bugün

fazlasıyla utanç verici bir statüdür.
doğuda eğitimsiz, imkanları kısıtlı etnik grup çerkez, laz, yörük, pomak olsaydı bunlar siyasi olarak kullanılacaktı başlık bunlara açılacaktı. iki dağ arasında oturup kışın 3-5 ay yollarınız kapalı olsaydı köyünüze gelen imam öğretmen doktor bir yıl dayanamayıp kaçsaydı tek bildiğiniz dil kürtçe olsaydı ve siyesi yayın yapan kürt kanallarından başka birşey izleyemeseydiniz. şehre veya ilçeye senede bir yada iki kez inebilseydiniz sizde kibar konuşmasını bilmez, kazağınızı pantolonunuzun içine sokar sizi her zehirlemeye gelen melek yüzlü şeytanlara inanır vatan hayini olurdunuz o insanlar yıllarca siyaset adınına kandırıldı hor gürüldükleri söylendi. açtılar gözlerini okudular iyi yerlere geldiler ancak beşikte başlayan ezilmişlik duygusuyla hal orta yeni ülke yeni bayrak talebi kazanan kim bilmiyorum ama cumhuriyet yıllarında bile kandırılmış tuzağa düşürülmüş kürt halkı hala aynı oyunla yıllarca inmedi sahneden kazanma planları kimin bilemem ama yazık büyük taarruzda kan dökenlerime, arabistan çölünden geldiği kıyafetle sarıkamışa yürüyenlerime, geliboluda....
yazık olmaktır.
acitasyonun tillahını yapmaktır.

aga şimdi birileri çıkıp da gönderilen imam, öğretmen, doktor bu şartlara dayanamayıp da kaçıyor falan derse gülerim. vallahi demiş ve gülüyorum...

şimdi hoca, oradaki öğretmen, imam, doktor,... doğanın şartlarından değil de bağnazlıktan kaçıyor olmasın? misal mardin'deki kanlı düğün baskınını hatırladık mı? heh işte o baskında can veren bir de imam vardı bildik mi? e şimdi böylesine sikimsonik sebeplerle ölmek çok da çekici gelmiyor insanlara. "topyekün" ve "aileler arası" bir savaş anlayışında olan insanların arasında durmayı ben de istemem şahsen.

vay efendim haklarımız elimizden alındı. yok lan öyle bir hikaye. yeminle yok arkadaş. eğer hakkın elinden alınmışsa da hakkını doğru yerde arayabilecek kadar akli davranacaksın. aşiret ağalarının, feodalitesini sorgulayarak başlayacaksın meseleye. misal diyarbakır'dan, güneşi görmeden "new york işi güneşi görmek" eylemine girişmeyeceksin.

kürt olmak mı? sizden olduğunu söyleyenlerin gazabına uğramaktır. onlar yüzünden hor görülmek, onlar yüzünden suçlanmak, onlar yüzünden bir şekilde zarara uğramaktır. he "biz biriz, beraberiz" diyorsan da ağlamamayı bilecek, o kadar olsun erdem göstereceksin...
bilmem kaçbinyıl var olmak; ama bir devlet kuramamak.
bir milletin insanlarını ırkçı olmaya zorlayacak kadar ırkçı ve bölücü olmaktır.
biçare,eli mahkum olan,genelde büyükşehirlerde işçi sınıfının %70-%80'ini oluşturan,doğuda terörist,batıda kro olan,güzel yurdumun en güzel etnik kökenlerinden biridir...
hiçbir zaman sorun olmamıştır bana göre. ama ne zaman ki birileri çıkıp özerklikten bahsetti o zaman işte sorun baş gösterdi. eğer bir kürt çıkıp ben türkiye vatandaşı bir kürt'üm derse herşey biter ama özerklikten bahsedince karşısındaki ırkçılar çoğalır.
yapmayın lan, herhangi bir ırktan gelmekle bir farkı olmadığını bal gibi de biliyorsunuz. fakirlikse türkün de arabın da rumun da fakiri var aşağılanmaksa onlar da aşağılanıyor, işsizlik cahillik vesairse aynen hepsi için geçerli. ha zenginlik mi? hepsinin zengini bol. yapmayın lan böyle şeyler siz bunları konuştukça birbirinizi daha az duyuyorsunuz.
kürt olmak sürekli ağlamaktır,

dışlanıyoruz biz,eziliyoruz biz, değer görmüyoruz biz diye.

