bugün

hayvanların ölmesini kafaya takmış gerizekalılarca kötülenen bayram.

hayvanlar ölecek efendim, hiç kusura bakmayın. yeryüzünde etobur canlılar olduğu müddetçe hayvanlar ölecek. bu kadar basit. doğa kanunu.

bu bayramdaki paylaşımcılığın üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. belki de bir yıl boyunca sadece bu bayramda et gören insanların olduğunu hatırlamak gerekiyor. inan veya inanma, bu senin meselen. ama bu bayram sayesinde bazı gariban insanların karnına yılda bir de olsa et giriyorsa, o bayramı kötüleyemezsin. yoksa insanlığından şüphe ederim.

islamiyet'te çoğu ibadet bireyseldir. yani yapılması veya yapılmaması toplum için bir şey ifade etmez. ama zekat ile birlikte bu bayram farklıdır. topluma faydalıdır, paylaşımcıdır.

islamiyet'in her şeyini eleştireceğim diye kendinizi maymun etmeyin, bakın eleştireceğiniz başka konular var. haydi oraya gidin efendim.
tüm sözlük bireylerini tek tek öpmeden bayramını kutladığım bayramdır. bayram namazı bayrama başka bir hava katıyor imkanı olan kılmalıdır. bayram cidden bayrammış diyor insan.
hepinizin bayramını tebrik ediyorum. her şey gönlünüzce olsun.
--spoiler--
'fakirler kurban bayramında et yiyor' diye sevinmek yerine, 'neden sadece kurban bayramında et yiyor?' diye sorgula...
--spoiler--
bu neyin kini arkadaş? nasıl bir katliamdır bu. nasıl bir fikir aşıladılar kafanıza? hangi danadan bir zarar gördünüz?
birbirinden leziz etlerin yendiği bayramdır. pek çok kişi "ay ben kurban eti yemem çok pis kokuyor" der. güzel kardeşim dökücen üstüne kekik bak kalıyor mu kokusu. mis gibi et.

not: sabah kavurmayı silip süpürdüm. minik çocuk gibi kavurma bitti diye ağladım.
not 2: evet bazen cıvıtıyorum.
insanlar için bayram hayvanlar için kıyametin olduğu gündür.
bazı enteller kabul etmesede insanın özünde kan vardır. kan görmek insanı rahatlatır. şüphesiz allah hakkıyla bilendir.
Kimin için bayram? Ethem, Ali, Abdullah, Medeni, Ahmet, Medeni ve Berkin'in aileleri hala ağlıyor. Hala Van'da sefalet sürüyor. Roboski 656. gününde. Uyuşturucu çetelerini polis savunuyor. Düşünce özgürlüğü, anadil hakkı "demokrasi paketi" altında antidemokratik bir paket içerisinde yasaklanıyor. Küçücük çocuklar tecavüze uğruyor ve suçlu oluyor "rızası vardı" deniliyor. Kimin için bayram, ne için bayram?
mantalitesini kaybetmiş olan bayram. adam kurban kesiyor tüm eti kendi yiyor. senin yapacağın hayra tüküreyim ben.
Tüm kardeşlerimizin kutlanası bayramıdır.
özünde müslüman olmayan alevilerin hala neden kutladığını anlayamadığım bayram.

edit: aleviyim.
babamın ve diğer aile büyüklerinin bayrağı biz gençlere, yeğenlere bıraktığı bayramdır. (bkz: kişinin büyüdüğünü anladığı anlar) a bir örnek teşkil eder aynı zamanda.

herkesin canı gönülden mutlu olmasını istediğim bayramdır ayrıca.
özünde müslüman olanlar alevilerdir. sonradan özünü kaybedenler de. bayramınız kutlu olsun.
herkesin içindeki raskolnikovu bir günlüğe açığa çıkardığı bayram.baltalar kurbanlar falan...

