bugün

(bkz: izmit)
türkiye nin en borçlu büyükşehir belediyesine sahip olan ilimizdir. buna rağmen üst geçitlere yürüyen merdiven koymak yada en pahalı aydınlatma lambalarını almak gibi eylemlerle ''ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya'' atasözünü akıllara getirirler. bunu gören naif kocaeli halkı ''vay be adamlar çalışıyor'' derler. halbuki bu giden paralar borç hanesine yazılır ve ileride fazlası ile o halka ödettirilir. ne kadar üzücü ki belediyenin sloganı ise ''çalışınca oluyor'' dur. hatta çalılardan ''çalışınca oluyor'' bile yazmışlıkları vardır.
osmangazi'nin yakın arkadaşlarından ve komutanlarından olan akçakoca tarafından feth edildiği için ismine akçakoca'ya nispetle kocaili sonra kocaeli denmiştir.
balıkesir ilinin ivrindi ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: ivrindi)
bu kentteki eski esnaflardan biri daha, Kolonyacı Hikmet olarak bilinen Hikmet Kırlı ebediyete intikal etmiştir. ruhu şad olsun.
masal.masal.masal.....
süper bir tıp fakültesi hastanesi var.
düzceye sakaryaya yakın.
tekstil ve sanayisi gelişik.
izmit halk evi taraflarında çok nezih pub'lar var. mesela bir tanesinde yaşlı başlı amcalar hayattan dem vuruyor. bir tanesi at yarışı kuponuna para toplamak için "süper tüyolar var" ayaklarına para koparmaya çalışıyor.
bir damlacık çarşısı üzerindeki 'eski demir yolu'nda yürürken onlarca tanıdıkla karşılaşılabilen, herkesin bir şekilde birbiriyle bağlantılı olduğu şehir. cumhuriyet parkı'na, güvercinlere yem atılan meydan haricinde özellikle çocuklara hitap eden hiçbir şey barındırmamasına rağmen ısrarla ''çocuk parkı'' diyen komik halkı, kirli havası, gelişmemişliği gibi tüm negatif özelliklerine rağmen çok özlenebilen şehirmiş aynı zamanda.
en uzun süre kaldığım ve arkamda bıraktıklarımı aynı bıraktığım gibi bulduğum için teşekkür ettiğim, boynu bükük bir mütevazılığa sahip istanbul sömürgesi.
şehir demek için oturup 40 kere düşünmeniz gereken, sanayileşmiş köy tanımına daha uygun şehir. türkiyenin en çok vergi veren şehridir, amma velakin bi boka yaramaz, kocaeli üniversitesi ögrencileri bile kurtarmaz bu şehri. ayrıca pişmaniyesi apachisi çarşi çocugu ve pakitosu meşhurdur.
uğruna ağlayabileceğim tek şehir. *
bahar ayında güzelleşen şehir. lakin o kadar götten bi şehir planlaması vardır ki akıllara zarar.
yaşanılası şehirdir. gezilesi değil, eğlenilesi değil ama yaşanılasıdır..
gezmek ve eğlenmek isteyenler için istanbula yarım saatte bir araba var...
hala özlemlerin en güzeline sahip olan şehir. gitmek görmek özlem gidermek zamanıdır.

önüzdeki hafta geliyorum hazırlan bebeğim kocaeli.
sefa sirmen ve deprem olmasa çok ayrı yerlerde olabilecek şehir.

sonuna kadar chp'liyim. atatürk'ün kurduğu partiden başkasına mı oy verecem amakoyim? peki chp sütten çıkmış ak kaşık mı? ne yazık ki değil. sırf bu sirmen yiyicisi yüzünden değil.
rengi her zaman gri olan şehir.
eski sevgilimin yaşadığı şehir.
(bkz: dokunsalar ağlayacak gibiyim dostum)
emekli şehri. yaşanılacak şehir.tek kötü yanı havası. (bkz: kocaelideki fabrikalar)
havasına bir türlü ayak uydurulamayan şehirdir. özellikle de umuttepede okuyan üniversite öğrencileri için.mesela merkezde hava günlük güneşliktir. ama umuttepeye çıktığınızda donma ihtimaliniz çok yüksektir.
en yakın komşu illeri istanbul, bursa, sakarya olan şehir. askerden geldikten sonra bir türlü gezme imkanım olmamıştı kendi şehrimi. ama sabah sabah bir fethiye, yürüyüş yolu bölgelerini gezmek iyi geldi. kocaeli... hereke'den sonra varolan kent.
türkiyenin tartışmasız en kötü şehirlerindendir. ama seviyoruz yinede kendisini, bekirpaşayı, saraybahçeyi, yürüyüş yolunu, belsada 1 tl ye döner satan konuşkan şişko abiyi...
benim için seka parkta bitmiş bir aşk hikayesi.
bugün gece 12' ye kadar su sıkıntısı çekecek olan şehir.

geçen haftaki yağmurun baraja zarar vermesinden ötürü bugün tadilat işlemleri yapılacakmış. bu yüzden bugün şehrin suları kesik.

ilave; ayrıca bu sabah acayip sis var kocaeli' de. en azından gölcük ve yeniköy dolaylarında baya bi sis var. görüş mesafesi 10 metreye kadar düşmüş idi.
Yürüyüş yolundan geçenleri, kargaların boş geçmediği şehir.
aylar sonra anca dönebildiğim memleketim. hala aynı karasallığa sahip. karasallıktan kastım iklim değil, asfalt. *
acil ve acilen gebze şehrinin trafik sorununa bir çözüm bulması gereken büyükşehir.

bak ben her gün yetkililere küfür ediyorum.