hep yokluktan şikayet ederler, yok derler okul yok, eğitim yok diye sayfalarca yazarlar sözlükte.

büyük şehire gelip zengin olanları var bunların, köyüne ne bir okul yaptırır, ne bir çeşme yaptırır ne de bir cami. bırak bunları yapmayı, köylerine gitmezler bile.

ama iş lafa gelince söyleyecek çok şeyleri vardır, devlet versin diye.

böyle birşeydir kürt olmak.

burada ver yansın edenlere sormak gerekir, bir kürt olarak kürt halkının gelişmesi için sözlükte yazmak dışında, yörene ne yaptın diye.
türkiye'de kürt olmak zordur. gerisi laf-ı güzaf.
ben bilmen yapmam, devlet yapsın demektir.
bütün kürtler tinerci kapkacci katil hirsizmis vay be teker teker saydiniz demek. nasil bu kadar emin olabiliyorsunuz anlamiyorum!

- kürtlerin hepsi esmermis ben kumralim kardeslerim sarisin

- allaha sükür bu yasima kadar ne hirsizlik yaptim ne adam öldürdüm ne de pkk sempatizaniyim *
- ne töre bilirim ne de asiret kendi halimizde yasayan insanlariz

- cahillik?! evet cahillerimiz cok ama hic nedenlerini arastiridiniz mi? bu insanlar neden böyle diye düsündünüz mü hic?
benim türk komsularim bir cok konuda bizden daha cahil daha geri kafali. kizlarini pencereden disari bile baktirmiyorlar.

- 10-15 degil 3 kardesiz

yani uzun lafin kisasi bok atmakta, yalan söylemekte, yargisiz infazda bulunmakta üzerinize yok!
arkadaşlarınla oynamaya çıkmışken bir jandarma tarafından üstüne köpeklerin salınmasıdır,
babanla gezmeye çıkmışken polisler tarafından vurulup öldürülmektir,
büyük şehirde ezilipte benim sizden ne farkım var diye sorgulamaya başlamaktır,
en değerli bildiğin, dinlediğin, coştuğun sanatçıların hor görülmesi, terörist sanılmasıdır,
ezilmektir ama aslını inkar etmemektir...
yeni tanıştığın birine kürt olduğunu söyleyip söylememe konusunda endişeler yaşamaktır.
insan olmaktır insan.
başlık ne şartla açıldı bilmiyorum ama yazılanlar çok saçma.seri eksi oy verilmediğine dua edelim hep beraber.
oha, yeni tanıştığın birine kürt olduğunu söyleyip söylememe konusunda endişeler yaşayanlar da varmış bu durumda olanlar arasında.

istisnalar hariç yalanınızı yiyim be... esas biz* türküz dediğimizde faşist ilan ediliyoruz. hadi onu geç, şimdi de türk ve kürtleri ayırıyorsun, bizi bölerek parçalamak istiyorcular mesaj atar. valla zor bu ülkede yaşamak azizim. en güzel cevabı horoz vermiş; "ben sikerim gerisine karışmam" diye. öyle olmak lazım aslında da du bakalım.
tıpkı türk olmak, laz olmak, japon olmak, zenci olmak gibi; kişinin kendisinin karar veremediği bir genetik oluşumdur.

ana babamızı kendimiz seçmeyiz. etnik ırkımızı, cinsiyetimizi, anatomik özelliklerimizi kendimiz seçmeyiz.

insan kendi seçemedikleri ile değil, kendi seçtikleri ile yargılanmalıdır.
insanlara zarar veren, insanları aşağılayan, kötülük yapan biri kürtse de, türkse de, çinliyse de, arapsa da aşağılıktır; çünkü bu davranış biçimi, kendi seçimidir.

ama sırf kendi seçimi olmayan, doğarken getirdiği özellikler yüzünden bir insanı aşağılamak da bir seçimdir ve en az bunun kadar aşağılıktır.
insan için önemsiz bir ayrıntı olmasına rağmen bazılarının dillerine çokça dolaması tanımımızı bozuyor. ayrıntı olduğu konusunda hem fikir olduğumuza göre sanırım insan olup olmadıkları konusunda tekrar düşünmeliyiz. istisnalar kaideyi bozmaz diyemeyiz çünkü ırk konusunda ayrıntı tanımını aşan yaklaşımlara sahip varkıların sayısı, istisnanın tanımını aşan sayılarda. lafımız yanlış anlaşılmasın, kendi ırkını dilinden düşürmeyen kürtler de kaideyi bozanlar arasında.
ırkçılık yapsanız bile ırkçı olarak algılanmayacağınız bir ırkın mensubu olmaktır..ırkçı olmak bir yana ne kadar çok kürtçülük yaparsanız o kadar çok sosyalist, hümanist, barışçı olursunuz..
hayata 5-0 önde başlamaktır.