(bkz: suç ve ceza)
Namaz saatinden 40 dk önce babanın oda kapısını hatırt huturt açmasıyla başlayan, eğer kurban kesiyorsanız size bayramda şekerden çok hayvan kokusunu hatırlatan gündür. Nasıl uyanacağım çok uykum var demeye kalmadan buz gibi suyla abdest alınca zaten gözleriniz dışarı fırlıyor. Pantolonumu t-shirt'ümü giyiyorum üstüme de hırkamı alıyorum, tabi küpeleri çıkarıyorum. Gidiyoruz camimize. Yolda bir sürü mümin kardeşim gidiyor, sokaklarda bi kutsallık var, herkesteki iman duygusu daha bi kendini gösteriyor ve camide toplanıyoruz. Bayramlarda camiye her gittiğimde o kadar insanın birlikte aynı sözleri söylemesi, tek bi amaç için orada olması da içimi huzurla dolduruyor açıkçası. Gülmeyin lan ciddiyim. Efenim çıkıyoruz camiden, evimize geliyoruz. ''Aaah nerde o eski bayramlar'' dedikleri bu olsa gerek. Eski bayramlarda erkekler namazdan geldiği zaman güzel bi sofra hazırlanır (en azından böyle duyduk) bayram kahvaltısı yapılırmış. Bu bayramda eve gelince bir uyku bastırdı sanki, tekrar yataklara düştük. Bayram kahvaltısının en güzel yanı da annemin o nefis su böreğini yapmış olmasıdır. Bir güzel kahvaltımızı yapar daha sonra evde ne kadar büyük varsa bayramlaşırım. Saat 13.00 sularında kurban kesimi efenime söyliyim işte etlerin poşetlere doldurulup arabaya taşınması falan gibi işler yapılacaktır. Daha önce hiç kurban kesimi izlemedim açıkçası. Ama izlememiş olsam bile midemin bunu kaldırabileceğini düşündüm. Yahu o kesim alanları nedir öyle? Arabadan indiğin an genzini yakan lanet bi koku. Her yer vahşet alanı. Aynı şu korku oyunlarındaki gibi. Düşündüm de yabancı birine dinimizi anlatmaya çalıştığımızı düşünsenize. Adamı götürüyorsun kesim yerlerine. Hayvanlar bağırıyor, yok hayvanın tepelerine biniyorlar ortalık kan revan, herkesin ağzı yüzü kan olmuş. Eee bizim dinimiz böyle. Gel de anlat. Efenim atayizler açıklamasın, müslümanlar açıklasın bu sefer. Ha benim ''böyle din mi olur?'' dediğim yok, ama hadi gel de başka bir dinden olana anlat yani.. Neyse, et parçaları leğenlere büyük poşetlere doldurulup arabaya yüklenir. Arabanın kıçı yere sürtecek seviyeye gelir. Arabanın bütün camları açıktır, içeride ağır bir hayvan kokusu vardır. Eve gelinir, dev dev poşetler içeri taşınır ve bayramın büyük macerasının büyük bölümü atlatılır. Etlerin 1 gün dinlenmesi gerekmektedir, e hayvanda yoruldu tabi dinlensin. insanın burnunda psikolojik bir et kokusu vardır, kabus gibi. Veteriner olmak için güzel bir gündür. Adı bayramdır, ama bir de kurban kesilirken izleyin, alın size bayram. Bizim bayram dediğimiz normalde şeker ve harçlıktı. Böyle kan falan yoktu işin içinde. Oldu mu peki böyle bayram? Olduysa mübarek olsun der ve uzaklaşırım.. Herkese iyi bayramlar..
başta türk dünyası olmak üzere, tüm müslüman aleminin ve uludağ sözlük yazarlarının kurban bayramı mübarek olsun.. kurban kesme vecibesini yerine getiren müslümanların ibadetini allah kabul etsin...
Katliam olarak görmediğim ama her kurban bayramında, o kesilen hayvanları görünce kendime şunu soruyorum; biz ne yapıyoruz? Diye kendimi sorguladığım mübarek bayramımızdır.
Sonra yansın mangallar gelsin etler.
tüm islam alemine ve sözlükteki arkadaşlarımıza hayırlar getirmesini dilediğim bayramdır. tüm arkadaşlarımızın bayramları mübarek olsun.
bir gün değil, her gün açı; yetimi yoksulu bu denli düşünme bilincini allah bizlere nasip etsin; etsin ki toplumumuz bayramları 9-10 güne sığdırmasın.
biraz gecikmeli de olsa tüm sözlük alemini kutladığım bayramdır. küsler barışsın, büyükler aransın sorulsun falan fistan işte bilirsiniz.

nice mutlu ve sağlıklı bayramlara efenim...
(bkz: kurban bayramında tanrı yanılgısı kitabını okumak)
(bkz: kurban ibadetinin asıl amacı)
iskender kebap'ı lüp lüp götüren,
rakı kebap delisi insanların,
rakı roka balık üçlüsü aşığı, balık severlerin,
hayvan katliamı oluyyoor yhaaaaa dediği gündür.
gariptir.
Tum inananlarin bayramini tebrik ederim.
Bayram sabahları, demli bir çay, su böreği, bayram şekerleri, şeker isteyen çocuklar, kurbanlık hayvanların sesleri, bir telaş bir koşturmaca. Köprü hep kalabalık, bayram programları, kolonya ikramları, bayram harçlıkları, uzun bayram tatilleri, ev gezmeleri, kısa hal hatır sormalar, el öpenlerin çok olsunlar ve daha bir dolu küçük ayrıntı. Hayatın üzerindeki ‘pause’ düğmesine dokunun… Kısa bir süre için hayatı durdurun. Mutlu bayramlar