bugün

Dünya'da ilk 50 dizi arasına girmiş tek Türk dizisidir. Bazıları hala at kafasıyla düşünüyor.
vayy beee!!

http://www.youtube.com/watch?v=mziuie0XcJA&feature=player_embedded
oyuncularınıntaksim gezi parkı festivali için güzel bir video hazırladıkları dizidir. çok ince eleştiriler vardır.

https://www.youtube.com/w...mbedded&v=FGABerzC4lw#!
Geçenlerde arkadaşımla aramda geçen bir diyaloğa konu olmuş dizi. Olay şöyle ki;

- ya hacı ama mecnun karakterini çok baskın hale getirdiler bak ilk bölümlere hiç böyle değildi
+ olm zaten olay orada kopuyo. Adamda yaşadığı olayların etkisiyle kafalar yürüyo...

Bu ara çok sık duymaya başladım bu "mecnun karakteri baskınlaştı" lafını. Daha doğrusu söylemek istedikleri, komik oldurmak için mecnun karakterinin sapıttırıldığı...

Arkadaş ben anlamıyorum millet bunu nasıl izliyor nasıl bu yoruma ulaşıyor. Adamın adı üstünde "mecnun" ee? Yaşadığı olayların, ilk aşkı hariç aşk sandıklarının, bünyesinde biriken acıların, bu olan bitenin kendinden götürüsünün ve bilimum şeylerin sonucu bu zaten. Evet ilk bölüme baktığımızda karşımızda gayet diğer insanlar gibi olan yirmili yaşlarında bi delikanlı var. Fakat her şeyin başında böyleydi bu. Leyla'ya olan aşkı, olan bitenler, leyla'nın ölümü, ardından gelen bir leyla, sonra bir leyla daha, e sonra yine bir leyla, kesmedi nurten'in yeğeni leyla derken adamın kafalar leyla oldu.

Âşık bünyenin günden güne nasıl aklını yediğini gösteriyor bu. Halleri, hareketleri, tepkileri, hatta konuşurken yaptığı tonlamalar bile giderek akli dengesinin yitirimini yansıtıyor. Ayrıca da bu süreci bu şekilde iyi oynayabilen ali atay'a da saygılar. Velhasıl, bu dizi resmen psikoloji işliyor. Gerçek aşkın etkilerini, değiştirdiklerini, getirdiklerini ve götürdüklerini psikolojik bir süreç olarak bize gösteriyor. Bir noktadan sonra alaycılığı ve vurdumduymazlığı da unutmuyor. Bir de asıl merak ettiğim konu şu, teknik olarak mecnun'un mevlâ'ya yönelmesi gerekiyor. Ama burada da bu böyle mi olacak? Neyse neyse izleyelim görelim...

Konuya dönecek olursak sonuç olarak şöyle bir kıvam oluşuyor;

- neğmiş gitmiş mi? Terk mi etmiş? Acı mı çekiyorum ben şu an acaba? Piiiy arkadaş ne söylendim kendi kendime. Gideğem de acımı da vuraem bi yerlere...

Özetle: mecnun karakteri baskınlaşmıyor güzel kardeşim, kafalar yürüyor kafalar...
herkesin eski leyla'yı özlemesine rağmen benim arda'yı özlediğim dizidir. oturdu oturmadı ama iki sezondur leyla karakterinin yeri dolduruldu. arda'nın yerine ise gelen olmadı. hem zemgin, hem kötü, hem de saf bir karakter lazım. tıs tıs ın yerine bir şeyler bulmak lazım. hidayet çok zayıf kaldı.
kimse yazmamış ama ismail abi sen nasıl bir adamsın ya. yemin ediyorum yaşlı teyzeye yer verince ağladım. psikolojim bozuk herhalde. ben ne anasının gözüyüm bilmemne dedi ya bittim. öleceğini bile bile başkasını kurtarmak nasıl bir insanlıktır. keşke gerçek olsaydın be ismail abi...
eski leyla diye tutturanları gördükçe yakında erdal bakkal gibi çıldırıcağım ultra mükemmel dizi.

