bugün

bu diziyi yapan adamlar en iyisini yapmayı biliyorlar.
sezon finalini izlerken duygulandıran,duygulandırırken ağlatan,ağlatırken uzaklara götürmüş olan dizidir.
an itibariyle burak aksak; " çöl varsa umut da vardır. hele bir eylül gelsin, o vakit bir şiirin içinde buluşuruz. şiir olmasa da trt'de buluşuruz." diye tweet atmıştır. ben leylanın döneceğini düşünüyorum açıkçası diziye.
sezon finaliyle sikerten dizi...
ama aslında olay ne mecnun'un boşluğu, ne sedef'in masumiyeti ne de şirin'in mecnun için göze aldıkları.
olay yavuz'un, eylül'e hayallerini sormamış olması...
olay birinin başkası uğruna savaşmadan önce buna deyip deymiyceğini anlamaması, anlamak istememesi
yani olay kendimizi kandırmamız, bilerek ve isteyerek...
sezon finalini kireçburnunda 300 leyla ile mecnun hayranıyla ve cengiz bozkurtla izlediğim, iskenderin sahnesinde "sonunda aşkı bulmuş gibi"de ağladığım dizi. ağzımıza sıçtı ziyadesiyle.
sezon finalini yapmasıyla, verdiği arada, pazartesi günlerinin kadrolu mutluluğunu* neyle dolduracağım diye düşündürten dizi.
bazı yavşakların gündemde olması götüne batan dizi. sen benim geçmiş bölümlerle ilgili entrylerimi eksileyeceksin diye ben silecek miyim? çok beklersin çakma entel. bizde bu ülkede yapılan her şeyi beğenmiyoruz ama ülke gerçeklerine burun kıvırıp ekmeğini yediğimiz yerin eserlerine komple götümüzü dönmüyoruz.
--spoiler--
Hayalleri yarım kalmış, küçük bir çocuksun hala yavuz. bende çok hayal kurardım eskiden. sonra, sonra unuttum tabi ne olduğunu sorsaydın, ben de sana anlatırdım hepsini. ama sen sormadın. yine de bana onları tekrar hatırlattığın için teşekkür ederim. hayallerinin peşinden koşmak için hiçte geç değil bence. bi gitar, birde yollar gerek sana. ne şarkılar biter, nede yolculuklar. görüşürüz diyemeyeceğim, çünkü bir daha görüşürmüyüz bilmiyorum.

'' ama belki birgün bir şiirin içinde rastlaşırız seninle...''

iyi yolculuklar.....

Eylül.
--spoiler--
--spoiler--
az sakallı dede : bu sizin yanınızdaki eski kocanız değil mi?

anneanne : o benim eski kocam değil, o benim evim.

az sakallı dede : eviniz mi?

anneanne : evim ya, biz birbirimizi severdikte bizimkiler çulsuzun teki derlerdi. tam 3 gün beni istemeye geldiler. ama rahmetli babam vermedi. sonra birgün tuttu beni kolumdan, oturttu karşısına gözlerimin içine bakarak, bak dedi, bundan sonra ne yerimiz var, ne yurdumuz olacak eğer benimle gelirsen. elimi tuttu, burasına koydu eğer benimle gelirsen, bundan sonra burası senin evindir dedi.

az sakallı dede : peki, siz ne dediniz.

anneanne : ne diyeceğim, gittim elbet. ondan sonra benim evim o oldu, ben onun yurdu oldum.

yani beyfendi anlayacağınız, benden size hayır yok. ben evime döneceğim günü bekliyorum...
--spoiler--
ismail abi : adam bana çay verdi ya, çay veren adam kötü olur muymuş hiç?
Sezon finaliyle adamın içini yakan, yıkan, parçalayan bölümdü. Son sahnelerde hepsine durun gidemezsinin yoksa vururum kendimi diye bağırmak istedim. Dizide olsa senaryoda olsa birşeyler kopardı yüreğimden.
Sedefin dansıyla gülmekten öldüren dizi.

Sezon finali kadar iğrenç birşey yok yahu.
Kaç dizimiz var ki şu hayatta böyle heyecanla izlediğimiz?
Kaç dizimiz var ki şu hayatta böyle kendimizle bütünleştirdiğimiz?

Sonuç olarak : güzel şeyler hiç bitmese keşke. *
--spoiler--
nurten, hemen boşanmamız lazım.
--spoiler--

sen ölme emi erdal bakkal , çok yaşa.
tatile girmiştir ve bu demek oluyor ki; bir süreliğine hem pazartesi sendromuna hem de leyla ile mecnun'un yokluğuna dayanmak gerekecektir.
sezon finali sebebiyle burak aksak efendiye, "arkanda onur ünlü, onun arkasında da atlar kovalasın seni!" şeklinde twitler atılmasına yol açmış olan dizidir.
sezon finalinden ziyade final gibi bir bölümle akibeti meçhul bir şekilde ekrana veda eden dizi. veda diyorum çünkü; trt'nin geçen sezonki en iyi dizilerinden olan "halil ibrahim sofrası"da aynı şekilde sezon finali yapıp bir daha ekrana gelmemişti. umarım yanılıyorumdur, umarım bu söylediklerimi yutmak zorunda kalırım.
türkiye'nin gelmiş geçmiş en kaliteli dizilerindendir. olaylar olaylardır.
son 10 dakikasında ağlatmış muhteşem dizidir.
son çöl sahnesiyle harika bir bitiş yapmıştır. takip edenler bilir çölde seslenir seslenir birine duymaz. sonra dede gelir o aşkından çöllere düşmüştür gözü görmez, seni mi duyacak demişti. sonra sahnesinde meğer o adam mecnunmuş. harika bir bitişti.
yine pazartesi sendromları başlayacak, pazartesilerin hiçbir anlamı kalmayacak. eski bölümlerle idare edecez artık.
--spoiler--
o benim evim oldu ben onun yurdu
--spoiler--

vay be, elde neler var arkadaş yaa elde neler var. ufacık şeyden problem çıkaran bütün hayallerimi başıma yıkıp o basit süs dünyasına dönen eski sevdiğime ilk göz ağrıma gelsin bu. daha da sevmem arkadaş.
ramazan ayında eski bölümleri iyi gider.
--spoiler--
kendi çölünde kaybolanların hikayesi
--spoiler--
pazartesi gecesi vazgeçilmezimdir. mükemmel bir komedi dizisidir.
absürtlüğü dozunda yansıtan ve sezon finaline giren dizi.
şirin kardeş gene ortada kaldı. bence sorun mecnunda, ondan bu kırık kalple, karışık kafayla pek bi cacık olmaz.
ve sedef gene kaybetti. aslında hiç kazanmamıştı. gönül kapısı içerden açılır çünkü. türlü oyunlarla sevdiceğimize sahip olamadığımız gibi sadece kesin ne net bir şekilde kaybedermişiz. bu konu olağan dışı ama gerçekmiş gibi ancak bu kadar güzel anlatılırdı. anlayabilene tabi.

burak aksak'ın gözlem yeteneği ve bunları senaryolaştırması muazzam.