bugün

Kadirli turpmuş, peh.

Kozan ise portakal, limon, bal, incir, zeytin, keçiboynuzu, üzüm, hurma, zakkum diyarı..
iyi Parti ve BBP'nin meclis üyelerinin CHP'ye katılması ile belediye meclis üyeliğinde çoğunluk CHP'ye geçmiş oldu.

Kozan'da CHP adına önemli bir gelişme.
şehir milliyetçisi bir yazarımızın konum bildirimi yapmak için sürekli başlığını hortlatmaktan bıkmadığı bir ilçe.
Bir ay içinde ikinci dehşet dolu yağışına ev sahipliği yapan şehir.
Yürünmüyor şu an.

Şehir yine bembeyaz.
şehir milliyetçisi bir yazarımızın sürekli başlığını hortlattığı bir adana ilçesi.
MHP, BBP, CHP ve iyi Parti'nin kıyasıya yarıştığı belediyesini ittifakın da katkısı ile MHP kazandı.
BBP ve CHP sonuçlara itiraz etti ama ne derece değişiklik olur bilmiyorum.

Büyükşehirde ise sanırım ezici çoğunluğu CHP ile Zeydan Karalar dedi.

ilçe belediyesinde ise batıda AKP'nin kalesi Aladağ CHP'ye, doğuda MHP'nin kalelerinden Kadirli CHP'ye geçerken; güneyde imamoğlu ile Ceyhan yine CHP derken Kozan ortada MHP'de kalmayı başardı.

Ha ittifaka rağmen %26 gibi bir oyla %1-2 farkla kazandı ki bu ittifak oylarının dağıldığını gösterir ama yine de kazandı.
Ankara ve Bolu'da bulunma imkanım oldu seçim sürecinde.
Seçim havası yok pek, pankart vb yok her yerinde.

Kozan'ın her caddesi sıralı başta MHP ve iyi parti afişleri olmak üzere büyük birlik, yeniden refah, CHP afişleri ile dolu.

inşallah kazasız belasız atlatırız hayırlısı ile, korkmuyor değilim. *
(bkz: başlıktan yazarı tahmin etmek)
Ulan kaç büyükşehirde yaşadım, kaç küçük ilde yaşadım; buradaki seçim atmosferini görmedim.

Ulan her parti kazanacak gibi lobi yapıyor, geziyor, tokalaşmadık adam bırakmıyor ayrıca iddialar, belki iftiralar havada uçuyor.
Pek çok partinin içinde başka partiden adamlar var..

Herkes birbirine sallıyor.
Ve gariptir akp/MHP, iyi parti, CHP, BBP, yeniden refah hepsinin belli bir oy potansiyeli oluşmuş durumda.

Adana büyükşehir seçim öncesi çalışmaları bu kadar gergin değil.
Yaklaşamaz dahi yanına.
Sağanak sonrası deli gibi dolu yağan şehir.
Avuç içi kadar. Bahçeler ziyan oldu.
Hem de öyle bir il olacak ki Gaziantep kadar yüzölçümü (sınırları) olacak inşallah. Öyle Bayburt vb gibi güdük bir il olmayacak.
imamoğlu, Aladağ, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ilçelerinin sosyoekonomik merkezi.
Adana'ya 75 km uzaklıkta olup; kozan'a bağımlı feke'nin Adana'ya uzaklığı 125 km, saimbeyli'nin 140, Tufanbeyli'nin 190 km'dir.

Kozan 26 il merkezinden büyüktür.
Pek çok memuriyet atama şehirleri kategorisinde denk nüfusunda bulunan çoğu il merkezinden daha gelişmiş bir kategoride bulunan Kozan büyükşehirlerden (a) sonraki b kategorisinde bulunur.
Çoğu kurumda Niğde gibi şehirlerden dahi yukarıdadır.

Öte yandan büyükşehir olmasına rağmen Kahramanmaraş ve ordu il merkezlerinin gelişmişlik seviyesi Kozan ile eşitti.
Köy olması daha mantıklı. Ne ili
AKP'nin MHP adayını desteklediği, iyi Parti'nin ise mevcut başkanı aday gösterdiği bir yerel seçimlere gidilmekte.
Seçim muhtemelen MHP ile iyi parti arasında ilerleyecek.

Öte yandan BBP ve yeniden refah'ın da sürpriz yapabileceğini savunanlar da çok.

2019 yerel seçimlerinde
MHP %39,
Mevcut belediye başkanını aday gösteren saadet %25,
iyi Parti 23,
BBP %9 civarında oy almıştı.
Bu kutlu başlığa girmeden önce "tanrı Türk'ü korusun, Kozan ile Ötüken'e selam olsun!" Diyerek gireceksiniz! *
(bkz: başlığa girmeden yazarı doğru tahmin etmek)
anadolu'nun en milliyetçi kalelerinden biridir Kozan..

