bugün

Saçma kıssalarla, mantık hatalarıyla, matematik hatalarıyla, tehditlerle, adam kayırmalarla, sonradan eklenen ayetlerle, muhammedin bilgisiyle sınırlı olmasıyla baştan aşağı bunlarla dolu olan kuranı okumuş anlamış, analiz etmiş, yazılış amacını anlamış insanların bu kitaptan soğuması ve dinin arkasındaki gerçeği anlamasıyla ateist(agnostik de olabilir) olmasıdır.
götünden anlamıştır.
kuran'ı anlamayı anlamamıştır.

meali okuyup "la saçma yaaa salak mısınız xdxd" diyenler oldukça fazla malum.
kutsal kitapları okuyup anlamayanlar dindar olur, anlayanlar ateist.

edit: kuranı anlamayı geçtim islamın hoşgörü dini olduğunu anlayın, yukarıda yazdığım ünlü birine ait söze bile tahammül edemiyen çok insan var.
g*tten anlamalarındandır.
edit: agnostiğim
edit2: sansür.
vahim olan durumdur.

savunmasını " konuyu bilmiyordum " veya " okudum ama bir şey anlamadım " saflığına yatarak yapma şansı da uçup gidecektir böylece.

"kutsal kitapları okuyup anlamayanlar dindar olur, anlayanlar ateist." özlü söz mantığıyla düşünene;

"ateistin ateistliği uçak sallanana kadardır"
kuranı...herkes anlar..ancak bazı ayetler müteşabihlidir..tefsirine bakmanız gerekmektedir...saygılarımla.
Kuran islam dininin kitabıdır. Müslüman hiç kimse kitabının kötü olduğunu söylemez. Aksine en anlamlı kitap diye bahseder ama sadece bahseder diyorum çünkü içinde ne yazdığını hiçbiri okumaz, okusa bile Arapça okur ne demek istediğini anlamaz. Recm cezasını mesela çoğu müslümanım diye geçinen kişi bilmez ama Hz. Muhammed uygulanması gereken bir uygulamadır diye bahsediyor. Yani zina yapan bir kişiyi taşlayarak öldürmek.
Hangi müslüman yapar bunu? Adalet, sevgi, saygı, hoşgörü dini bunu mu emrediyor?
anlayabilmek için önce okumak gerekir en başında, kulaktan dolma bilgilerle "ayılmaz". sivriltilip verilse de doğru bir önermedir. kuran'ın içinde yazanlar ne 5 vakit bana ibadet edin, ne başınızı kapatın gibi basit şeylerdir. oturup ciddi ciddi okunduğu takdirde -ki ben şahsım adına sabahlara kadar bir elimde kuran diğerinde mesnevi debelendim.- kitap kapatıldığı an verilen ilk tepki "benim dinim yok." olmalıdır. kuranın ne denli tanrısal bir kitap olduğunu da bilmek mümkün değildir. ama kabul etmek gerekir ki muhammed kendi dönemi için güzel şeyler yapmıştır. fakat günümüzde olması gereken din "iyi ahlak"tan ibaret olmalıdır. insanüstünün kendini dizginlemek ya da iyiye itmek için cennet-cehennem gibi ödül-ceza sistemlerine tutunmalarına gerek yoktur. yok eğer korkmadan ve ödülü düşünmeden "iyi" olunamıyorsa evet o toplumda din çok çok çok önemlidir. böylesi durumlarda da rahat rahat sömürülebilir.
hakli olan onermedir.
Bir kapsamda doğru önermedir. Neden diye soracaksanız bir kaç arkadaşımdan gördüm, cidden çocuk kuranın hepsini okumuş, arapça da biliyo, hani ben anlamadım bir şeylerin farkına mı varmış, gizli bir gerçek mi görmüş bilinmez, bazıları okudukça bağlanır, bazıları ise soğur.
yanlis bi onermedir. kurani anlayan kisiler islam inancini secerler.
sondan başlamıştır. tersten başlayarak okuyacaksın dingil.
katıldığım başlıktır; ateistler genelde inanalardan daha fazla bilgi sahibi oluyo din konularında ve inançlar konusunda, benim bilmediklerimi bile o aslında öyle değil böyle diye değiştiriyo ve doğrusunu gösteriyo bide inananlar genelde ateistlere aşağılık muamelesi yapıyo ve kesinlikle sinir bozucu durum bu.
hoşaftan en iyi eşeklerin anlaması gibidir.
(bkz: eşek hoşaftan ne anlar)
beyin kapasitesi meselesidir. biri anladığını sanır anlamaz kendince yanlışlar bulur ateist olur.

