bugün

youtube'da ırkcılık üzerine belgesel izlerken fark ettiğim gerçek. hiç dikkat etmemiştim böyle bir şeye, o yüzden türkiye'de çok rahatlıkla ırkcılık yok diyebilirim. türkiye'de beyazların(türkler) , hiç bir kürde sen kahverengisin, sen arap soyundansın seni pis nigga diye ırkcılık yaptığını gördünüz mü ? ben görmedim.

kimse ülkede ırkcılık var diye ağlamamalı.
bilal' e anlatır gibi anlatıcam.

arî ırk: cermen veya iskandinav soyundan gelen, bu ülkelerde yaşayan, bu ülkelerin dili anadili olan, bu ülkelerin kültürüyle büyümüş, sarışın/mavi gözlü ve uçuk beyaz tenli kimseler.

beyaz ırk: coğrafyaya özellikle renk ve fiziksel özellikler olarak en çabuk uyum sağlayan ırktır. belirgin bir karakteristiği yoktur, yaşadıkları millet ve coğrafyalara göre değişim gösterirler. Çoğunlukla hint-avrupa dilleri konuşurlar. kafkas halkları, Türkiye türkleri, kürtler, Persler, slavlar, hintler, pakistanlılar, kuzey Afrikalılar, italyanlar, almanlar beyaz ırktandır. beyaz ırk beyaz tenli olmak zorunda değildir, esmer de olabilir. hatta esmer olması beyaz ırk olduğunun kanıtıdır, çünkü yaşadığı coğrafyaya uyum sağlayabilmiştir.

sarı ırk: aşırı derecede çekik ve kısık gözlü, anavatanı doğu asya olan ırk.

siyah ırk: siyahîler. Afrika kökenlidir.
ortadoğu ülkeleri, kürtler, ermeniler, güney amerikalılar, asya ülkeleri ve afrika kökenli olanlar beyaz değildir. yanlış bilgi vermemek lazım.
bir tespit. beyaz ırktan olmayan toplumların medenileşme sürecinde herzaman geride kaldığı görülmüştür. kürtler ve yaşadıkları coğrafyanın ülke geneli olarak geride kalmasının nedeni aslında tarihsel süreç ve beyaz ırktan olmadıkları için modern dünyaya yatkın olmadıklarından dolayıdır.

dünyanın her yerinde medeni modern ülkeler beyaz ırktan oluşuyor. göçmenleri veya başka yerden getirilenleri saymazsak. ırkcılık gibi gözüküyor ama böyle bir bağlantı var.
beyazların yarattıkları modern dünyaya uyum sağlayamamalarının nedenlerinden biri de budur. hem kültürel hem de ırksal.
kürtlerin tiplerine baktığınızda arap ve hintlilerden ayıramazsınız. kahverengi ırkın insanı oldukları için sadece görünüş olarak değil kültür olarak da kahverengi ırkın cehaletini bünyelerinde barındırırlar. genel olarak konuşmamak lazım tabi ama kürtlerin yaşadıkları bölgeler, arapların yaşadığı bölgelere gittiğinizde hangi zamanda olduğunu anlayamazsınız. bin yıl geriye gitmiş gibi hissederseniz. bu geri kalmışlığın ırksal yapı ile de alakası var.
türkler beyaz ırkın insanıdır. araştıran görebilir, google'a ulaşmak zor değil. kürtlerin kahverengi ırkı insanı olmasıyla ilgili espri yapmak ırkcılık olur. seviye düşürüp kahverengi ırk, bok rengi diyemeyiz. biz beyazlar, gelişimini tamamlayamımış diğer ırklara saygılı olmalıdır diye düşünüyorum.
kir ve kıldan oluşan değişik bir oluşum.