bugün

arkamıza bakmadan hızlı bir şekilde kısa sokaklara girmektir.
zaman zaman sol ön cebimde taşıdığım ev anahtarına uzanmak. çıkartıp uyarı amaçlı bir iki defa şıngırdatmak. yeterli olmadığı durumlarda fırlatıp kaçmak* ve ortam yatıştığı bir zamanda usul usul dönüp anahtarı fırladığı yerden almak.
tabana kuvvet kaçmak.
en azından ben öyle yaparım. yetişirmi yetişmezmi diye düşünmeden, insanın aklınamı gelir o an ne yapacağı.
ağzına ver, susup yalasın.
ayağınızı önüne uzatın pantolonunuzu ısırır vs,sonra iki elinizle boynunu kırın,ister kangal olsun ister doberman işe yarıyor denendi onaylandı...
siz de ona saldırın. genetik şifresinde, kendi dışındaki türün karşı saldırısı bilgisi olmadığı için kısa süreli beyin .mcıklaması geçirecektir. o arada tüyersiniz. ya da direkt ısırın. o zaman da o kaçacaktır.
beyler köpeğin boyutuna bağlı olarak dizinize geliyorsa köpeğe doğru koşun çenesine tekmeyi koyun ama sağlam yoksa bi kapar bacağını ha eğer dizden yukarıysa boyu hantaldır kaçın yok kaptı biyerini tut baba gırtlağı bastır bastır kır bu kadar.
(bkz: taş atmak)

babam bunu der hep.sopayla asla vurmayın dalar yeminle.
sende ona saldır.
Comelip sizi öldürmesine izin verecek şeyleri yapmayin öbür türlü free style...
Köpeğin cinsine göre degisir tabi.
ıslık çalın ve barış teklif edin, sonrada bir kafeye gidin...
oooh çaylarr laps laps laps...
ısırın.

benim bi arkadaşım var köpek saldırınca ısırıyor amk. insanı da ısırıyor. ceza-i ehliyeti yok. çok havalı. ısırarak adam öldürebilir.
yolda gordugunuz kopeklere tas, tekme atmayın sızden korkup arkanızdan gelen bırıne saldırır. domino etkisi yapmayın. akıllı olun. sana saldırmayan kopek arkandan gecen ınsana saldırabılır.
çevredeki açık bir kahveye,bakkala yani kapısı açık olan her yere girmek olabilir.
Telsizle bildirmek.
yere çömelip hareketsizce bekleyin bir süre sonra yolunuza bakın.. *
öncelikle sakin olmak gerekir. Ulan köpek saldırmış neyine sakin olayım demeyin. Üç köpeğin arasında kalmışım tecrübe edindim. Her ne kadar üstünüze gelseler de "hoşt! hoşt! hoşt! ... " demelisiniz. Yavaş yavaş sakin adımlarla geri gidin. Umarım çıkış yolunda sizi bekleyen ve size gülen bir arkadaşınız vardır.
tabana kuvvet diyeceğim ama işe yarayacağını sanmıyorum. en iyisi soğukkanlı bir şekilde yakınındaki sert bir cisme ulaşıp köpeğe karşı kullanmaktır. nedir bu sert cisimler? sıralayayım: taş, sopa, demir vs. ha diyorsan çevremde sert bir cisim yok *o zaman köpeğe rest çekmek en iyisi. dişe diş, kana kan efendim. ses tonunuzu arttırmak ve bunu değişik seslerle harmanlamak köpekte "ne oluyor lan!" etkisi yaratacaktır.* genelde köpek bu sesleri duyunca geri çekilecektir. bunlar işe yaramazsa ilk başta söylediğim "tabana kuvvet koşma" faaliyetine başvurabilirsin ama işe yarayıp yaramayacağı senin hızına ve köpeğin cinsine bağlıdır. genelde resimdeki gibi olur! görsel
eğer rot, pitbull ve dogo cinsi bi köpekse sakın birşey atmayın çıkablecek yüksek bi yer varsa çıkın yoksa ne kadar hızlı olabiliyorsanız bir mekana girin. tecrübe ile sabittir.
yanlış yönlendirmelere kanmayın. eğer köpek ya da köpekler size doğru havlayarak koşuyorlarsa; yapılacak en doğru hareket hiç bir şekilde karşı saldırı emaresi göstermeden, elleri havaya kaldırıp beklemektir. korkmayın, köpekler bu enerjiyi hemen hissederler. köpeklerin gözüne bakmayın. keskin bakışlarla çemberin dışına bakın. köpek ya da köpeklerin enerjisinin hemen değiştiğini fark edeceksiniz. hele yaşları da gençse saldırı bir dakikadan daha kısa sürede oyuna dönüşecektir.

köpeğe saldırmak sorunu çözmez, çözümsüz hale getirir. insan olun, insan olmanın farkına varın.
çömelmeyin denedim ve işe yaramıyor açık bir araziyse koşmayında oda olmuyor köpeğin cinse bağlı olarak tabii en iyi çözümse ya bir yere tırmanmak ya da köpeğe rest çekip ağız burun dalmak.
tekme atmaktır. ama bazen işe yaramıyor misal bende işe yaramadı kendi yolumda giderken baktım bir tane iri de değil normal boyutlarda bir köpek görünüşte pek bir masum ama içinde psikopat yatıyormuş şerefsizin ha bu arada köpeğin saldırıp saldırmayacağını gözlerinden anlayabilirsiniz o son bakışı hala gözümün önünde işte o bakıştan sonra olan oluyor o nasıl bir koşuştu öyle usain bolt yanında bok yesin 2 saniyede yanımda bitti pezevenk bir tane tekme atayım dedim demez olaydım bacağımdan bir yakaladı havada döndü resmen hani bunlara frizbi atarlar bunlar havada yakalar heh aynı öyle ne biçim bir refleks var hayvanlarda bu sefer diğer ayağımla vurayım dedim zaten bir ayak köpekte o adrenalinle unutmuşum diğer ayaklada tekme atmaya çalışınca kendimi yerde buldum orospu çocuğu bırakmıyorda en son yerde topuğumla suratına tekme atabildim öyle ayağı kurtardık o değil yeni aldığım pantolonu parçaladı ibina.
yön degiştirmek.
hiç yavaşlamayın yere felan da oturmayın. hepsi hikâye. bana saldırdı köpek yavaşlayayım belki kaçar dedim ikinci köpek de arkadan geldi tabii köpek güven pompaladı amk elimdeki poşeti ısırdılar pringles düştü yere. o yüzden götü sağlama almak istiyorsanız iyice düşünün.
ya size doğru yaklaşmasını bekleyip tekmeyi geçirin yada usain bolt misali yardırın.