bir de gelir elit,cool falan ayağına yatıp başlık açar neymiş anlayanlar ateist olurmuş.
sen önce insan ol insan. hayvan gibi sadece yemekle,içmekle,üremekle olmuyor. insanı hayvandan ayıran tek şey imandır.
kuran da, anne karnında çocuğun yaradılışı sırasıyla anlatılıyor. kan ve fışkı arasından, sütün gönderilişi anlatılıyor. iki suyun birbirine karışmadığı anlatılıyor. bunlar sadece bir kaç tanesi. bu durum da kuranı okuyup anlayıp ateist olan demekki başka bir yerden anlıyor. servise git anlama yerim bozuldu de, size yardımcı olacaklar. (bkz: hem ateist hem salak olan insan)
Sadece okuyan ama arapçayı bilmeden sureler ezberleyen hiç düşünmeyen insanlar daha kolay idare edilir. Ateist okur anlar, irdeler ve "sorun çıkarırlar" idare edilmeleri güçtür.
hiçbir bilgisi olmadan kurana bakıp saçmalıklar bulmaya çalışan ateisttir. kuranın manasını anlayabilmek için ileri derecede arapça bilmek bile yetmez. yani üniversite mezunu bir arap bile eğer kuran üzerine bir dil eğitimi almamış ise bu kitaptan hiçbir şey çıkaramayacaktır. çünkü kuran'ın dili söz sanatlarıyla doludur. bu söz sanatlarından bi haber olarak bir ayeti ele almak, çok yanlış sonuçlara ulaşmamıza neden olacaktır.

örneğin;

Kehf 85/86
O da (Batı'ya gitmek istedi ve) bir yol tuttu.
Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. "Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın" dedik.

bu ayeti okuyan bilgisiz biri şöyle diyecektir: işte bir saçmalık, kuran'a göre güneş balçığa batıyor ve bu şekilde kayboluyor.

ancak gerçekte ayette bir söz sanatı kullanılmıştır. buradaki ayette anlatılan kıssa zülkarneyn'in gözüyle aktarılmıştır. yani güneşin balçığa battığını allah söylemiyor, zülkarneyn'in gördüğü güneşin balçığa doğru batışıdır.

bunun gibi bir sürü örnek mevcuttur.
herseyden once kurani anlamak icin alim olmak yada alimlerden ogrenmek gerek anlayisi bir safsatadir. kuraninin tercumesini acin okuyun hersey yazildigi gibidir,

ama kurani anlamak icin evet tarih bilgisine sahip olmaniz, o ayetlerin neden hangi kosullar ,olaylar sebebi ile yazildigini bilmeniz gerekir.

kurandaki eskinin masallari disindaki hukmu ayetler bir ihtiyac yada sorunu cozmek acisindan gerekli oldugu zamanlarda ortaya cikmisdir.

bedir savasi bilmeden ganimetlerin nasil dagitilacagina iliskin ayetleri anlamdiramazsiniz,(bu arada alimler yuzlerce sayfa bu ayeti aciklar sana , olay sadece ve sadece savas ganimetlerinin nasil dagitilacagidir bu kadar basitdir) ,

uhud savasini bilmeden allahin neden muslumanlarin yukunu hafiflettigini bir musluman kac kafire bedel olduguna dair ayeti duzelttigini anlamazsiniz(ne kadar basit dimi),
aysenin hadisesini bilmeden neden zina icin 4 sahidin gerekli oldugunu cozemez , bunu allahin ululuguna verirsiniz,

zeynep hadisesini bilmeden evlatliklarin neden babalarinin adi ile cagrilmasi gerekdigini, neden evlatlik kurumunun lav edildigini anlamaz alimlerin bunun ne kadar yuce ulu bir sey olduguna dair bos sallamalarina kanarsiniz.

bedir savasinda kocasi olen ve geride kalan mallarina kocasinin kardesinin el koymasini muhammede sikayet eden kadini bilmezseniz miras ayetlerinin neden yazildigini anlamaz , bu ayetlerdeki kosullara uymayan ihtiyar bir adamin akil danismasi sonrasi muhammedin miras ayetlerine yaptigi eklemeleri bilemezsiniz.

muhammedin kendisinden fikir almak , tedavi olmak isteyenlerden aldigi sadakanin dedikoya sebeb vermesinden sonra gelen sadaka ayetlerini o ayetlerde nicin yuzunuze gozunuze vursun gibi ruh halini anlamdiramazsiniz.

muhammedin esleri arasindaki kiskancligi cekismeleri bilmeden onun cinsel hayatini duzenleyen , eslerini siraya koymadan istedigi kadininda gecelemesini serbest birakan ayetler size anlamsiz gelir.

bunun gibi onlarca yuzlerce gunluk hayat akisi icersindeki muhammedin yasadigi olaylara vakif olmadan evet kurani anlayamazsiniz , ama kurani anlamak icin alim olmaniza gerek yoktur , kuran yazili manasi altinda sirlar saklayan bir kitap degildir , duz basit ve anlasilirdir.