bugün

bu gerizekalı bayram(!) için hayvanlar alemindeki tüm hayvanlardan özür diliyorum.
"sen de ibrahim gibi kendi ismail'ini getirmelisin mina'ya. senin ismail'in kim? ancak sen bilebilirsin, başkası değil. belki eşin, işin, yeteneğin, gücün, cinsiyetin, statün vs. ne olduğunu bilmiyorum, ama ibrahim'in ismail'i sevdiği kadar sevdiğin bir şey olmalı. senin özgürlüğünden çalan, görevlerini yerine getirmeni engelleyen, seni eğlendiren, hakikati duymaktan ve bilmekten alıkoyan, sorumluluk kabul etmektense meşrulaştırıcı sebepler ürettiren ve seni sadece gelecekte senden gelecek yardım için destekleyen ne varsa; işte bunlar onun işaretlerindendir. onu arayıp bulmalısın. eğer allah'a yaklaşmak istiyorsan, ismail'i mina'da kurban etmen gerek. ismail'in yerine geçecek koçu (fidye) sen tespit etme, bırak allah sana yardım etsin ve bir hediye olarak göndersin. o, koçu ancak bu şekilde kurban olarak kabul eder. koç ancak ismail'in bedeli olduğunda kurbandır; yalnızca kurban olsun diye koç boğazlamak ise kasapliktir"
2010 versiyonu dinen az evvel okunan veya az sonra okunacak akşam ezanı(şehrine göre değişir) ile sona eren/erecek bayramdır.

ancak bayram tatili devam ettiğinden henüz bitmemiş gibi görünmektedir.

herkese iyi bayram tatilleri dilerim...
ertesinde vizeler başlaması dolayısıyla bayram yapamadığım bayram.
tevrat'a göre,
abraham'ın karısı kısırmış.
ama abraham bir oğlan evlat istiyormuş.
sonra demiş ki '' tanrım, bana bir erkek çocuk verirsen sana kurban edeceğim''*
masal bu ya...
karısı bir erkek çocuk dünyaya getirivermiş!
çocuk 4-5 yaşına gelince abraham, tanrısına verdiği sözü hatırlamış.
oğlunu alıp uzun uzun yürümüş.
sonra oğlu ismail'i boğazlamak için, bağlayarak taşa yatırmış.
tam o sırada konuşan bir melek:
''abraham, abraham'' diye seslenmiş.
ve kucağında getirdiği kurbanlığı abraham'a verip, onu çocuğunu kesmekten kurtarmış.
tanrısı da abraham'a '' aferin sözünde durdun'' demiş.

yüzbinlerce deve, keçi ve koyun sahibi ''yoksul'' muhammed bu efsaneyi kölelerinden birinden duyunca
derhal islam dinine adapte etmiş.
o gün bu gündür hayvanların boğazlandığı güne '' kurban bayramı'' denmiş.

rabbiniz allahtır!
o halde ona kulluk edin bir deve de siz kesin.
allah, her şeyi bilen, görendir.
allah merhametlidir!
vahşet vahşet diye avaz çıkaranları anlamıyorum. hayır aralarında bir bağmı var hayvanlarla. elbette ki hayvanlar kesilecek çünkü doğanın gereği bu. haa bide bu sokaklarda kesenleri bende kınıyorum. ayrıca onlar sanmasın sevap alıcağını, resmen günah, ayıp bir şey, o kadar modern tesis varken. ayrıca bu bayramla birlikte toplum birbirine yardım eder. daha önce hiç et yememiş aileler bu bayram sayesin de yer. keşke hep böyle dayanışma olsa ya.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/kurban-bayram%C4%B1-76704/
yılın üç yüz altmış dört günü ' modern ' olmaya çabalamak ama bir türlü becerememek, kalan son günde ise vahşiliğin dibine vurup yol kenarlarında hayvan öldürmek ise eğer bu ibadet, nerede kaldı dinin hoşgörüsü ?!
sol frame de kurban bayramı (189) görmemle birlikte beni şoka uğratandır. sonra bir de baktım ki yok öyle bişey. enty mentry girilmemiş. peki sözlük kafayı mı yedi? olabilir.

