bugün

Ee şimdi n'olcak?
-otomatik portakal
daha önce paylaşmıştım bir daha paylaşacağım.

''başkalarının zengin ve hareketli hayatını kıskanıyor; kendi hayatının yolunu ağır bir kaya parçasıyla tıkanmış, daracık, zavallı bir patika gibi görüyordu. içinde uyanmadan kalmış, biraz kurcalanmış, fakat hiçbiri sonuna kadar işlenmemiş bir çok yetenekler olduğunu acı acı seziyordu.'

oblomov'u tanımlayan bu dizeler aslında beni de anlatıyor. çok şeye heves ederim, hevesliyimdir. ancak ayağıma gelsin istediğimden bu öylece kalır. mesela az önce bir arkadaşın keman çalmak başlığında, yıllardan beri keman çaldığını öğrendim. özendim. ezik hissettim. ben de yapabilirdim, hala daha yapabilirim; ama kesinlikle yapmayacağımdan eminim. ah, öyle aptalım ki...
Lennie:"o zaman ben gideyim"dedi."başımı alıp dağa çıkayım,bir mağara arayayım. Madem ki sen beni istemiyorsun"
George tekrar omuz silkti;
"Hayır"... dedi."gitmeni istemiyorum, benim yanımda kalmanı istiyorum. "
Lennie kurnazca:
"Hadi tekrar anlat o zaman "dedi.
Ne anlatayım?
Bizim diğer adamlardan farkımızı!
George dedi ki;
"Bizim gibilerin kimi kimsesi yoktur.ne zaman ellerine üç kuruş para geçse hepsini birden harcarlar.onları düşünecek kimseleri de yoktur". Lennie sevinçle "ama biz onlar gibi değiliz" dedi. "Hadi şimdi de bizi anlat."
"Ama biz öyle değiliz" dedi george
"Çünküüüüüüüüü."
"Çünkü benim için sen varsın ve..."
Lennie sevinçle;
"Ve senin için ben varım.ikimiz de birbirimizi düşünürüz de ondan!"dedi.
Hafifçe bir meltem esti,yeşil sular ürperdi.
Fareler ve insanlar.
'' erkeğin istediği özgürlüktür. kadının istediği mülkiyettir. seni ancak başka bir şeyle takas edebilirse serbest bırakır. bütün kadınlar mülkiyetçidir. ''

mülksüzler - ursula k. le guin
görsel
" çekildim,kapıyı açtım,geri geri giderek çıktım dışarı. ve o, içerde kaldı. "
Biliyor musun Olric, benim bir çok dostum var.
Görüyorum efendimiz, Hepsinin sırtınızda izleri var…
Oğuz Atay
görsel
Ne güzel bir giriştir o.
..Beni ölünce onun yanaklarındaki gamzelere gömsünler Olric..

- Siz öldükten sonra gülecekse, külleriniz okyanusa daha çok yakışır efendimiz...''

Oğuz Atay - Tutunamayanlar.
görsel
Ahmet Ümit/Bab-ı esrar.
"sırf tanrıyı kötü göstermek için, acaba şeytan mı yolluyor dinleri yeryüzüne"

(bkz: aamin maalouf)
(bkz: ışık bahçeleri)
onun için pek deli divane olduğum filan yoktu, ama yıllardır tanıyorduk birbirimizi.eskiden onu pek akıllı sanırdım, o aptallığımla tabii. öyle sanmamın nedeni; tiyatro, edebiyat ve bütün bu zırvalıklar üzerine çok şey bilmesiydi. birisi bu konularda pek çok şey biliyorsa, onun aptal olup olmadığını anlayabilmeniz epey zaman alıyor. sally'nin ne olduğunu anlamam için yıllar geçmesi gerekti. sanırım, onunla bu kadar oynaşmasaydık, çok daha önce anlayabilirdim. en büyük sorunum da bu benim; kiminle biraz oynaşsam, onu bayağı akıllı biri sanıyorum. hiç de öyle değil tabii, ama ben yine de öyle sanıyorum.

(bkz: Çavdar tarlasında çocuklar)
görsel
"Lan filmde olsa inanmazsın ama
Gerçek hayatta daha acayip şeyler oluyor."
Kahvede oturan bir abi.
(Tarık Tufan- Beni Onlara Verme)
Adalet de tıpkı yılanlar gibi, yalnızca çıplak ayaklıları ısırıyor.

(bkz: Eduardo Galeano – Tepetaklak-Tersine Dünya Okulu)
...hiçbir şey göründüğü, hatta yaşandığı gibi değil!
Her şey hatırlandığı gibi.
Bugün geç uyuyanlar uykulu uyanacak. Erken uyuyanlar da uykulu uyanacak.
Tezer özlü- yaşamın ucuna yolculuk
görsel

görsel
görsel
görsel
senin üzerinden egosunu tatmin ederek kendisine değer verdiren kişilerin peşinden koştuğun sürece ilişkilerinde kaybedersin...
sen kendini olduğun halinle kabul edip onayladıktan sonra, bu karşındaki kişilere de yansıyacaktır.onlar da kendilerinin senin yanında değerli ve iyi hissedeceklerdir... bircan yıldırım-yaşam terapisi
Sen hiç aşık oldun mu adaşım.
(bkz: Değirmen)
"Bazı sorulara verilebilecek cevapların tümü insanlar için yaralayıcı ve hatta öldürücüdür. Çünkü öldürücü bir soruya verilebilecek hiçbir cevap, kendi içinde hayat barındırmaz."

Tarık tufan | hayal meyal
dünya mı yıkılsın, yoksa bir bardak çay mı istersin deseler; “ben bir bardak çayımı içtikten sonra dünya'nın canı cehenneme” derdim.
dostoyevski - yeraltından notlar
Mertlik.Kararlılık.Ustalık.
Steckle'a döndü. "ilginç ilkeler."
"Sizce öyle."
"Bunlar sizi etkilemiyor mu?"
"Sadece sözcük onlar."
"Sözcüklerin anlamları yok mudur?"
"Sözcükler hiçbir şey ifade etmez."
Kurt Gölü-John Verdon