipahileri hafif zırhlıdır ve ok yay taşırlar. Rumeli sipahilerinin zırhları biraz daha hallicedir ama düşmandan ele geçirilmiş az sayıdaki tabanca dışında çakmaklı silahları yoktur. Yeniçeri fitilli tüfek kullanmaktadır. Düşmanın kılıçlarının çelik kalitesi çok daha üstündür. Bir alman kılıcı ele geçirebilen yüksek fiyata satabilmektedir. Düşmanın barutu da daha iyidir, daha uzun menzile atış yapmaktadırlar.

Uyvar'da ise ele geçirilen kalenin cephaneliğinde her şey vardır ama numunelik ok yay yoktur. Kundaklı yay bile yoktur. Evliya gördüklerini şaşkınlık içinde anlatır.

Başka ne anlatır? Osmanlı askeri kalabalıktır ve çok fedakardır. O dönme diye aşağılanan paşalar ki aslında hepsi seçme askerlerdir, büyük kahramanlıklar gösterirler. Askerleri kaçsa bile bunlar kaçmaz. Böylece ite kaka zafer kazanılabilmektedir ama yolun sonunun göründüğü de anlaşılmaktadır.

Evliya gördüklerini yazar ama döneminin tüm Osmanlı "aydınları" gibi yorumlama yapma zahmetine girmez.
kılıçdar sskyı batırdığı için. evet.