(bkz: arkadaşlar düzeldi)
bu bayram için vahşet diyenlere bi siktirin gidin diyorum efenim gidinde ispanyada arenada görün vahşeti.
kurban bayramına, kurban kesme ibadetine karşı değilim. sadece "ağlayan inekler" kesilmesin! şayet gülüyorsa kesin... hele de kahkaha atıyorsa hiç düşünmeyin...
kimi müslümana göre vahşet, kimi müslümana göre ibadet gereği yapılan olay. ortak noktası müslüman olmak.
ilk gün kurbanı kesmekle ve büyüklerin elini öpmekle,
ikinci gün eti doğramak ve dağıtmakla,
üçüncü gün kalanı pişirip yemekle ve dinlenmekle,
son gün aile dost ziyareti, minikleri sevindirmekle geçirmeyi allah herkese nasip eylesin.
5. ve 6. gün okuldan kacmayi allah hepimize nasip etsin. Perşembe ve cuma birleşse iyiydi. neyse vizeler ve projeler öncesi iyi bir tatil olacak. 9 gün .

Ayrıca temennim sokakların kan golüne dönmemesi ve kendini bilmez kasaplarin hayvanlara eziyet çektirmemesi.

Mübarek olasıca bayram. güzel geçer umarım. Bol bol para ... öhm neyse.
tüm islam alemi' nin ve tüm yurttaşlarımız ile tüm yazarlarımızın mübarek kurban bayramını şimdiden tebrik eder, tüm yaşamlarının bayram neşesi içerisinde geçmesini dilerim.
kurbanla ilgili, tarihten günümüze kurbanlarla ilgili güzel sayılabilecek bir yazı.
http://zanzaon.blogspot.com/2011/11/kurban.html
katliamdır. bir seneki hayvan kesim sayısının büyük kısmı kurban bayramında gerçekleşmektedir. yani ihtiyaçtan fazlası kesilmekte olup sadece bir gelenektir. kuranda böyle bir şeyin olmamasına ve insanların et yemek dışında daha büyük ihtiyaçları olmasına rağmen hala ısrarla onlarca hayvanın kesilmesine anlam veremiyorum. kurban bayramında hayvan kesenlerin de bu tür şeylerden haberdar olduklarını ise hiç sanmıyorum. tamam, gelenektir, yapılabilir eyvallah bir şey demiyorum ama "ben de kesilsin istemiyorum ama işte mecburiyet" falan gibi zırvalıklar etmek de saçma oluyor bu durumda.

özetle; çişim geldi.
allah'ın kullarından kendi rızasını gözeterek, diğer insanlara yardımda bulunmalarını istediği için insanlara yüklediği görev ve bayramı.

dünyada hangi canlıdan yılda milyonlarca öldürürseniz öldürün bir kaç seneye kalmaz nesli tükenir.

dünyada bir milyardan daha fazla olan müslüman bir nüfus var ve her yıl kurban bayramında kurban kesiliyor. bu nüfusun çeyreği kurban kesebiliyor olsa bile rakam 250 milyon hayvan demektir.

bu hayvanları cinslere ayırsanız bile *, 80-100 milyon aynı cins hayvanın kesildiğini varsaysak bile bu müthiş bir rakamdır. o hayvanın neslinin tükenmesi için çok fazla bile gelebilecek bir rakamdır evet. fakat her nedense bu bayram hz. ibrahim'den bu yana istisnasız her yıl kutlandığı halde bu hayvanların hiç birisinin nesli tükenmiyor.

bu bir katliam olsaydı eğer bir yerde tükenir biterdi. buradaki hikmeti görememek için ferasetten, basiretten nasibini alamamış olmanın yanında matematikten de bihaber olmak lazım cidden.
(bkz: kurban bayramında meclis koltuğuna öküz oturtmak)
git gide 'sığır eti sert oluyor, koyun keselim bu bayram' zihniyetine dönüşmüş dini vazifedir.

Kuranı Kerimde ise Şöyle Buyuruyor;

'onların (kurbanların) ne etleri nede kanları allaha ulaşır.
fakat o'na sadece sizin takvanız ulaşacaktır' hac suresi / 37'.

'et' değil, yardım et !.
(bkz: kurbanlıkların boy boy fotograflarını çekmek/#13587315)
ilkel inanışların ilkel ritüellerindendir. bin yıllar öncesinden günümüze kadar ulaşan çok çok eski bir "tanrıya kurban sunma" geleneğidir. klan toplumlarından 2011 türkiye'sine ne kadar değiştimizi siz anlayın artık.

kutlu olsun benim canım ilkellerim... *
bütün ilahi dinlerde var olan eylemdir. Allah'a takvamızı göstermek amacıyladır. çünkü allah'ın bizim kestiğimiz kurbana ihtiyacı yoktur.
http://www.youtube.com/watch?v=bwXFMeAvRjc&feature=related
HAYVANLARIN iNSAN MUAMELESi GÖRDÜĞÜ TEK BAYRAMDIR.