bugün

haluk levent'in kitabının adı kedi köprüsü.
iLhan irem'in 1985 yıLı çıkışLı aLbümün.. pencere köprü ve ötesi üçLemesi'nin ikinci ayağı.. aLbümdeki şarkıLar;

1- Köprüden Önce Son Çıkış (Enstrumantal)
2- Kovalamaca
3- Kaza Geliyorum Demez (Enstrumantal)
4- Görüntüler
5- Hallaç
6- Bir şeyin Bitişi
7- Sırat Köprüsü (Şeytan dansı)
8- Küçük Hesaplar
9- Öncenin Sonrası (Enstrumantal)
10- Serpintiler
11- Sihirli Aynalar
12- Yükseliş
13- Herşey Dönüyor
14- Üçüncü Dünya Savaşı
15- Bırak Kalsın Öylece
16- Herşey Donsun Kaskatı
17- Donuk Görüntüler (Enstrumantal)
18- Donuk Yolculuk
izlemeye değer nadir dizilerdendir.
ailecek izlenebilecek başarılı bir yapım. recep yazıoğlu gibi harika bir devlet adımının bir dönemi konu edilmektedir.
müzikleri ile de insanı daha bir duygulandıran dizidir. ancak dün gece ki bölümü ile hayal kırıklığına uğratmıştır beni askerlere yapılan eğlencenin gel bizi vur formatınıda bir alanda dzenlenmesi biraz gerçekçiliğini kaldırmıştır gözümde (bkz: asker ve tedbir) oysa doğuda ki nice karakolumuz korunurken basıldı ,tarandı ve askerlerimiz şehit edildi. gerçekçiliği umarım daha fazla zarar yemez bu dizinin.
van devlet tiyatrosu oyuncusu tolga evren'in oyuncu kadrosuna katıldığı dizi. erdal beşikçioğlu'nun oyunculuğu da izlenmeye değer.
zeybek yuzbasi ile elmas'in filizlenecek aski ile daha romantik mecralara yelken acacagini tahmin ettigimiz dizi. baska kanalda (kanal d/atv) olsa buyuk ihtimalle coktan yayindan kalkmisti, star'in daha "bomba" dizileri olmadigi icin ratingleri muhtsem olmasa da devam edebiliyor, iyi oluyor.
pazartesi akşamları star tv'de olan, nitelikli dizi.
Pkk terörü bakımından bırakın kurtlar vadisi pusu'yu , kurtlar vadisi terör'den bile daha cüretkâr anlatıma sahip bir dizi. Kurtlar vadisi terör yayından kaldırıldıysa bu on kez kaldırılmalıydı. Kaldırılmadı çok da iyi oldu.
Ayrıca gerçekten koliba film çok iyi bir prodüksiyon çıkartıyor ortaya. Oyuncu kadrosu ve karakterler süper oturmuş durumda. Çekim kalitesi ve çatışma sahnelerinde harcanan emek kesinlikle yatsınamaz ve kurtlar vadisi'nden kat kat başarılı sayılır. Özellikle iki hafta önceki bölümde otobüsün tarandığı sahneler çok başarılıydı.
Bir de kötü adam karakterleri çok iyi seçilen bir dizi. Geçen sene Şehmuz ve ilhan karakterleri,bu sene ise Ali maruf ve ağabeyi çok kaliteli yaratılmış karakterler. Ve oyuncular da karakterlerin hakkını çok güzel veriyorlar.
bir de biraz olsun detaylara önem verildiğini görmek beni sevindiriyor. Şöyle ki;
Ali maruf'un ofisinde sekreterinin monitöründe firmanın logosunun bulunduğu ekran koruyucusu vardı. Bu çok önemli ve çok güzel bir detay. işte bu gibi şeyleri yakalayabilirlerse bu sektör ancak bu yolla gelişir.
her karakterin geçmişleri de güzel yazılmış kanımca. Mesela ali maruf'un ağabeyi çok katı görünse de geçmişte bir evlat acısı yaşadığı için infaz edilecek kıza kaçması için yardım etti.
geçmişte yaşadığı olay is şu idi;
80'li yıllar da Kızıl denny savunucusu örgüt mensupları,bir iç hesaplaşma nedeniyle stockholm deki evinde karısını gözlerinin önünde kurşunlayarak öldürürler.Ancak kadın hamiledir ve ali maruf'un ağabeyinin çocuğunu taşımaktadır. işte geçmişte yaşadığı bu olay yüzünden,kısır kalmış ve bu yüzden saldırganlaşmış bir kadın teröristin infazına engel olmuştur.
bu olay anlatılırken kamera geçişleri ve ağabeyin bir anda gençleştirilip yaşlandırılması gibi görsel öğeler çok güzel işlenmişti. ayrıca belçika'lı gazeteci hikayesi de güzel ve gerçekçiydi.

gelelim dün akşam yayınlanan bölüme;
belki de dizinin ilk bölümünden beri yayınlanmış olan en güzel bölümüydü. türkiye cumhuriyeti devletindeki bürokrasiyi çok güzel bir anlatım ve benzersiz diyolaglarla hicveden bir bölüm daha izledik.
en çok beğendiğim kısım,vali bey in fransız merkezli bankanın çalışanlarına verdiği ayar sahnesiydi.
işte bu dedim. işte bu.

tam metni hatırlamıyorum fakat şu anlama gelen şeyler söyledi vali bey;

---------------
tıpkı yarı sömürge halinde olan bir devlet gibiyiz. bu devlete gelip çöreklenen yabancı sermaye adı altındaki sömürgeciler,sömürdükleri ülkenin en akıllı evlatlarını alır besler ve kendi okullarında yetiştirir ve sömürdükleri ülkede sömürdükleri insanların başlarına sömürge bekçisi olarak dikerler.
işte ben buna bayıldım ve ayakta alkışladım.
---------------

elinize sağlık senarist dostlar. elinize sağlık koliba film.
Dizi hakkında bir bilgi.

