bugün

geçen kpss full'e yakın mat yapan ben 23 soru işaretleyebildim . Allah belanızı versin emi.
Türkçe'de sabırlar çeken triplere giren bir ben değildim di mi? Turkce matematik yapar bir seyler alır diyordum kendimi tarih yaparken buldum şaşkınım sözlük. Türkçe dilbilgisi soruları çok tatlişti ama paragraf yo yo böyle olmamalıydı. Son 10 dkda matematige baktım bakmasam daha iyiydi ya Neyse herkese geçmiş olsun. Emeklerinizin karşılığını almanız dileğiyle.
türkçe'de "sözün balını çıkarmak" sorusunun cevabından emin olan varsa yeşillendirebilir mi?
Bugün ilk defa girdiğim ve girmeden önce"120 dakikaysa 90 veya 100 sorudur heralde" diye düşündüğüm ama 120 soru olduğunu görünce daha baştan dumur olduğum, 120 dakikada siksen yetişmeyecek sınav.
Sayısalı bana göre zor değildi. Ama süre olarak kesinlikle yetersizdi. Lakin, öyle genel kültürün ben Amınakoyim afedersin. Neresi genel kültür lan onun. Bildiği özelin de özel kültürü. Hayır memur olabilmekle o sikik sokuk gereksiz bilgileri bilmenin alakası ne?
Sinirim bozuldu amk sınavda. Yetenek kısmını bitirdiğimde 75 dakika falan geçmişti. Sözele bi geçtim baktım yetişmeyecek, ya tutarsa dedim attım çoğunu amk.
60 sözel sorusu 30 dakikada okey... Kalan 15 dakikada da sayısalda boş bıraktıklarımı hallettim. 3 soru yetenekte boş. Genel(!)kültürdeyse boş yok. Fantazi yaptım amk.
Ama benim için kpss bitmiştir. Bi daha olsun girmem.
O diil de, Tacettinoğulları nedir amk? Ben onu işaretledim. Hayır o soru yanlışsa tarihte gerçekten tacettinoğulları diye bi beylik var demektir. isimden kaybetmiş devlet olamamışlar salaklar. Tacettin ne amk. ismi duyunca gülesi geliyo insanın. Tacettinoğullarıymış. Hahahahahasssiktirrr.
o kadarda zor olmayan sınavdır.. hayatımda ilk defa girdim kpss'ye.. gayette keyif aldım soruları yaparken.. eğer vaktim olsaydı amına bile kordum.. o derece.. (YAPAMADI)
kimlik yerine ehliyetle gelmiş 6s formalı bir dingilin ben normal hayatımda bunu kimlik olarak kullanıyorum devlet verdi bana bunu diye girmeye çalıştığı almayan görevli kadınla da tartıştığı sınav. çıkışta baktım herif girmiş sınava nasıl olduysa. benle tartışacağına sınav başlamadan kimliğini al gel diyen kadına evim nerde biliyon mu nasıl gidip alayım kimliğimi diyordu bi de. netekim garip olayların döndüğü sınav.
gy kismi asiri oyalayiciydi turkcedeki mantik sorusuyla da ugrasip beynimi yakmak istemedigim icin alayini d isaretleyip gectim.Basiniza paratoner dussun emi.
gelelim matematigi ki farkimi burda basacagimi dusundum bolumde nasil cuvallaniri bana gosterdi . Halen kasap sorusunun yanlis oldugunu dusunmekteyim bu nasil bir sorudur bilen varsa yesillendirsin bizi.
tarih herzamanki gibi bilgiye dayaliydi fakat sanki inkilap ve ataturk ve devrimlerinin agirligi gittikce azaliyormus gibi geliyor bana bu da ataturk ve yaptiklarini unutturup silmeye calisan hukumetten kaynaklandigini dusunuyorum. anladik osmanliyi seviyorsunuz ama yikildi gitti be kardesim.
vatandaslik ve guncel ise kolaydi calismayanin bile haber gazete takibi ile yapacagi duzeydeydi.
80-84 bandinda bir puan alacagim muhtemelen . oylesine girmistim zaten.
Vatandaşlık ve güncel soruları çok kolay olan sınav.
aziz sancar'ın ve halil kut'un, gülten akın'ın, harper lee'nin veya umberto eco'nun sorulmadığı sınav.

4'ünden birini bekledim, hiçbiri gelmedi.

yine de baba güncellerden full çekti ve kenara çekildi.