çoğu ilde her sülaleden 1 milletvekili çıkarabilirsiniz.(10.000 kişiye 1 milletvekili gibi)

devlet dairelerinde işe girme şansınız 5 kat fazladır.(üstelik doğru dürüst türkçe bilmeniz de gerekmez)

sabancı grubunda , ihlas holdingte ve pek çok büyük şirkette 1 büyük müdür kürt ise sizide bir şekilde iş sahibi yapar.(üstelik doğru dürüst türkçe bilmeniz de gerekmez)

5 minibüs hattı sahibi olsanız,1 apartman ve 1 mercedes sahibi olsanızda 1 günde yeşilkart çıkartabilirsiniz.(normal vatandaş 1 ayda çıkartamaz)

haller , pazarlar akrabalarınızın tekelindedir,araya başkaları sızarlarsa gerekirse canı ile öderler.pazarcılık yapabilirsiniz.

mafya , silah kaçakçılığı , elektronik kaçakçılığı akrabalarınızdadır ( sırtınız yere gelmez )

birini haksız yere bile dövmeye kalksanız , nerden çıktığı belli olmayan 30 hemşeriniz size o bir kişiyi linç edip dövmeniz için , taşlarla ,sopalarla , bıçaklarla yardıma gelirler.(bütün bunlar birkaç saniyede olur)

hemşerileriniz dışındaki herkesi ve herşeyi düşman gibi görebilir , ülkenin kaymağını yiyebilirsiniz.

bütün bunlara rağmen hala mazlumu oynayabilirsiniz.

listeyi daha sonra tafsilatlı yazarım yada editlerim.(istisnaları tenzih edecektim ama hala istisna aramaktayım)
klişe genellemelerle kısıtlanması pek makul olmayacak bir aidiyettir. karşınıza tarihte fatih sultan mehmet tarafından bir baba gibi hürmet gören bir elçi paşa olarak da çıkabilir (bkz: aşık paşazade tarihi) , idris i bitlisi olarak da, hamidiye alayları olarak da. said i nursi olarak çıkabilir, seyyid rıza olarak çıkabilir. şerafettin elçi olarak da çıkabilir, ismet inönü olarak da... abdullah öcalan olarak da çıkabilir, ama kurtuluş savaşı 'nda şehit düşen 500'e yakın diyarbakırlıdan veya şefik özdemir 'in emrinde çarpışıp topraklarını fransız'dan kurtarmış * , ya da ingiliz'den kurtaramamış biri olarak da * . yani genellenemez. bu yurdun insanıdır. normali vardır, anormali vardır; iyisi vardır, kötüsü vardır.
insan olmaktır önemli olan.
kürt olmak zor iştir arkadaşım. ben türk vatandaşıyım türkiye'yi seviyorum diyen kesimi için konuşuyorum. onlar olmasalar doğu cepesini kurtuluş savaşında nasıl koruyabilrdik. bu vatan hepimizin. uzağa gitmeye gerek yok annem. bu kürtlerin hepsi aşşağlık , lanet olsun onlara diyerek ırkçılık yapar benım annem çok kızarım ona. allahtan zenci felan değil kürtler o zaman yanmıştık annem gibi düşünen kesim mahfedecekti memleketi. ben türk olduğum için gurur duyuyorum bu vatanı seviyorum. bu vatanda tek başıma değil kürdüyle , çerkeziyle , alevisiyle birlikte yaşıyorum. bu vatanı bölmeye çalışan kürde de lanet olsun türke de.

ben kürt olsaydım eğer. kendimden utanmazdım . ne mutlu türküm de demezdim. kürttsem kürdüm derdım. neden inkar edeyim.iyi ki türkiye'de yaşıyorum iyi ki varım derdim. ne şartta olursam olayım atatürk'ü çok severdım
soyadının içinde 'türk' kelimesi varsa çelişkide imiş. bugün bunu öğrendim ben, evet. =)