bugün

Güzel ya ben seviyorum, harbiden sigaradan sonra beni rahatlattığını hissettiğim 2. Şey.
Şarkı değil, gerçek müzik, ruhun gıdası olan.

(bkz: chopin)
Barok müziğin hastasıyız. Aç 5 saat aralıksız ders çalış. inanılmaz motivasyon verir.
Huzurlu bir hüzün veren müziktir. Sakince doldurur hep gözlerimi, hiç yormadan. Yapılan hataları ve yapılamayan doğruları anımsatır bol bol. Kibar bir eleştiridir.
Insan ruhuna dokunan notaların müziği, hoştur.. gunumuzde birden populer olmuştur.
bazen en iyi o gidiyor. şu an açtım bach dinliyorum.
aslında yetmiyor. şöyle bol baslı, tizli, inişi çıkışı çok dolgu ve tekrarı az bir müzik arıyorum ama bulamıyorum.
deniyiyorum hala.
insan gibi donanımlı bir canlının zeka seviyesine en uygun müzik türüdür şahsımca. Huşu içinde sarhoş olur, kendinizden geçersiniz; ağaçta titreyen yaprağa şiirler, tebessüm eden çocuğun gözlerine hikayeler yazmak gelir insanın içinden... insanı insan kılan ve iliklerine kadar bu gerçeği hatırlatandır sanat. Klasik müzik de tam olarak bunu icra ediyor.

O zaman Kendinden bir anlığına geçmek isteyenlere gelsin:

https://youtu.be/-ywL_zokELE
klasik müzik aslında sadece avrupa klasik müziğinden ibaret değildir.
çin klasik müziği, hint klasik müziği, türk klasik müziği ve benzerleri mevcuttur.
bundan daha iyi oldugunu düşündüğüm müzikler: orta çağ kuzey avrupası folklör müzikleri.
Bunu sevmeyen insan tuhaf.
ruhuma ilaç gibi gelen muhteşem müzik türü.
sakinleştirir.. özellikle geceleri dinlenince.
Kilise müziği olduğunu öğrendiğimden beri soğuduğum müzik türü.
https://www.youtube.com/watch?v=Ugpwu-AmNOc
Müzik söz konusu olduğunda, diğer sanatlarda olduğu gibi, “klasik” terimi, yerleşik veya uzun süredir devam eden bir geleneğin varlığını gösterir.
bir arabesk değildir afedersiniz bok gibidir.
bana göre aşkı en güzel ifade eden müzik türüdür.

https://www.youtube.com/watch?v=C9LgkfbbQuY
Beethoven , bach , chopin der susarim.
Üç farklı tipi olan saray müziği.
klasik batı müziği, klasik türk musikisi ve japonya'da gagaku olarak adlandırılan klasik uzak doğu müziği.
Sadece klasik müzik demek eksik tanımdır.
insanı rahatlatan, duygularını en iyi hissettiren müzik. Çok farklı türlere kadar bir sürü farklı çeşit klasik dinleyebilirsiniz, hepsinin ayrı bir hissiyatı ve üslubu vardır. Romantik ve duygusal insanların vazgeçilmezidir.
klasik müzik dinlemek, 12 mart* döneminde suç teşkil ediyordu. klasik müzik dinleyenlerin komünist olduğu iddia ediliyordu. merak edenler için yazayım.

teğmen nazım ata'nın karşılaştığı işlemler oldukça ilginçtir.
nazım ata, ankara'da 29'uncu tümen'de görevliyken, pek saygın muhbir vatandaşlar(!) tarafından ihbar edilir. genç teğmen, hemen tutuklanır.

suçlarının arasında ikisi çok ilginçtir. birisi, "sosyalist düzende müteahhitliğin bulunmadığını" söylemesi, ikinci suç da, klasik müzik dinlemesidir. hiç insan klasik müzik dinlediği için komünist sayılır mı diye, düşünmeyin. teğmen nazım ata, gürbüz özdemir adlı bir yüzbaşıyla, hüseyin akdağ adlı bir yedek asteğmen tarafından ihbar edilmişti. yüzbaşı gürbüz özdemir'in ihbarı şöyleydi:

- teğmen nazım ata, şopen* falan dinlermiş..

şopen de acaba markist-leninist miydi? *
evvela şopen'in kimlik tespiti yapılırdı, fakat şu "falan" kimdi? belki bu teğmen, "falan" adlı kompozitörü dinleyerek komünizm propagandası yapmıştı?

- şopen falan dinlermiş..

nazım ata, emekliye ayrıldıktan sonra, ihbarı yapan yüzbaşı gürbüz özdemir aleyhine tazminat davası açtı. ankara 14'üncü asliye hukuk yargıcı turgut kaya ülkü, dosyada belgeleri okuyup, tanıkları da dinledikten sonra, 1976/77 esas sayılı kararıyla, ihbarcı yüzbaşıyı tazminat ödemeye mahkum etti. gerekçeden bir bölüm şöyle idi:

"davalı yüzbaşı askeri savcıya verdiği 13.08.1971 tarihli ifadesinde, davacının batı müziği dinlediğini görünce, bu komünist müziği niye dinliyorsun, diye sorduğunu bildiriyor ve ben batı müziği anlamam, şopen falan dinliyormuş şeklinde harp okulu mezunu yüzbaşıdan beklenmeyecek derecede bilinçsiz ifade vermektedir..."

bu örnek, 12 mart hukukunun genç subaylar üzerinde nasıl uygulandığını kanıtlayan bir örnektir.
sahilde bir bankta otururken denize karşı dinlenmesi gerekir.hele bu mevsimde.ilaç gibi gelir hissedene.

(bkz : Félix Mendelssohn Bartholdy - Concerto pour Violon et Orchestre en Mi Mineur Opus 64)
(bkz : Chopin Spring Waltz)
Radyo 3.
sakinleştirici etkisi olan ilaç. yalnızlığınız ve düşüncelerinizle sizi baş başa bırakır. yaşamı sorgulattırırken sizi çok uzaklara götürür.
https://www.youtube.com/watch?v=Q7UBIEoHqeM
40. senfoni, (bkz: wolfgang amadeus mozart).
güncel Önemli Başlıklar