(bkz: Auguste Rodin)
türkçeden 25 net gelir,
matematikten 27 yaptım üç boş amk, 30 hesaplıyordum,

tarihte, bögü kağan, nene hatun, çağla ve ibni sina bilgileri doğruysa eğer oradan da 50 net gelir,

100 net olur tahmin ediyorum ve 95 puan almam şart alır mıyım bilgisi olan var mı?

teşekkürler. oyalayıcı ama kolay bir sınavdı.
iyi kötü bitti. Umarim alan Sinavi kpss ile ilgili girecegim son simav olur.
Hayatımda girdiğim en basit sınav buydu sanırım.

Edit: eksileyen Orospu çocukları sınav kolaydı amk, kim ne derse desin.
inşallah seneyede böyle sorarlar. Eğitim leblebi gibiydi.
mülkiye mezunu olarak kasıla kasıla girdiğim 2 saatlik sürede 100 soruyu anca yapabildiğim üstüne birde son saniyede çağla büyükakçay'ı silip yanlış cevabı işaretlediğim ve ananın a..ı deyip sınıftan en son çıktığım sınavımsı. zamanında akp gençlik kollarına üye olup yerleştirmedik kendimizi bir yerlere. *

kpss'nin ne olduğunu yeni anlayan evinizin küçük oğlu olarak sınavdan tespitlerim:
-sınavın süresi çok ama çok az (en az 3 saat olmalı)
-sınavın soruları tamamen bilgi içerikli yorum ağırlıklı olmalı
-bu sınavdan 80 bile alsan bir şeye yaramıyor kazık 2 sınava daha giriyorsun
-sorular zordu kolay diyenin alnını karışlarım.
http://dokuman.osym.gov.t...nelYetenekGenelKultur.pdf

sorular ve cevapları açıklanmış.

yarına intihar haberlerini okuruz artık.
hayatımı belleyen sınavdır.

iibf ciyim asıl alana hazırlandım evet ama gelen netler tamamen hayal kırıklığı.

haftaya alan sınavından iyi bir şeyler yapmazsam atanmak benim için bir hayal olacak ve 1 sene daha hazırlanma maratonu beni bekleyecek.

eğer bu sınav sonucunda iyi bir şeyler olursa aylar sonra buraya uğrayacağım.
çöküşe uğradığım sınav oldu galiba. türkçeye bakmadım ama 2012 de 30, 2014 de 28,75 net yaptığım matematikten 19.25 net yapmışım. genel kültürden 42 net yapmışım. toplamda 82 net gibi olacak sanırım.
Tarih, vatandaşlık, güncel bilgilerin kolay olması bir şeyi değiştirmez. Bu sınavda çalışmayan bile bu soruları yapmıştır.
Asıl belirleyicisin bu sene için türkçe olduğu sınav.
Not : allah nil'in de orhan'ın da cezasını versin.
Çalısılmadan da yapılabilinecek gk sorularina, dünyanın en sacma türkçe sorularina sahip sınav. Sırf bu sinav icin isi bırakmıştım ben ama yemin ederim ki değmezmis. Bütun padisahlarin ıslahatları, bilim-sanat insanları, cağdas, coğrafya, anayasa, güncel aklıniza gelebilecek her seyi ezberledim, çıkmis soru kastım ama o kadar sikik sorular vardı ki, nikotin, Afife jale gibi yani ilkokul mezunu babaannem bile yapardı bununla beraber ilk defa duyduğum detay sorular da Yani çalışan ile calismayanı ölcme konusunda oldukça kötü bir sinavdı. Türkçeye gelince klasik ösym tarzindan oldukça uzaktı ucu acık sorular ile doluydu sozel mantık sorusu inanılmaz zordu 15 dkda tabloyu ancak kurdum neyseki doğru yapmisim. Özetle bilseydim bölyle olacağini ne isimi bırakırdım ne de bu kadar detay calisip gözlerimin derecesini 2 numara daha büyütürdüm. Burada belirleyici gk değil türkçe olacak galiba bu standart sapma olayı nasil olur bilen aydınlatırsa çok sevineceğim.
görsel

ben zaten devlette calismayi dusunmuyodum.
elimüze verdüler...
basit şeysimlerin basit şeyleri.
şey demişken bilin istedim şey.
Iyi ki çalışmadan girdim şu sınava. Böyle topluca sınava girerken itiş kakış olduk kendimi sürüdeki koyunlar gibi hissettim o anlar. Çok Anlamsız geldi sınav falan. Zaten oldu ki kazandım. Öyle basit, sıradan, monoton bir hayat bana göre değil. Bir kere yaşıyoruz onda da hayallerimizin peşinden koşalım bir zahmet.
Ticarete yönlendirici etkisi vardır.
Ne satarsan sat 2500 tl den daha çok kazanırsın.
80-90 alacak kafa falan var da üşengeç değilsen emlâk kralı olursun kendi işinde.
http://dokuman.osym.gov.t...nelYetenekGenelKultur.pdf

soru ve cevaplar açıklanmış.