Köprü'nün karakol baskını sahnelerinde Türkiye'de ilke imza atıldı:

Gündüz çekimleri geceye döndürüldü.

Koliba Film, Kurtboğazı karakol baskını sahneleri çekimlerinde, Türkiye'de dizilerde bugüne kadar hiç denenmemiş teknolojik sistemleri kullanarak prodüksiyonda bir ilke imza attı. Çekimler için haftalar öncesinden hazırlıklara başlandı. Eskişehir Bozdağı'nda daha önce terkedilmiş bir köy okulu onarılıp çekimler için karakol haline getirildi. Çekimlerde 2000 fünye, 2 kg. kara barut, 5000 kuru sıkı mermi kullanıldı. 450 figüran çekimlerde yer aldı. Kamyonların üzerine panter kameralar kuruldu. Çekimlerde patlamalar sırasında aynen büyük savaş filmlerindeki gibi özel hava basıncıyla çalışan kompresörler kullanıldı. Ayrıca Türkiye'de ilk kez bir dizi filmde, gündüz çekilen sahneler özel görsel efektler sayesinde geceye çevrildi.

alıntıdır.
vakti zamanında izlediğim bir bölümünde, bombalı paketin olduğu hastane binasına emniyet müdürü ve valinin bomba imha uzmanı ekiplerden daha önce vardığı dizi, ilginç vesselam...
--spoiler--
geçen hafta mecburen izlemek zorunda kaldığım bölümünde mermisi bitmeyen silahların kullandığı dizidir. adamlar hiç şarjör değiştirmeden filmin 10 dakikasını silahlı çatışma yaparak geçirdi.
--spoiler--
sürükleyici, zappingden anlaşılmaz bir haz duyan insanlara bile kumandayı ellerinden bıraktıracak kadar aksiyon dolu başarılı dizi. müzikleri güzel . tv de aynı konuları işleyip birbirini tekrar eden diziler içinden hala sivrilmemesi çok enteresan. şiddet öğeleri var bu dizide ama kurtlar vadisi gibi insanları samimiyeti tartışılacak bir milliyetçilik gazıyla galeyana getirmiyor.
tuyleri diken diken eden dizi.

teroristlerin turk askerini kursuna dizmelerini gosterdikleri sahnenin gercek oldugunu bilmek....

insanin nutku tutuluyor.
bir veya daha fazla diş eksikliğinde yapılan, diş destekli, simante edilebilen* sabit bir protez çeşididir.
valinin neredeyse her cümleyi iki kere tekrar ettiği dizidir. bana ne melek, bana ne kardeşim bane ne yahu.. tarzındadır bu tekrarlar. ve her söylenen cümle kendisinden öncekinden biraz daha vurgulu ve yüksek sesle söylenmektedir. genel olarak başarılı bir dizi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. müzikler gökhan kırdar'a aittir. kurtlar vadisi eğer terörü anlattığı için yasaklandıysa bu dizi 10 kere yasaklanmalıydı.* neyse efendim lafı fazla uzatmıyayım, bu entry burda bitsin yahu, bitsin artık veysel, bitsin kardeşim, bitsin.
daha ne kadar devam edec4ek dizisidir. ekranları tarih oldu ama o hala az raitingine rağmen ayakta duruyor.
inanılmaz mantık hataları ile dolu dizidir. doğu gerçeğini kesinlikle yansıtmamaktadır. sadece ama sadece popüler milliyetçilik dalgasının etkilerini kullanıp reyting gütme peşindedir.beyin yıkamaktadır.
jenerik müziği müthiş olan dizi.
çok sevdigim bir dizi, idi. dün yayınlanan bölümünde, şehitin cenazesinde, vali bölücülük yapmasaydı haftaya olan bölümünü de izleyecektim, ulusalcı agızla, siyasete sokuldu vali.

nedersiniz önder sav mı kafaladı dizideki valiyi de.
(bkz: devrimci gençlik köprüsü)
iç acıtan bir yılmaz güney şiiri:

Sevgili
yetmiyor ´sevgili´ sözü
tek başına. Karşılamıyor
içimi dolduran duyguyu.
Oysa ben ´sevgili´
derken neler
düşünüyorum bilsen.
Sonsuz, bir güneş
bir yudum rakı
çiçeğe durmuş ince bir
bahar dalı
oğlumun sıcak yanağı
anamın acılı gözleri
babamın tütün kokan eli
evimizdeki kuş
yarının güzel günleri.
Anlatılması güç binlerce
duygu ve sen...
işte sen
beni hayata bağlayan
en güzel köprüsün;
köprülerin en güzelisin.
Sevgilim... Güzelim...
insanı yaşatan
içimizdeki hayat böceğidir.
O ölürse
hayatımızın da tadı biter.
O sakın ölmesin
yaşat onu.

Yılmaz Güney
bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak araboşlukların doldurulması işlemidır.
1975 yapımı harika bir türk filmidir. kadir inanır, fikret hakan, hüseyin peyda ve necla nazır'ın başrollerini paylaştığı bu filmde iki kardeşin köprü yüzünden birbirleriyle olan savaşları anlatılıyor. günümüzde adam gibi çekilerek tekrar vizyona girse finali ile yabancı film dalınca oscar bile alabiliriz vallahi.
ağızda eksik diş ya da dişlerin olduğu bölgeye komşu dişler kesilerek köprü ayağı haline getirilir. bu köprü ayaklarına oturtulup simante edilerek sabitlenen köprü sayesinde dişsiz bölgede çiğneme fonksiyonu ve estetik sağlanmış olur.