Leyla mı? hala mı Leyla hala mı Leyla ya şu arabaların üstüne atmak istiyorum kendimi hala mı Leyla neymiş bu Leyla nedir bu Leyla Leyla'da Leyla, Leyla'da Leyla niye hala Leyla niçin?

ektir: ne güzel gülüyoruz eğleniyoruz şurda yahu.
Hidayet'in oldukça yakıştığı dizi. Ama bir arda değil.
bunu beğenmeyen insan, sırf amerikan dizisi diye how I met your mother'a katıla katıla güler.

tanım: gülme efekti olmadan nerede güleceğini anlayamayan insanların bok attığı dizi.
hiçbir bölümünü kaçırmadığım ve türk tv tarihini altüst ettiğini düşündüğüm dizidir. onu bunu nırakın da bu dizi biterse ne yapacağız? hayat eskisi gibi olmaz o kesin. pazartesi günleri anlamını yitirir.
eski bölümü şu an trt1 ekranlarında.
Türkiye'nin gelmiş geçmiş en çok abartılan dizisidir. esprilerin tamamının liselilere hitap etmesi, Reytinglerin bu kadar yüksek olmasının başlıca sebebidir. Net.
kişinin tüm sorunlarını izlediği müddetçe halının altına süpürmesini sağlayan,ayağında terlikleriyle gelecek olan bir sevgilinin hayalini kurdurtan dizi,kireçburnunun incisi.
nuktelası olduğum dizidir. ismail abiyle hüzünlediğim, erdal bakkalın laflarıyla gülmekten yarıldığım dizidir. ne delikanlı adamsın be ismail abi.
Son birkaç bölümdür absürtlükte zirve yapmış dizidir. Hep ilk sezondaki hava yok artık diyorduk ya, eskisinden de iyi durumda şu an. Eski havası yok ama, daha farklı ve daha güzel bir havası var.
kötü dizi. bu diziye gülenler benim esprilerime gülmesin.
bitecek olması hayal kırıklığı olan dizi.
dizideki esprilerle kendi yaptığı esprileri kıyaslayan kişi tarafından kötülenen dizi. seçim yapmak çok zormuş.
(bkz: leyla ile mecnun esprileri vs sözlük yazarı esprileri)
saçma bir dizi. evet gerçekten saçma bir dizi. Çükü bile kalkmayan bunak bir ihtiyar eşek kadar adamları dövüyor. Saçmalık işte. Gelelim mecnunumuza: aynen sararmış salata malzemesi kılıklı, garip bir adam, hem yakışıklıda değil. Hepsi komik görünmeye çalışıyor ama şaklabanlıktan öteye gidemiyor. Yemin ederim ısınamadım bu diziye.
evet 3. sezonuyla leyla konusunda ölümüne yanlış bir seçim yapmış olsa da,mecnunu o'' leyla teyzeye' yeniden aşık ederek fuzulinin hikayesini sikip atmış olsa da ,seyircilerinin hiç bir isteğini (arda ve leyloşun dönmesi) gram iplemeyen adamların yaptığı bir dizi olsa da, bu diziye komik değil diyenleri ,aptalların dizisi diyenleri allah çarpar !!söylemedi demeyin... evet hatalar yapıyor,inadı inat bi tarafı iki kanat falan ama bu dizi türkiye dizi sektörünün en baba dizisidir.
bu diziyle turgut uyar'dan, oğuz atay'dan ,mozart'tan haberi oldu o ergenlerin. bir tanesine bile bu yazar ve bestekarların bir eserini okutması yada dinletmesi ,bu diziyi ayrı bir yere taşımaya yeter zaten.

ha bir de insan anlamadığı şeye bok atarmış.
1 yıl 2 yıl ya da 3 yıl sonra da olsa bitecek olan dizimiz. insan buna çok üzülüyor. tabi asıl soru şu dizi nasıl bitecek? mecnun leyla'sına mı kavuşacak; yoksa ölecek mi; yoksa delirecek mi...
bugüne kadarki tüm bölümlerin dvd olarak çıkarılması gereken dizidir. mutlaka alınıp yıllar sonra bile izlenebilecek dizidir.
ayrıca dizinin ilk sezonunun zirve olduğu kabulüm 2 yıl önceki entryler zaten her şeyi açıkça gözler önüne seriyor. fakat insanların leyla'yı değilde aslında mecnun'u özlediğini düşünüyorum sonuçta kendi ölümünden daha zor olan sevdiğinin ölümüdür ve bu yüzden mecnun çok değişti ve zaten yerinde olmayan aklını iyice yitirdi.
izmit'te ikamet eden ve bölümleri bilgisayarda kayıtlı olan bir hayranına ihtiyaç duyduğum dizidir. çekinmeden mesaj atması kafidir.

(bkz: 10 lira çalışır)
(bkz: sen öyle bir insan mısın)
Fuzili'ye ait ünlü bir mesnevidir. Günümüzde leyla ile mecnun dizisinin yanı sıra bazı şarkılardada söz konusu oluyor.