Osmanlı'nın sentez kültürüne karşı çıkarak yörük Türkmen kültürünü korumuş ve Anadolu'nun son kitlesel konargöçer bölgesi olmuştur.

Dadaloğlu ve Karacaoğlan gibi ozanları ile halk Türkçesinin kalesi olmuştur.
Üstelik Türklük şuuru o kadar güçlüdür ki sevda dörtlükleri bilinen Karacaoğlan dahi yeri geldiğinde "Kozan dağından aslımız, arı (saf) türkmendir neslimiz" diyebilmiştir.
"Ferman padişahın dağlar bizimdir" diyen Dadaloğlu'nu açıklamaya gerek bile yoktur.

"bıyıklarımı göktürkler'den, uzun saçlarımı oğuzlar'dan aldım.." diyen, binlerce yıllık türk kültürünün devam ettiricisi, 20. yüzyılın korkut atası barış manço da Kozanlıdır.

menemen şehidi fehmi kubilay ile, kozan müdafaa-i hukuk cemiyeti ile, kuvvacı ali şadi bey ile, ermenilerin katliam tezlerini çürüten milliyetçi yusuf halaçoğlu ile, türkiye'nin ilk milliyetçi partilerinden birinin kurucusu halkçı-türkçü remzi oğuz arık ile ve daha nicesi ile en milliyetçi yörelerin başında gelir Kozan.

Son dönem Tv'de yükselen Türkçü yapımlar börü, dağ 1, dağ 2 gibi yapımlar dahi Kozanlı olduğunu çok kez vurgulayan Alper çağlar eseridir.

Alparslan Türkeş adana milletvekili seçilirken aldığı oyların tamamına yakını Kozan'dan gelmiştir ve Türkeş bunu bizzat dile getirmiş, ben Kozan milletvekiliyim demiştir.
Kızı ayyüce Türkeş dahi Kozan milletvekiliyim diyerek Adana'dan milletvekili olmuş ve evini Kozan'dan kiralamıştır.

Anadolu'da Türkçülük ocağı Kozan'dır.
kazan kelimesini aklıma getiren bir ilçe ismi.
Emin olmamakla birlikte Tatlıses'i vuran adam da sanırım Kozanlı idi.

Kozan'ın negatif bir olayı şu.
Kozan'da gasp, şu bu fazla olmaz. Sakin bir şehirdir. Hele öyle Kiremithane, 01 dizisi gibi bir ortam kesinlikle yoktur.

Ama Kozan'da milliyetçi çevrelere yakın güçlü aileler vardır.
Olağan hayatta normal kimselerden farkları yoktur ve pek kimseye karışmazlar. Hatta memleket bağları güçlüdür bu yüzden ne yatırım olsa kozan'a yaparlar genellikle.

Lakin dönem dönem Çukurova kurtlar Vadisi'ne dönebilmektedir ortalık.
Benzerini Adana'da, Osmaniye, Kadirli, Ceyhan'da pek göremezsiniz.

Haricen bir de Kozan'ın adamı normalde sakin olmakla birlikte eğitim seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, sıkıntılı dönemlerde gergin reaksiyonlar vermeye eğilimlidir. Anlamsız bir göz dönmesi şahsen bence de maalesef var.
Nedeni çözülebilmiş değildir.
Adana’ nın bir ilçesidir. Hakkında çok bilgi sahibi olmamakla birlikte, Adana’ da beş yıl okumama rağmen yolum hiç düşmemiştir. Merkeze bir buçuk saatlik bir mesafededir.
Bergen'i öldürenin memleketi ,adam çıkmaz.

ilçe demeye bin şahit lazım.
Toros'un anavatanı olan memleket.
En çok kayıtlı toros marka aracın Adana ilinde olmasında en büyük etken ilçesi.

Kozan'ı komşu ilçeleri Kadirli takip eder.
Yine küçük Toros ilçelerinin tamamında (feke, Saimbeyli vb) en yaygın model toros'tur.

görsel
görsel
Bilboardları bile bu şekilde olan şehir.
görsel
#anıngörüntüsü
Turgut Özal Bulvarı ya da halkın kullandığı ismiyle Göçyolu, Kozan.

görsel
acaba kozanlıların çoğu eşcinsel karşıtı mi? eşcinsel karşıtı gibi geliyor bana ama bilemedim yani şimdi.
bence güzel bir yer gibi çünkü kırsal yerleri de severim. insanları eylulsabahi gibiyse iyi ama namus bekçiliği yapmıyorlardır umarım.